2017 Yılı Buğday Alım Fiyatı Açıklandı

Bizde ürün almak için girdiler çok fazla tohum gübre mazot ÖTV KDV devlet istiyorki herşeyden para kazansın bu kadar girdiye rağmen yurt dışında ki ucuza ürün alınsın.. çok merak ediyorum yöneticiler bunları dusunemiyor olamaz o zaman çiftçiye görülen bu reva nedendir?? Baktığımızda hükümete yakın iş adamları devlet yardımıyla ciddi yatırımlar yapıyor demekki devletin çiftçilikle ilgili planı tekellestirme.. bu politikalarla ilerde gerçekten ülkemiz tarımı açısından çok aydınlık günler beklemiyor.. tohum örneğinde olduğu gibi sertifikalı tohumların dünya genelinde %70-80 ini iki büyük grup elinde bulunduruyor..

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Calis cabala zararina mal sat, 50 krs olsa yine devam de ! Arkadas fen lisesinde okuyormussun, yazdiklarina bakinca okullarin kalitesi baya dusmus gorunuyor. Hem fen lisesinde oku hem zararina mal satmayi kabullen, milletin bunu kabullenmesi um, ister ak ol ister kara ama fen lisesi mezunu cahil olacagin belli.

Bir fen sorusu, 60 kurusa malettigin mali 50 kurusa satarsan yuzde kac kazanirsin ?

Sayın Kızıltan birşey sormak istiyorum. Çiftçi değilim en son 18 sene önce dedemin çiftliğinde çiftçilik yapmıştım. Yani bu konuda açıkcası cahilim. Yıllardır bilirim çiftçi şikayet eder. Madem bu kadar zarar ediliyor ekmesin. Zaten dediğiniz kadar zarar etse çiftçi şimdiye batmış olması gerekirdi. Ekmesin derken şimdi denilebilir ki aç mı kalacak. Mesela tarım piyasası süt piyasası gibi mi bilmiyorum ama sütçüler süt ucuz diye inek kestirdi süt fiyatını arttırdı devlet. Yine yetersiz ama beklenti yine yükseleceği yönünde. Kimse ihtiyacından fazla buğday ekmese buğday fiyatı yükselmez mi? Yada buğdayı ekip elinde tutsa. Sonuçta buğday ağır ve saman gibi çok yer kaplamıyor. Vs vs.

Sayın Kızıltan birşey sormak istiyorum. Çiftçi değilim en son 18 sene önce dedemin çiftliğinde çiftçilik yapmıştım. Yani bu konuda açıkcası cahilim. Yıllardır bilirim çiftçi şikayet eder. Madem bu kadar zarar ediliyor ekmesin. Zaten dediğiniz kadar zarar etse çiftçi şimdiye batmış olması gerekirdi. Ekmesin derken şimdi denilebilir ki aç mı kalacak. Mesela tarım piyasası süt piyasası gibi mi bilmiyorum ama sütçüler süt ucuz diye inek kestirdi süt fiyatını arttırdı devlet. Yine yetersiz ama beklenti yine yükseleceği yönünde. Kimse ihtiyacından fazla buğday ekmese buğday fiyatı yükselmez mi? Yada buğdayı ekip elinde tutsa. Sonuçta buğday ağır ve saman gibi çok yer kaplamıyor. Vs vs.
Hiç kızmayın ama 2 sene önce süt 1.20 kuruştu yem 35 liraydı şu anda süt 1.13 kuruş yem 55 lia devlet neyi arttırmış.

• Beğen
Tepkiler: MAVİSERF
Hiç kızmayın ama 2 sene önce süt 1.20 kuruştu yem 35 liraydı şu anda süt 1.13 kuruş yem 55 lia devlet neyi arttırmış.

1.30 kuruşa yükseldi diye buralarda yazılmıştı ben ona istinaden yazdım. Ayrıca yükseltme yeterli demiyorum. Bana kalırsa dahada artmalı. 1.3 bile komik rakam çoğu çiftçi günde 10-15 litre sütü zor çıkarıyor 2-3 hayvandan. Özellikle bizim yörelerde yerli ırklar var. Kimse 10-15 bin verip simmental holstein alamıyor. Öyle 25-30 litre sütte alamıyor yani.

1.30 kuruşa yükseldi diye buralarda yazılmıştı ben ona istinaden yazdım. Ayrıca yükseltme yeterli demiyorum. Bana kalırsa dahada artmalı. 1.3 bile komik rakam çoğu çiftçi günde 10-15 litre sütü zor çıkarıyor 2-3 hayvandan. Özellikle bizim yörelerde yerli ırklar var. Kimse 10-15 bin verip simmental holstein alamıyor. Öyle 25-30 litre sütte alamıyor yani.
Mesele sütü çok almak değil.mesele adaletsizlik.bizler sütçünün kucağına atılmışız.devlet nasıl karışçak.bu fiyattan alacan diyo kim takıyo.bizim bu taraf yine iyi ya karadeniz doğuanadolu napsın 80 90 kuruş arası.napsın bu insanlar hırsızlıkmı.sana karşı bi lafım yok sakın yanlış anlama.çok kişinin bi şeyden haberi yok şehirdeki bilmeyen kişiler gelip bi incelesinler bakalım bu insanlar ne çekiyo.biz çokmu meraklıyız bok kokusuna.ama ekmek parası napalım tutulmuşuz birkere.

