200 km den Bağcılık olur mu?

Sana fikir verir umarim.

Yakup hocam, ufaklıklar ne zaman dikilmiş fidanlar ?

200 km den bağcılık olur mu sorunuzun cevabı fotoğraflara bakarsak :evet olur
Kumulus DF (Basf) isimli su ile eritilip atılan mikronize toz kükürtte var.
Karakollara (kordon) ne zaman geçmeyi düşünüyorsunuz? Gövdedeki dalları almazsanız fidanlarınız çalı görünümü alır.
İlerde elinizdeki pompalarla ilaçlamayla başedemezsiniz.600 litrelik pülverizatör (tercihan turbo atomizer )ihtiyacınız görünüyor.
Aralık ve ocak sert donları (karadon) bölgenizde bağcılığa zarar veriyor mu? Geçmiş veya yakın geçmişte kitlesel bağ kayıpları (gövde donması ) görüldü mü? Orta Anadolu Goble tipi yer bağcılığında, dedem soğuktan korumak için gövdeyi kışa girerken toprakla kapatır baharda açardı.Yüksek sistemde gövdeler kışın açıkta kalıyor.

Daha önce dedim mi hatırlamıyorum ama, 45 tane ata sarısı var bunlar hızlı gelişiyor, geçen sene bile tele alınabilirdi. Fakat daha bağı dikmeden bi alacağım vardı, alamadım. Çok fazla Borçlanmak da istemedim. Traktör bile alamadım. 154 Leyland duruyor olsaydı, diyorum şimdi. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor. Şimdiye kadar yaklaşık 13 bin lira gibi masraf ettim. Daha 20-25 bin gibi masrafı var sistemin kurulması için.
Gövdedeki dalları (bunlara biz kel deriz)kasıtlı almadım şimdilik. Sebebi ise sütten ağzı yanan misali. Geçen sene 25 nisanda fare kulağı kadarken bi kırağı oldu. Bu sene de geçtiğimiz Cuma kırağı vardı diyor köylülerimiz. Allahtan pek hasar vermemiş. Bu işe biz kelleme deriz. Literatürde obur alma diyorlar. Bunu yapacağım ama hem kırağı için hem de bakırlı ilaç attım daha fazla yaprağına gelsin diye bilerek kellemeyi geç bıraktım. Bizim bölgemizde don olur ama bağları soğuktan öldürecek derecede don olmaz. Fotoğrafların birinde zeytin ağacı bile görünüyor. Yoksa zaten o ağaçlar olmazdı. Turbo yok da 400 litrelik hortumlu var köyde genellikle. Bizimde ortak var Leylanddan kalma. O pompalar da, 80li yılların sonuna doğru alındı. O zamana kadar hep sırt pompasıyla verdik, yani bu omuzlar, bu sırt bu pompaya alışık:) Hem eşeğe semeri yük değilmiş derler ya:D Ama beni düşündüğünüz için teşekkür ediyorum abi sağolun

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Orta Anadolu Goble tipi yer bağcılığında, dedem soğuktan korumak için gövdeyi kışa girerken toprakla kapatır baharda açardı.
İşte bu bi kültürdür. birikimdir. Bağcılık kültürü olan Manisa, İzmir, Tekirdağ, Tokat, Amasya, Nevşehir, Tarsus, Elazığ, Antep, Bilecik, İznik, Geyve, Tekirdağ gibi yöreler bu işi bi şekilde sürdürmeli bence. Yoksa kopukluk olursa dededen- toruna bu birikimi aktarmak zorlaşacak. Meyvecilikten bile ayrılıyor bi çok konuda Bağcılık.
Bu yörelerdeki Forum üyesi kardeşlerimizin bu tür paylaşımlarını bekliyoruz. Zaten Forumda Meyveci sayısı nisbeten az. Tarla tarımı yapan kardeşlerimizin ezici bi üstünlüğü var.

