Reygras anıza slajlık Mısır ekimi??

Arkadaşlar 20 dönüm reygras ekili tarlayı biçtim ve slajlık Mısır ekeceğim,tarlayı sürmeden direk anıza ekim yapılabilirmi? bu şekilde deneyen tecrübe eden varmı? Tarla çok taşlı ve son 10 gündür çok yağış aldı fikriniz nedir?

Tohumun uygun derinliğe gömülecek kadar toprağın yumuşak olması önemli
Tohumun uygun derinliğe gömecek kadar mibzerin çalışması lazim
Tohumun uygun çıkış yapabilecek şekilde örtülmesi gerek
Toprak işlemesiz yerde
Aniza ekim mibzeri olsa daha uygun ama normal mibzer nasıl iş çıkarır tecrubem yok
Tabi bunlar uygun çıkış için
Sonrasında var
Umarim daha iyi tecrubesi olan çıkar

Tohumun uygun derinliğe gömülecek kadar toprağın yumuşak olması önemli
Tohumun uygun derinliğe gömecek kadar mibzerin çalışması lazim
Tohumun uygun çıkış yapabilecek şekilde örtülmesi gerek
Toprak işlemesiz yerde
Aniza ekim mibzeri olsa daha uygun ama normal mibzer nasıl iş çıkarır tecrubem yok
Tabi bunlar uygun çıkış için
Sonrasında var
Umarim daha iyi tecrubesi olan çıkar

Teşekkür ederim cevabınız için,tarla epey yumuşak ve tavlı,son 10 gün çok yağış aldı,reygrasın çok sık kardeşleme yapması ve köklerinin mısıra baskın gelmesi beni düşündürüyor,tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Arkadaşlar 20 dönüm reygras ekili tarlayı biçtim ve slajlık Mısır ekeceğim,tarlayı sürmeden direk anıza ekim yapılabilirmi? bu şekilde deneyen tecrübe eden varmı? Tarla çok taşlı ve son 10 gündür çok yağış aldı fikriniz nedir?

Reygras ı hangi ay ektin?
Hayvanlarını tarlada otlattın mı? Otlattın ise; kaç hayvan ve kaç gün otladılar?
Kaç biçim yaptın?
Biçtikten kaç gün sonra kuruyup, balyaladın?
Toplam da ne kadar kuru ot kaldırdın?

Yüzeysel tohum yatağı hazırlamak gerekir, toprak yapısı önemli, kumsal arazi ise balta ayaklı mibzer ile kuruya ekip sulanabilir, ala tav varsa bitişte risk olur.Kara toprak tarla da 10 cm ince sürüm yapılır, tırmıkla inceltilir veya dik rotovatör kullanılabilir, 10 cm derinliğinde diskaro çekilebilir.Tohum yatağının fazla havalanmaması gerekir.Sulama sonrası kaymak olayı olursa ekimden 2 gün sonra tırmıklar askıda tutularak tarlaya tırmık çekilir, kaymak tabaka kırılır.Kükürt kullanımı da kaymak tabakasını engeller.
Diskaro çekimi iyi bir seçenek olur.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d ve baltilar

Yüzeysel tohum yatağı hazırlamak gerekir, toprak yapısı önemli, kumsal arazi ise balta ayaklı mibzer ile kuruya ekip sulanabilir, ala tav varsa bitişte risk olur.Kara toprak tarla da 10 cm ince sürüm yapılır, tırmıkla inceltilir veya dik rotovatör kullanılabilir, 10 cm derinliğinde diskaro çekilebilir.Tohum yatağının fazla havalanmaması gerekir.Sulama sonrası kaymak olayı olursa ekimden 2 gün sonra tırmıklar askıda tutularak tarlaya tırmık çekilir, kaymak tabaka kırılır.Kükürt kullanımı da kaymak tabakasını engeller.
Diskaro çekimi iyi bir seçenek olur.
Mısırlar daha dün 1 bugun 2 diyelim çıkalı kaymak tabaka bundan sonra sorun olurmu

Reygras ı hangi ay ektin?
Hayvanlarını tarlada otlattın mı? Otlattın ise; kaç hayvan ve kaç gün otladılar?
Kaç biçim yaptın?
Biçtikten kaç gün sonra kuruyup, balyaladın?
Toplam da ne kadar kuru ot kaldırdın?
Bende ektim bu yil
Kesinlikle cok verimli bir ürün
Eylül ekim gibi ekilebiliyor bzim bölgede
Tohum yatağı hazırlarken cok inceltmek toprağı önemli çıkış icin ve ince gömmek önemli
Biz otlattik yil basindan önce koyun saldık ve şimdi hala inekler oylamaya çalışıyor seneye daha cok ekerim memnun kaldim
Biçilir se yil başına kadar bir biçim olabilir uygun yılda
Ilk bahar iki bicim olabilir toplam üç bicim olabilir
Tek biçimde olabilir kurutmak sorun kuvvetli olunca kurumuyor
Tohuma bicenlerde oldu bizde şu anda sapi yine bağlanıyor ikinci biçimi tohuma bicenler oluyor
Bazilari besin değeri yok diyor bence besin değeride iyi
Kac balya sorusu bölgeye toprağa bakima göre degisir balya makineleri zorlandi bağlarken
Ben memnunum hem otlatmaya hem bicime

