150 Dekar Yonca (Sabah 06:00) - Part 3

Ynt: 150 Dekar Yonca (Sabah 06:00) - Part 3

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77431.msg915479#msg915479 date=1409494487' Alıntı:
Yılmaz yonca çok iyi..
ama burada ben 1. biçimi yaptıktan sonra 2.si ne dağdan inen hayvanlar 'gerçek manada :) 'tarafından ziyana uğruyor. .
o yüzden bıktım korunga ekip tek seferde çıkıyoruz.

Abi Korunga/fig/bezelye ' nin her yil ekilme zorunluluğu kötü.

Yeşil yoncaya hayvan salmiyor bizimkiler. Dokunuyor hayvana. Sizde sorun olmuyor mu?

mahomi85 link=topic=77431.msg915487#msg915487 date=1409496274' Alıntı:
Haşbaylıda yani samanda yakıt ölçümü yaptınızmı acaba. me9000 lerin hararet soruno varmı. şünki bende kubota ailesine katılma aşamasındayım

Hasbayli denemedim. Yorum yapmam doğru olmaz ama arttirsa arttirsa %20-25 arttirir (tahminim). Ustu olmaz.

Hararet sorununu bende duydum alım aşamasında. Pek mursamadim.

İyiki umursamamisim. En agir sekilde zorladim. Daha hararet ibresi yarıyı geçmedi.

sebazios link=topic=77431.msg915601#msg915601 date=1409514215' Alıntı:
Abi Korunga/fig/bezelye ' nin her yil ekilme zorunluluğu kötü.

Yeşil yoncaya hayvan salmiyor bizimkiler. Dokunuyor hayvana. Sizde sorun olmuyor mu?

Hasbayli denemedim. Yorum yapmam doğru olmaz ama arttirsa arttirsa %20-25 arttirir (tahminim). Ustu olmaz.

Hararet sorununu bende duydum alım aşamasında. Pek mursamadim.

İyiki umursamamisim. En agir sekilde zorladim. Daha hararet ibresi yarıyı geçmedi.
normalde dokunurdu ama bizim buranın hayvanları bağışıklık kazandı herhalde :)

TrakyaliOkan link=topic=77431.msg915510#msg915510 date=1409504644' Alıntı:
Kolay Gelsin Yılmaz Abi...Bu Verimler Sulamadan mı Abi?

Sulamadan Okan. Yağmurlar yetmiş.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77431.msg915602#msg915602 date=1409514405' Alıntı:
normalde dokunurdu ama bizim buranın hayvanları bağışıklık kazandı herhalde :)

İlginç hakikaten.

Kolay gelsin Yılmaz , bereketli olsun , hakikaten limitleri zorlayan bir iş olmuş.
Tarlanın zemini bozuk mu biraz , arada sekiyor makina?
Yanlız bu Kubota konusunda bir nokta dikkatimi çekiyor , Kubotacılar sahip olduktan sonra çok fanatik oluyorlar , sen öylesin , Mustafa braderim öyleydi :)
Neden böyle oluyor? :)

ufukk link=topic=77431.msg915619#msg915619 date=1409517229' Alıntı:
Kolay gelsin Yılmaz , bereketli olsun , hakikaten limitleri zorlayan bir iş olmuş.
Tarlanın zemini bozuk mu biraz , arada sekiyor makina?
Yanlız bu Kubota konusunda bir nokta dikkatimi çekiyor , Kubotacılar sahip olduktan sonra çok fanatik oluyorlar , sen öylesin , Mustafa braderim öyleydi :)
Neden böyle oluyor? :)

Ufuk Abi zemin güzel de ara ara su yarıkları oluşmuş son yağışlardan. Düzeltme ihtimali de yok. Gittiği yere kadar gidecek herhalde.

Kubota ' lar 'basta yakıt' olmak üzere saglamlik, manevra, konfor, cekis, hiz, pratiklik, dayaniklilik gibi birçok konuda sahiplerini şaşırtıyor. Bu traktörlerin satın alindıktan sonra daha çok sevilmelerinin tek nedeni bu.

Abi bendeki fanatiklik degil aslında. Daha dogrusu bir makinanın fanatikligi yapmak doğru degil bence. Sonuçta demir ve plastikden mamül cansız bir maldir traktör.

Bir makinada önemli olan nokta, gorevini ne kadar yerine getirdiğidir.

Bu konuda da gercek verileri aktif kullanıcılar,
en dogru verileri ise eski kullanıcılar verir.

Forum mantığının oluşma anafora budur bir bakıma.

Benim yaptıgım da basitce bu.

