2017 Yılı Buğday Alım Fiyatı Açıklandı

Şimdi icarcı ilede kavga edecez iyimi diyecek ki geçen sene 1 liradan verdin kilosunu bu sene 800 diyosun diye aldıkları nefes zarar yemin ederim bunların,

Yorumları okuduğum kadarı ile herkes haklı ama sanırım alternatif tarım ile karımızı sabit tutmaya çalışıp emeğimizi 2 katı harcamamız gerekecek.

Ben 2 senedir şu şekilde yapıyorum 1000 dekar buğday 400 dekar arpa 200 dekar yulaf 50 dekar nohut 50 dekar çerezlik kabak ekiyorum.

Ortalama buğday ve arpa verimimizde 300- 350 arası
Traktör kredimi çerezlik kabak ile tkk ve bankalarıda nohut ile kapattığı kadarını kapatıyorum evet zarar ettiğimiz oluyor yeri geliyor ama şunu anladım ki artık bu düzen ile tarımın unun buğdaydan melemenin domasten yapıldığından bilgisi olup bir ürünün yetiştirme çilesini bilmeyenlerin baş tuttuğu bir yerde alternatif tarımdan başka çağre yok

1000 dekar buğday yerine emek sarf edip çile çekip afetten korka korka ilkbahar geçirip yagan yamurun hazını alamadıktan sonra 100 dekar kabak 100 dekar çörek otu 100 dekar nohut vs vs ekmek bana artık daha makul gelmeye başladı

Bugday, arpa iyi kar birakmiyorsa, ikinci urun ne olabilir ? Hasat sonrasi ikinci urun ne ekilebilir ?
Misir, silajlik misir, ryegrass, yem bezelyesi karisimi ? Bunlar hem satilabilecek hem de ufak bir besiyi destekleyebilecek urunler, degil mi ?

Seçim çalışması bunlar bakın seneye 1.15 kuruş civarı fiyat açıklayacaklar ballandıra ballandıra her yerde anlatacaklar ve bizler buggünleri koyun gibi unutacağız

Beni sayma ben unutmayacağım.yaşadığım sürece.unutmayın unutulunlar unutanlari asla unutmaz...

Maalesef üretim için ülkemiz bozkırlarında tarım yapan çiftçimizin alternatif ürün için bozkırlarda su bulması gerekiyor, bu derin kuyu demek, kuyu işide tamda şu zamanda sıcaklarda ürüne su lazımken bakıyorum 38 tabanca kuyusu düşmüş 8-9 tabancaya 70 tabanca suyu düşmüş 35-40 tabancaya, suyuna göre planını yapmış ürün ekmiş ama ürününe su yetiştiremiyor üretici arkadaşlar, bunun sonucuda verim ve kalite düşüklüğü olarak yansıyacaktır elbette, yani nerden zarar etmese diye bakıyorsun bulamıyorsun.

Koşullar gerçekten çiftçiyi çok zorluyor, bu topikte pek çok forumdaşın bahsettiği maliyet ve satış fiyatı makasının kazanç hanesini azaltmasının alternatifi kesinlikle alternatif ürüne yönelmek olduğunu düşünmüyorum, ölçek ekonomisi uygulanıyor ve ölçek ekonomisi uygulanan tüm ülkelerde tarım yapılıyorsa tarım sektörü bir şekilde desteklenmekte.

Bizdede desteklenmekte ama bakıyorum bu destekler çıktığı yıllarda mesela buğday 30 kuruşken kiloy 3 kuruş destek, buğday 50 kuruşken kiloya 5 kuruş destek, ama buğday olmuş 80-90 kuruş hala kiloya 5 kuruş destek, olması gereken nedir diye sorsanız oran orantı ile direk artık 8-9 kuruş diye cevabı veren çok olacaktır,

aslında olması gereken ölçek ekonomilerinde zaman içinde orantının artırılması şeklinde, yani şimdiye kadar daralan makasın kestiği kazancı düşürmemek için kiloya desteğin 15-20 kuruşa çıkması gerekirken tam tersine dünya ve çıkarlar dünyası koyvermiyor işte, bu işte çıkarı olmadığı için kimse işe el atmaz düşünmez bile, bu sadece tek bir ürün için geçerli değil haliyle, genel olarak böyle bir gidişat tüm ürünler için geçerli nedense

Kantarın topuzunun ayarlanmakta bu kadar ayak diretildiği bir sektör daha yoktur sanırım, üreticini makus talihi oldu çıktı bu durum