Bu hafta sonu da şu toz kükürtten attım. IMG_1781.JPG

Kolay gelsin.Sıra başlarına bu demirlerin gireceği çukurları nasıl açacaksınız,çukur diplerine beton dökecek misiniz,kıvrık kısım kaynakla tutturulsaydı daha iyi olmaz mıydı?
Demirleriniz yeteri kadar kalın (14 mm gibi) görünüyor ve nervürlü.Sıra uzunluğunuz fazlaysa ve yük fazla gelirse inşallah demirin bükülmüş kısmı açılmaz.Son Bursa tarım fuarında sıraya dikilen meyvelerin sıra başlarında sıranın yükünü çekmek için tasarlanmış 3-4 çeşit bu tip tasarım gördüm.Kürekçik şeklinde ,çelik halattan kuyruğu olan ve özel bir aletle yere çakıldığı modellerde vardı.Aparat kürekçiği yer altına itip orda bırakarak çıkıyor, çelik halatın halka şeklinde ucu toprak üstünde kalıyor ve teller bu halkaya bağlanıyor.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee

Kolay gelsin.Sıra başlarına bu demirlerin gireceği çukurları nasıl açacaksınız,çukur diplerine beton dökecek misiniz,kıvrık kısım kaynakla tutturulsaydı daha iyi olmaz mıydı?
Demirleriniz yeteri kadar kalın (14 mm gibi) görünüyor ve nervürlü.Sıra uzunluğunuz fazlaysa ve yük fazla gelirse inşallah demirin bükülmüş kısmı açılmaz.Son Bursa tarım fuarında sıraya dikilen meyvelerin sıra başlarında sıranın yükünü çekmek için tasarlanmış 3-4 çeşit bu tip tasarım gördüm.Kürekçik şeklinde ,çelik halattan kuyruğu olan ve özel bir aletle yere çakıldığı modellerde vardı.Aparat kürekçiği yer altına itip orda bırakarak çıkıyor, çelik halatın halka şeklinde ucu toprak üstünde kalıyor ve teller bu halkaya bağlanıyor.

Sağol abi. Maşallah demirlerin 14 lük olduğunu bi bakışta anlamışsınız. Demirin bükülmüş kısmının açılacağını sanmıyorum. çünkü gömerken yönünü ona göre ayarlayacağım. Sıraları ikiye böldüm. 50 metreye düştü. 7 sıra uzun var ama onlara da ortaya ilave atmayı düşünüyorum. Bursa fuarında görmüş olduğunuz bu ankrajlar galvanizli idi. 10 ila 15 lira arasında fiyatları var. Bizim köyde bi proje için bunların benzerini kullandılar, 16lık demire ama onlar da galvanizsiz idi fiyat aldım 8 lira dediler. Ben bunları Kocaelinde bi firmaya yaptırdım bana tanesi 3 liraya geldi. kıvrık kısım kaynakla tutturulsa bana ayrıca masraf olacaktı. Ben bunları bükülmüş demir olarak satın aldım. bana en yakın yer Kocaelinde idi. Aslında bunlar inşaatlara bükülmüş etriye yapıyorlar.
Sıra başlarına bu demirlerin gireceği çukurları, motorlu toprak burgusu ile açacağım.Toprak burgum var. görüntü çekersem paylaşırım. Tahmin ettiğiniz gibi diplerine beton dökeceğim. Betonu biraz geniş dökmem lazım. Şuna kafa yoruyorum. 90 cm deldim diyeyim. beton dökeceğim taban çapını biraz genişletmek için ilaç pompasının ucuna demir borudan L gibi bir aparat yapsam, su tazyiğiyle pratik bi şekilde genişletebilirvmiyim? ya da 90 cm kazıp taban kenarlara ince çapayla vurup biraz genişletebilirim belki ama toprağı 90 cm den çıkarmak meşakkatli olacak gibi.
Maliyetler önemli olmasa bu demirlerin ucuna tekli helezon yaprağı kaynattırıp, bunu toprak burgusu ile döndürerek gömerdim. o zaman beton işiyle uğraşmayacaktım ama maliyet 700 lira artacaktı.

Kolay gelsin abi bağlantı noktası çok önemli. Terbiye sistemine yük bindiğinde direğin hangi noktasında yük olacaksa ona göre bu demiri monte etmelisiniz. Farz edelim, yada etmeyelim başıma geleni yazayım. ^telli terbiye sisteminde V demir direğin üst kısmına monteli. topraktaki "Çapa" vazifesi gören beton çelik halat ile "V" demirin alt kısmına bağlandı. Yükün bindiği nokta ( Halatın bağlandığı noktanın 10cm üzerinde olunca tıprkı kaldıraç düzeni gibi olduğundan, év" demir bağlatı noktası ekseninde içe doğru dönme eğiliminde olduğundan direklerin başlarını kırdı.

Size tavsiyem ya bağlantı noktasını iyi belirleyip yükü mümkün olduğunca dağıtmak yada baş direğin desteğini iç kısımdan yapmak. Karışık oldu ama fotoğrafsız anca. Mümkün olursa ve unutmazsam fotoğraf çekip anlatmaya çalışayım.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee