Anıza Ekim Makinası Almak Sizce Mantıklı Mı?

Yakın zamandaki projelerimden biri anıza ekim makinası olacak. Ama son dönemdeki ekonomik dalgalanmalardan dolayı çiftçinin bunu alıp almayacağına karar vermedim. Sizce anıza ekim makinası almak mantıklı mı? Çiftçi bunun yararını görür mü?

Mantıklı tabi.
Eskişehir bölgesi için yorum yapıyorum, erkenci arpa veya fiğ gibi bir ürünün arkasına erkenci yağlık ayçiçeği veya silaj mısırı veya süt mısırı gibi bir ürün ekerek sezonda iki ürün alma imkanı sağlar.
İkinci ürün ekiminde anıza ekim makinesinin verim artışı sağladığı yapılan denemelerle kanıtlanmış durumda.

Bu konuyu kendimce biraz araştırmıştım. Hem internet üzerinde, hem de forumda gayet geniş bilgi var. Türkiye'de Konya, Sivas gibi illerde gayet geniş arazilerin bu yöntemle ekildiğini okumuştum. Fakat hevesle okurken her tür toprak yapısına uygun olmadığını öğrenince biraz hayal kırıklığına uğramıştım.

Aşağıdaki bağlantıda kısa ama öz bir makale var. Konu hakkında bilgilendirmeden sonra anıza ekim makinalarıyla ekerken oluşabilecek sorunları sıralamış.

- Ağır, nemli ve drenajı zayıf olan topraklar gömücü ayaklara kolayca yapıştığından, tohumun üzeri zor kapanır.
- Ağır ve kuru topraklara çizi açıcıların batması zor olur. Bu toprakların işlenmesi esnasında kesek oluşur. Kesekli yapı tohum üzerinin kapanmasını güçleştirir.
- Kaymak bağlayan topraklarda sıkışma ortaya çıkar. Bundan dolayı bitki çıkışında azalma meydana gelir.
- Kolay ufalanamayan ve drenajı iyi olan orta tekstürlü topraklarda arzu edilen sonuçlar elde etmek için nispeten yüksek nemde ekimyapılmalıdır.
- Doğal olarak sıkışmış topraklarda düşük nem düzeylerinde çizi açıcıların batması güç olurken, yüksek nem düzeylerinde baskı tekerlerinin etkisi ile aşırı sıkışma meydana gelmektedir. Bu topraklar ancak gömücü ayağa olumlu karşılık verirse ekilebilir.
- Kaba bünyeli topraklarda yeterli tohum çıkışı ve gelişimi için, toprağı minimum düzeyde hareketlendiren ve toprak nemini koruyan dar çizi açıcılı makinalara yer verilmelidir.

Tabi ki buradaki mahzurlar şu anda mevcut makineler üzerinden değerlendiriliyor. Olur da siz bu sorunları ortadan kaldırabilecek bir mibzer tasarlar, üretirseniz yaygınlaşmaması için hiç bir sebep yok. Hem biyolojik hem ekonomik olarak faydalı olacaktır.

Bu konuyu kendimce biraz araştırmıştım. Hem internet üzerinde, hem de forumda gayet geniş bilgi var. Türkiye'de Konya, Sivas gibi illerde gayet geniş arazilerin bu yöntemle ekildiğini okumuştum. Fakat hevesle okurken her tür toprak yapısına uygun olmadığını öğrenince biraz hayal kırıklığına uğramıştım.

Aşağıdaki bağlantıda kısa ama öz bir makale var. Konu hakkında bilgilendirmeden sonra anıza ekim makinalarıyla ekerken oluşabilecek sorunları sıralamış.

- Ağır, nemli ve drenajı zayıf olan topraklar gömücü ayaklara kolayca yapıştığından, tohumun üzeri zor kapanır.
- Ağır ve kuru topraklara çizi açıcıların batması zor olur. Bu toprakların işlenmesi esnasında kesek oluşur. Kesekli yapı tohum üzerinin kapanmasını güçleştirir.
- Kaymak bağlayan topraklarda sıkışma ortaya çıkar. Bundan dolayı bitki çıkışında azalma meydana gelir.
- Kolay ufalanamayan ve drenajı iyi olan orta tekstürlü topraklarda arzu edilen sonuçlar elde etmek için nispeten yüksek nemde ekimyapılmalıdır.
- Doğal olarak sıkışmış topraklarda düşük nem düzeylerinde çizi açıcıların batması güç olurken, yüksek nem düzeylerinde baskı tekerlerinin etkisi ile aşırı sıkışma meydana gelmektedir. Bu topraklar ancak gömücü ayağa olumlu karşılık verirse ekilebilir.
- Kaba bünyeli topraklarda yeterli tohum çıkışı ve gelişimi için, toprağı minimum düzeyde hareketlendiren ve toprak nemini koruyan dar çizi açıcılı makinalara yer verilmelidir.

Tabi ki buradaki mahzurlar şu anda mevcut makineler üzerinden değerlendiriliyor. Olur da siz bu sorunları ortadan kaldırabilecek bir mibzer tasarlar, üretirseniz yaygınlaşmaması için hiç bir sebep yok. Hem biyolojik hem ekonomik olarak faydalı olacaktır.

Mükemmelsiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten çok yararlı ve açıklayıcı olmuş. Makaleyi de incelemeye aldım sağ olun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Endaz
Rica ederim. Toprağın Uyanışı adlı belgeselde Türkiye'de doğrudan, anıza ekim yapan çiftçiler ve ziraatçiler ile röportajlar yapılmış. Belki iletişim kurup kendilerinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, Ulusal Tez Merkezinde bu konuda yapılmış bazıları doktora seviyesinde deneyler ve sonuçları da yer alıyor. Hepsini baştan sonra okumadım fakar siz buradaki hocalarla ya da uygulama yapılan bölgedeki şahıslarla görüşüp detaylı, birinci elden bilgi toplayabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Anıza ekim hafif bünyeli topraklar için uygundur. Bir çok büyük ülkede uygulanmaktadır. Fransa, ABD, Avustralya, Brezilya gibi ülkelerde , kurak ve yağışlı olması fark etmeksizin uygulanır. Ağır bünyeli topraklar üzerinde ise sadece mısır ekiminde tek sezon uygulanır. Bu şekilde topraktaki su ve karbon(organik madde)havaya karışmaz, topraktaki biyolojik aktivite zarar görmez.
Screenshot_2022-01-13-23-41-00-455_com.facebook.katana.jpg

Ağır bünyeli topraklarda ise azaltılmış toprak işleme veya malçlı toprak işleme yöntemi uygundur. Tek geçişte toprak işlenir ve ekime hazır hale gelir. Tabi İtalya, romanya, Türkiye , Bulgaristan gibi ülkelerde yağış ya da kuraklık sebebiyle bu yöntem sürekli olarak kullanılamaz.