2020 Danelik Mısır Ekimi

Evet forumun mısır ekicileri bi sorum var bilginize; mısır ekildikten sonra traktör tekeriyle biz tarlayı çiğneriz , yörenizde bu işlemi yapanlar var mı yoksa gereksiz bir işlem mi ? Ben kendi tecrübem olarak çiğnenen yerlerin daha düzgün aynı hızda bittiğini düşünüyorum varsa görüşleriniz alalım.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Evet forumun mısır ekicileri bi sorum var bilginize; mısır ekildikten sonra traktör tekeriyle biz tarlayı çiğneriz , yörenizde bu işlemi yapanlar var mı yoksa gereksiz bir işlem mi ? Ben kendi tecrübem olarak çiğnenen yerlerin daha düzgün aynı hızda bittiğini düşünüyorum varsa görüşleriniz alalım.
Çok gereksiz ,
Madem öyle merdane çekeceksin toprağı sıkıştırmak için ,
Merdane de herzaman çekilmez genelde kurak giden mevsim de cekilir

Biz muhakkak çiğneriz tohum tavli toprağa sıkışır çimlenmesi kolay olur tavi kaçırılmadığı için.
Ayrıca derine düşen toprağı inceltici için.Çıkış kolay olur.
Yine ,Ekimden sonra yağacak az yağmuru tekerleğin oluşturduğu izde toplanır ve kuruya düşmüş tohumda kazanılmış olur o da çimlenir.
Deyim yerindeyse bizim buralarda" ekilen misiri traktor ile çiğnemeyni döver"ler[emoji3]

İkilemde kalıyorum ben de,cignemezsem ilerli-gerili çıkış olursa, cignersem de kök bölgesi sertleşme sonucu yavaş büyüme mi diye...
En sonunda yarım yamalak çıkacağına, çıksın da yavaş büyüsün diyerek yine çiğniyorum.
Bu yil daha tavlı ekip çiğneme yapmaya gerek kalmasin diye, malesef koronadan iş saatleri ve hafta sonu karantinası derken yine alatava ekcem galiba. İnşaallah ekebilirim.