Evladı yaşındaki çocuğa gösterdigi saygıyı, çocuğumuz yaşındaki kişilerden göremez olduk milletçe.
Ne düşünceye ne de insana hakettiği değer verilmez oldu.
Bunu insalara ilmek ilmek işlerken fonda ayetler, hadisler ve mehteri dinledik.
İnsanlığın, dinin içinden ahlakı çıkarınca nasıl bir toplum olunursa, onu yaşayarak öğreniyoruz.
Milletçe acınacak seviyede insanı değerlere sahibiz.

Ulusal süt konseyi kararından bahsediyorsunuz galiba,konseyin tavsiye etme ve süt maliyetini hesaplama yetkisi var ama yaptırım yetkisi yok.

Urettigin mali, ne olursa olsun, baskasinin karari ve istegiyle satarsan hicbir zaman kazanamazsin. Ister sut uret, ister et ister bugday.

Ciftcinin cikisi, kurtulusu kooperatiflesmekte, baska yol yok. Hep Hollanda ornegi verilir ama atlanan nokta burasi, o ulkede kooperatife uye olmayan ciftci yok.

Sutunu kendisi peynir yapiyor, etini kendisi kesip pazarliyor, urununden para kazanacak araci yok, tum uretim ve pazarlama kooperatif elinde.

Kooperatif ile sorunumuz var, kavram ile sorunumuz var, kurulan kooperatife yonetici yapilan kendine ve yakinlarina calisinca ciftci kar degil zarar ediyor. Tarim Kredi, Pancar kooperatifleri, zeytin kooperatifleri arpalik haline gelip ciftciye hizmet etmek ve haklarini korumak yerine kendine calisan insanlarin elinde.

Bu sistem alttan yukari hatali, siz Hollanda tarim bakanini bir arastirim bakalim ziraatcimidir yoksa ilahiyatci mi ?

Ciftcinin cikari siyasetten ayristirilmali, siyasetci olan, siyasi menfaat arayan buralarda olmamali ki uyelerin haklarini savunabilsin.

KOnular da iki tarafli, bugday fiyati cok yukselirse insanlar nasil ekmek alacak, karkas et fiyati yukselirse insanlar nasil et alacak, cozum pahali satmakta degil, ucuza maledip, kendi kooperatifinde isleyip pazarlayarak araciyi cikartmak.

Hangi urun olursa olsun, inceleyin aracinin kari ureticiden fazla. Kim bu aracilar, ya akrabaniz, ya koylunuz, yani icinizden insanlar, onlar aradan ciksin uretim karli olacaktir.

Merhaba,

Konuşulacak çok şey var ama care kesinlikler bizde başka kimsede değil. devletin yapacağı bu ise biz çifçiler olarak bizim care üretmemiz gerekiyor.
Bir yerde okudum türkler birlik olduğunda yapamayacağı şey yoktur. ama ayrı olurlar ise hiçbir şey yapamazlar. çok doğru söz bence. birlikte olduğumuzda yedi düvele diz çöktürmüş bir milletiz.
Biz çiftçiler olarak birlik olmalıyız. türkiyenin tüm bölgelerindeki çiftçiler ile birlikte hareket etmeliyiz. Eğer birlikte hareket edersek yapamayacağımız şey yoktur.

Ülkenin cari açığı bu seviyelerde ve ürettiğin yetmiyorken birde üretimden vazgeçilmesi felaket olur. İnsanlar ekmek için birbirini öldürürler. Bir savaş durumu olsa ülke açlıktan kırılır. Dolayısı ile üretim şart.

Buradaki insanların büyük çoğunluğu kazanamamaktan şikayetçi değil, evet çiftçi kazanıyor ama her geçen yıl karlılığı azalıyor. Bakin buğdaya verilen yıllık zam %3-5 civarı iken enflasyon %12. Demekki neymiş çiftçinin kazancı bu yılda azaltılmış.

Başka bir başlıkta devletin sürekli sanayiciyi koruması, nasıl diyecekseniz; bakın şu tmo 2 gün önce alım fiyatı açıklayacağına 1 ay önce açıklamayı yapsaydı tüccar 750-800 den mal toplayamayacaktı.