Kolay gelsin.su olmadığından mısır ekemiyoruz.hocamin dediğine katılıyorum yüzeysel toprak isleme, tavı kaçırmadan uygun Ekim. Keşke yağmurdan önce ekseydiniz

Bende ektim bu yil
Kesinlikle cok verimli bir ürün
Eylül ekim gibi ekilebiliyor bzim bölgede
Tohum yatağı hazırlarken cok inceltmek toprağı önemli çıkış icin ve ince gömmek önemli
Biz otlattik yil basindan önce koyun saldık ve şimdi hala inekler oylamaya çalışıyor seneye daha cok ekerim memnun kaldim
Biçilir se yil başına kadar bir biçim olabilir uygun yılda
Ilk bahar iki bicim olabilir toplam üç bicim olabilir
Tek biçimde olabilir kurutmak sorun kuvvetli olunca kurumuyor
Tohuma bicenlerde oldu bizde şu anda sapi yine bağlanıyor ikinci biçimi tohuma bicenler oluyor
Bazilari besin değeri yok diyor bence besin değeride iyi
Kac balya sorusu bölgeye toprağa bakima göre degisir balya makineleri zorlandi bağlarken
Ben memnunum hem otlatmaya hem bicime
Merhaba...

"Dönümden 10 ton yeşil ot aldım" diyebiliyor musunuz? 12.000-15.000 ton verim literatürde geçiyor. Bu tabi havanın ısısı, sulama, gübreleme vs. hepsi ni gerektiği kadar yerine getiren üreticiler için bir rekolte.

Peki siz neleri eksik bıraktınız (veya eksiksiz yaptınız)? ve Tahmini (otlatmada kullandığınız için tam bilemezsiniz) olarak kaç ton ürün elde ettiniz? (Bu gerçekten.. benim için çok önemli sorular)

Birde; toprağı tohuma hazırlarken ve tohumu ektikten sonra tapan çektiniz mi?

TEŞEKKÜRLER..!

Merhaba...

"Dönümden 10 ton yeşil ot aldım" diyebiliyor musunuz? 12.000-15.000 ton verim literatürde geçiyor. Bu tabi havanın ısısı, sulama, gübreleme vs. hepsi ni gerektiği kadar yerine getiren üreticiler için bir rekolte.

Peki siz neleri eksik bıraktınız (veya eksiksiz yaptınız)? ve Tahmini (otlatmada kullandığınız için tam bilemezsiniz) olarak kaç ton ürün elde ettiniz? (Bu gerçekten.. benim için çok önemli sorular)

Birde; toprağı tohuma hazırlarken ve tohumu ektikten sonra tapan çektiniz mi?

TEŞEKKÜRLER..!

Yonca 1,5 ton/dekar, Rygrass 2,5-3 ton/dekar kuru ot verimi diyebiliriz, yaklaşık sudan otu tarzında yetişiyor, 3 biçim yapılıyor. Azot (N) birikimi fazla olursa hayvanda nitrat zehirlenmesi yapacaktır, biçim arkası 10 kg Üre veya 15 kg nitratlı gübre kullanabiliriz, hayvan sağlığını da düşünmemiz gerekiyor, efendim.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Açıkçası ben çok memnun kalmadım,suyunu gübresini eksik etmediğim halde,bilmiyorum belki benim arazi ve iklime uygun olmadı,artık şimdi aynı tarlaya ekeceğim mısıra odaklandım.Tarlayı sürmeden ekip verim alabilirmiyim acaba?

Iyi bir verim için iyi bir çıkis iyi bir çıkış iyi toprak hazırlığı
Iyi bir verim için iyi bir toprak besleme iyi bir bitki besleme programi
Dnm 100 kg toprak altı gübre duyuyoruz
Yinede çok umutlanma iyi bir çıkış yakalasan bile sulama toprak bitki besleme önemli
Ben 49 yaşındayim 40 yıldır tarim ve hayvancılığı birlikte yapiyorum en pahalı tecrübe deneme yanılma günümüzde de
İstersen dene umut kalacağına emek kalsın

Sanırım bu şekilde direk anıza ekip deneyeceğim,ara çapa ve yazın sıcağı zaten reygrasın büyümesini engeller diye düşünüyorum.Şu an için kendi traktörüm yok maalesef ve 4 çeker olmayan traktör dışında sürme imkanı yok diyorlar,bide üstüne goble çekilirse 20 dönümün maliyeti bana 2000 tl yi geçecek,o yüzden risk alıp bu şekilde ekeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Alpagut