Ankara için En verimli buğday (Kıraç tarla için)

Merhaba çiftçi dostlar
Ankara Kalecik ilçesinde kuru tarım yapmaktayız farklı buğday çeşitleri denedim istediğim verimi alamadım sizlerin gorus ve önerileriniz nelerdir bu sene tohumları değiştireceğim
Rakım ortalama
850/950 m arası
Kıraç arazi

Geçtiğimiz yıllarda az bişey ekmistim o zamanlar ekiz ekiyorduk çok detaylı hatırlamıyorum
Sap kısmı çok onemli değil benim için hayvancılık yapmıyorum biçerciye tarla hesabı verip biçim ücretinden düşüyoruz
Çok teşekkür ederim kızıltanı yazalım listeye

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Toprağınız nasıl bilmiyorum ama rakım olarak ayniyiz polatlıda şu anda en çok ekilen çeşit esperia daha verimlisi yok olanindada kalite yok yani hem kaliteli hem verimli istiyorsan esperia en iyisi ektim verim alamadım demişsin verimi en çok etkileyen birinci etken toprak hazırlığı, kiziltanda kiracta iyi bir çeşit lakin max. verimi en iyi yılda 400 ü geçmez ama esperia yağış iyi olursa 500 leri geçer, birde gölbaşı tarafında maro tarımın deneme tarlaları var onların çeşitleri nasıl bilmiyorum ama adelaide çeşidini nasip olursa önümüzdeki sene bende deneyeceğim

Toprağınız nasıl bilmiyorum ama rakım olarak ayniyiz polatlıda şu anda en çok ekilen çeşit esperia daha verimlisi yok olanindada kalite yok yani hem kaliteli hem verimli istiyorsan esperia en iyisi ektim verim alamadım demişsin verimi en çok etkileyen birinci etken toprak hazırlığı, kiziltanda kiracta iyi bir çeşit lakin max. verimi en iyi yılda 400 ü geçmez ama esperia yağış iyi olursa 500 leri geçer, birde gölbaşı tarafında maro tarımın deneme tarlaları var onların çeşitleri nasıl bilmiyorum ama adelaide çeşidini nasip olursa önümüzdeki sene bende deneyeceğim
Cevap için teşekkür ederim ama esperia ektim gecmis yıllarda verim çok düşük kaldı yağışı seven bir cins sulu tarimda iyi sonuçlar alıyorlar bizim toprak ve iklim yapısına pek uyum saglamadi flamura pehlivan Kızıltan ekiz odeska hepsi denendi ama beklenilen verim alinamadi kiraca dayanıklı verimli bir tohum denk gelmedi ama bulacağım sizlerin de yardimiyla

• Beğen
Tepkiler: Hurlema ve ebay06
Tiziana çeşidini ekmedim bu sene ekeceğim inşAllah eken kişiler memnunlar. Araştırmalarımdada tatmin edici sonuçlar var tavsiye ederim. Hatta forumdada Bi arkadaş ekmişti sivasta kıraç susuz da 400-450 kg
Suluda 800 kg civarı almıştı

• Beğen
Tepkiler: Kaleciki06