Birde tmo dan randevu alma sıkıntısı var. Ben 3,4 günde bir tmo önünden geçiyorum, genellikle 3-4 gibi kimse kalmamış oluyor ama gel gelelim biz randevu alamıyoruz. Çokmu zor vardiya kurup o ofiste 1 ay süresince 24 saat buğday alımı yapmak? Sen koskoca devletsin bunu yapamıyor musun? Yapmıyorlar işte, fiyatı geç açıklayıp çiftçiyi tüccarın kucağına bırakıyorlar, tmo yu gerektiği şekilde çalıştırmayıp çiftçiyi tüccarın kucağına bırakıyorlar. Adamın 1 ay sonraya borcu var, evdede 30-40 ton buğdayı var, bu buğdayı randevu alamadığı için tmo ya veremiyor ve gidip tüccara teslim oluyor. İnanın 1000 dönümden fazla yer işleyen biri var bizim köyde ve adam hergun 20 ton buğday götürüyor ofise. Kardeşim bu adam bu randevuları nasıl alıyor? Biz 40 ton buğday dökmek için randevu alamadık, telefon elimizde bütün gün randevu için avare avare sisteme girmeye çalışıyoruz. Yani burdada adalet yok, heryerden kokmuş sistem.
Bir başka tarafı devletin piyasayı resmen manipüle etmesi oldu, tam hasat zamanı buğdayda ithalat vergisini düşürmek nasıl izah edilir? Resmen piyasayı belirsizliğe sürükleyip tüccarın yok pahasına mal toplamasını sağladılar.
Başka bir konu maliyetlerin artması, özellikle mazot fiyatı heryil artıyor, gübre artıyor peki ya bizim ürettiğimiz buğdayın fiyati aynı oranda artıyor mu?

Şimdi bukadar sorunla uğraşan bir çiftçi nasıl sızlanmasın?
Acilen ülkenin tarım politikalarının devlet eli ile revize edilmesi lazım ama bunu bu işi bilen, işin içinden gelen birilerinin yapması lazım. Öyle bir dönem çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı yapmış birisinin başka bir dönem tarım bakanı yapılması ile olacak işler değil bunlar. Çok ciddi planlar, projeler yapılarak hayata geçirilmesi lazım...

İnsallah ne zaman mudur ben olurum ozaman makbuzu nu yuklerimabiler. Yazdigim seyleride dogru okuyun size söylenmiş bir laf. Ha biz anlayamiyoruz diyorsaniz baska mesele...

Olmayanı vermesi ne kolay o zaman sen şöyle yap babanın verdigi hasliklarin yarisini bagisla bi devlet kurumuna dekontu at gorelim. Ziraat bankasi ile kooperatif hiç acimiyo 9. Ay gelince onlarada o dekontu gosterirsin.

Arkadaslar bugday maliyet hesabini cikartabilir miyiz?

Ilk surum mazot masrafindan baslayip, tohumu, gubresi, sulamasi, bicimi, depolamasi, nakliyesi ortalama ne tutuyor.
Hesabi dekar olarak yaparsaniz ve sonunda ortalama verim miktarini yazarsaniz kilogram maliyeti cikar.

Bakalim nekadar kar var, bir ailenin gecimi icin nekadar ekim yapmasi lazim bulalim.

• Beğen
Tepkiler: karga
Arkadaslar bugday maliyet hesabini cikartabilir miyiz?

Ilk surum mazot masrafindan baslayip, tohumu, gubresi, sulamasi, bicimi, depolamasi, nakliyesi ortalama ne tutuyor.
Hesabi dekar olarak yaparsaniz ve sonunda ortalama verim miktarini yazarsaniz kilogram maliyeti cikar.

Bakalim nekadar kar var, bir ailenin gecimi icin nekadar ekim yapmasi lazim bulalim.
Benim butun masraf 130 140 a geldi
325 kg ortalama aldim
800 e sattim

Arkadaşlar Ekipman masrafları işçilik ve kiralama (Tarla) kiralama bedelleri hariç 120 ila 160 TL arasında masraf çıkıyor 330 kilo ortalama verim aldım kg fiyatı 830 dan sattım ...ekipman işçilik ve tarla kiralama bedelleri üzerine konulduğunda
250 tl gibi bı rakamı rahatlıkla bulur.

( hiçbir iş adamı 100 dönüm yer işlemek için 20 bin e traktör 10 bin e mibzer 3 bine pulluk 7 bin e rrömork alıp 1 yıl boyunca kapının önünde yatırmaz .)
Toprak bı sevdadır kazanmasa da insana atasını hatırlatır ve huzur verir.

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi
Sayin Yenikentli`nin hesabi daha detayli gorunuyor.

250 TL / 330 Kg = 75 Krs her Kg. cikiyor.

Bu maliyet ve satis fiyatiyla cok zor. Sizce maliyeti dusrmek icin yol var mi ?

Yoksa, baska urunlere yonelmek daha mantikliysa, alternatif urun ne olabilir ?

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123