Ankara için En verimli buğday (Kıraç tarla için)

Cevap için teşekkür ederim ama esperia ektim gecmis yıllarda verim çok düşük kaldı yağışı seven bir cins sulu tarimda iyi sonuçlar alıyorlar bizim toprak ve iklim yapısına pek uyum saglamadi flamura pehlivan Kızıltan ekiz odeska hepsi denendi ama beklenilen verim alinamadi kiraca dayanıklı verimli bir tohum denk gelmedi ama bulacağım sizlerin de yardimiyla
Inşallah hocam buralarda kiracta tosunbeyde güzel verim yapıyor onuda deneyebilirsin

Merhaba çiftçi dostlar
Ankara Kalecik ilçesinde kuru tarım yapmaktayız farklı buğday çeşitleri denedim istediğim verimi alamadım sizlerin gorus ve önerileriniz nelerdir bu sene tohumları değiştireceğim
Rakım ortalama
850/950 m arası
Kıraç arazi
Bizde İç Anadoludayız 2014 de çok kurak olmuştu biz Kızıltan 91 sertifikalı alıp ektik köyde bizim buğdaylar 200-250 kg leri gördü diğer buğdaylar ( bozosta, pehlivan flamura, yada diğerleri 70-120 kg leri ancak aldılar bazi buğdaylar kılıfıtan bile çıkamamıştı en kuraklığa en dayanıklı sert buğdaydır kurakta bile kardeş yapabiliyor
Fiyat olarak da en yüksek Kızıltandır
En yüksek verim olarak da 500-520 kg ları aldık kıraç da
400 kg yi geçemez demiş bazı arkadaşlar
Toprağı iyi hazırla ek Kızıltan nı

Bizde İç Anadoludayız 2014 de çok kurak olmuştu biz Kızıltan 91 sertifikalı alıp ektik köyde bizim buğdaylar 200-250 kg leri gördü diğer buğdaylar ( bozosta, pehlivan flamura, yada diğerleri 70-120 kg leri ancak aldılar bazi buğdaylar kılıfıtan bile çıkamamıştı en kuraklığa en dayanıklı sert buğdaydır kurakta bile kardeş yapabiliyor
Fiyat olarak da en yüksek Kızıltandır
En yüksek verim olarak da 500-520 kg ları aldık kıraç da
400 kg yi geçemez demiş bazı arkadaşlar
Toprağı iyi hazırla ek Kızıltan nı
Bu sene Kızıltan eken arkadaşlar bu sezon durumlar nasıl. Tohum tedarik edebilecek var mı yakınlardan ?

Bu sene Kızıltan eken arkadaşlar bu sezon durumlar nasıl. Tohum tedarik edebilecek var mı yakınlardan ?
Böcek var buğdaylar da ekinler çok iyi yerde var bakıma tarlaya gite kötü yerlerde verim ne gösterir bilmiyorum
Böcek atmayanların buğdaylar da ara ara başak kuruması var tum sapsarı olmuş ve bayrak yaprakta kurt var pas ve böcek ilacı atanların iyi
Bizim tohum 3. Yıl oldu çavdar karışigi var

• Beğen
Tepkiler: ayna_vatan

Odeska ekiyoruz, verim olarak ortalama. Bu sene Midas da var. Şimdilik görüntü iyi ama, verimi ne olur görecez bakalım.
Rus buğdayları iyi genel anlamiyla. Biz Tigemin tohumunu satiyoruz. Yerli buğday çeşitleri mevcut elimizde. Kendimiz pehlivan ekiyoruz verim güzel kiracta geçen yıl 500 kgyi geçen yerler oldu ama bu sene nohutun çok ekilmesi sebebiyle domuz ugramis

ben ektim 100 dönüm kadar. ilk çıkış biraz zayıftı 1 kez üre 1 kezde ot ilacı ile birlikte yapraktan gübre uygulaması yaptım şuan durumu çok iyi. busene farklı bir çeşit daha ektim ikizce ismi. bakalım kızıltandan daha güzel duruyor biçer girdiğinde göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: ayna_vatan
ben ektim 100 dönüm kadar. ilk çıkış biraz zayıftı 1 kez üre 1 kezde ot ilacı ile birlikte yapraktan gübre uygulaması yaptım şuan durumu çok iyi. busene farklı bir çeşit daha ektim ikizce ismi. bakalım kızıltandan daha güzel duruyor biçer girdiğinde göreceğiz.

Kızıltan buğday değil gerckden 5 yıldrı ekiyorum 300 kg mı geçmedi hiç bir zaman

Buğday dan anlamam ama Mürsel Yazıcı beyin önerisiyle , 2 Sene kıraç /1 sene sulu Odeska ektim. Çatır çatır kuraklıkta 1000m2 de 250-300kg verdi. Ne don alıyor ne komple yanıp ölüyor. Boy uzamadı ve kılçıklı bir buğday. Suluda ise Aglika ile yanyana ektik ,neredeyse onun kadar boy yaptı ve aglika alan alan yatarken odeska yatmadı 675kg verdi ve daneler daha kaliteli oldu. Aglikadan 25kg kadar fazla verdi. Kıracta hiç gübresiz,suluda dap ile ekildi ve sulama ile üre atılmıştı, sadece ester vurularak yetiştirilmişti.
Not: Toprak Taban,Patates Kabak ekilen topraklar. Tohum ise İlk ekimde sertifikalı alınmıştı,sonraki yıllar hasattan kalkan buğday ekildi. Tekrar ekimde verim vermez denmesine rağmen aynı verimi verdi.
*Konu takip*

• Beğen
Tepkiler: osmanli