2023 Buğday fiyatları ne olur arkadaslar ?

Ben bu yıl açıklanan rakamların harman zamanı geçerli olacağını düşünmüyorum. 8-9tl açıklanan fiyat harmanda daha düşük olabilir.

Her şey köprüyü geçene kadar (seçimleri geçene kadar) sonrasında bizleri hatırlayanın olucanı sanmıyorum.

Kur yukarı yönlü olursa insaf eder ise tüccar bizimde ürünümüz dünya fiyatlarından değer bulur.tüccarında bu yıl pek para kazanamadığınıda unutmamak gerek.

Tmo bu yıl alımkar davranmaya bilir. Tmo nun zarar yükünü seçimden sonra kimse üstlenmek istemeye bilir.

Ben bu yıl açıklanan rakamların harman zamanı geçerli olacağını düşünmüyorum. 8-9tl açıklanan fiyat harmanda daha düşük olabilir.

Her şey köprüyü geçene kadar (seçimleri geçene kadar) sonrasında bizleri hatırlayanın olucanı sanmıyorum.

Kur yukarı yönlü olursa insaf eder ise tüccar bizimde ürünümüz dünya fiyatlarından değer bulur.tüccarında bu yıl pek para kazanamadığınıda unutmamak gerek.

Tmo bu yıl alımkar davranmaya bilir. Tmo nun zarar yükünü seçimden sonra kimse üstlenmek istemeye bilir.
tüccarla işiniz ne ki ? lisanslı depoya teslim edin kafanıza yatan fiyata satın gitsin. Sivasta tüccarlar hem tmo dan hemde türib borsasından daha fazla para vererek milletten buğday topladılar geçen sene. her sene de böyle olur. fatura kes dediğinde de kdv yi senden isterler. o yüzden tüccara zorda kalmazsanız satmayın derim. ayrıca geçen sene 8 tl ye tohum aldım o civarda da geri mahsülümü sattım. bu sene 11.5 a aldım bakalım ne fiyat çıkacak

Bu sene şubat mart yağmurları çok iyi oldu tüm yurtta buğday rekoltesi artıracaktır. Buğday fiyatları geçen sene 6.400 açıkladı tmo prim geçen seneye mahsustu dolayısıyla 6400 üzerine 1600 zam ile 8 bin olur tmo da. Tüccarda ise 6500 ancak olur tüccarların elinde geçen yılın buğdayı olduğu gibi duruyor satamadılar. Tmo sürekli ithalat yapıyor ve ucuz buğday satıyor piyasaya tüccarda zararda satmıyor. Bu sebeplerden ben yüksek fiyat beklemiyorum hem tmo hem de tüccarda

Geçen yıla göre enflasyon %100 e yaklaşmış. Her şeyin fiyatı 2 ye katlamış. Burada fiyat beklentileriniz neden geçen yıla yakın rakamlar anlamıyorum. Kullanılan ekipmana yazık. Makinalarımızın eskimesi ve alın terine yazık.

Not: Macaristan, Polonya kendi çiftçisini korumak için dışarıdan buğday alımını durdurdu. Bizde ise tam hasat zamanı bütün gümrük kapıları açılıyor, vergiler sıfırlanıyor. Üretene değil al satçı küçük bir zümre yorulmadan büyük paralar kazanıyor. Tarımda, ithalatta istikrar yok. Kimse önünü göremez oldu.