Ne is yaptı?
Nasıl yaptı?
Ne kadar zamanda yaptı?
Ne kadar yaktı?

Fanatiklik yanıltıcı olabilir. Ben bunu göze alamam. Çünkü forum üyesi bir arkadas bu bilgiye güvenerek is yapar da aksi ortaya çıkarsa 'yüzüme tükürür'

Yaptıgım tüm paylaşımlarda dikkat ettigim tek nokta vardır benim. 'gercek verileri paylaşmak'

Ne az, ne fazla..

2 adet kubota ' m oldu şimdiye kadar. Neyse onu yazdım. Yapabileceklerini de, yapamayacaklarını da.

Biliyorsunuz. Mustafa Gürsaçlı kubotasini sattı.

3 gün önce tanımadığım bı numaradan arama geldi. Actım, kendisini tanıttı: 'Ben trakkulupten Mustafa Gursacli' diye. Hoş bir sohbet oldu. Neden sattığını, nasıl sattığını anlattı. Ardından su cümleyi kurdu:

'Yılmaz ben 'TEKRAR' Kubota almayı düşünüyorum. M9000 ' ler nasıl?'

Şimdi bir malı (hamde A ' dan Z ' ye) bilen birine o malı tekrar anlatmak zor birsey. Adam zaten biiyor. Kararını vermiş. Ben sadece 8540 ile arasındaki nüshalara elimden geldiğince değindim.

Mustafa (BARTU) ' da da benzer durum oldu. Balya makinasını m9000 ' den çıkartıp 398 ' e taktıktan sonra '200' balya yulaf bağlamaya gitti. O aksam kurduğu cümle şuydu:

'200 yulaf bağladım, 200 kere kubota ' yi aradım'

Kubota ' lar tabiri caiz ise 'köpek gibi çeken', 'cok asılıcı' makinalar değiller. (cunku hafiflikler) Ama bu açığı kapatacak birçok artı özellikleri var.

Eline sağlık Yılmaz, bugün yola çıkamadım ben de işim çıktı İzmir ' e sonra gideceğim. Ama iyi ki de çıkmış onun yorgunluğu ile bir de ben zahmet verirdim sana :)

sebazios link=topic=77431.msg915395#msg915395 date=1409440828' Alıntı:
Kulağımı kaşıyorum. :D

Berk. ODTÜ Makina Mühendisliğinde okuyan adamsın.

Kumpasla n ' aapılır genelde?

Hayır, ODTÜ ' de farklı kullanım alanı mı var bilmediğim :D

Siz ne yapıyorsunuz mesela? Valla merak ettim..

İşginç gelebilir ama biz ölçüm yapıyoruz kumpasla. Malum makinalarda kırılan, kesilen, onarılan parça, cıvata çok oluyor. Ya örnek göndicen, ya ölçücen. Bence ölçmek daha pratik. Yani bence.
Öncelikle abi,İTÜ ' de okuyorum ben :D tam açık soramamışım soruyu şimdi farkettim,neyi ölçüyonuz desem daha iyiydi :D

DeHLiZ link=topic=77431.msg915682#msg915682 date=1409562927' Alıntı:
Eline sağlık Yılmaz, bugün yola çıkamadım ben de işim çıktı İzmir ' e sonra gideceğim. Ama iyi ki de çıkmış onun yorgunluğu ile bir de ben zahmet verirdim sana :)

Yok be Gürsel. Ne zahmeti. Tatildeyim zaten bugün:

6asa7e6y.jpg

DeHLiZ link=topic=77431.msg915731#msg915731 date=1409575606' Alıntı:
Vallahi helal olsun sana, zıpkınla balık da avlıyorsun. Maharet maharet üstüne :)

Yok be Gürsel. Ağırlıkları unutmuşum zaten. Derime inemedik yani. Sırf pusu yapmak zorunda kaldık. Bi Eşkina aldık Allah ' tan. Makara olacaktık yoksa.

sebazios link=topic=77431.msg915739#msg915739 date=1409576359' Alıntı:
Yok be Gürsel. Ağırlıkları unutmuşum zaten. Derime inemedik yani. Sırf pusu yapmak zorunda kaldık. Bi Eşkina aldık Allah ' tan. Makara olacaktık yoksa.

Vallahi benim zıpkını elime almışlığım yok :) Ben anca yiyiciyim :p

Bu arada az önce aradım seni, bak yarın yola çıkıyorum :) Müsaitsen sana da uğrayayım diyorum.

Üstadım ME9000 de 540e devrinde de saman balyasında kılima acık dönüme 15 balya gibi sapta kaçıncı vitesla veya kaç km hızla iş görebiliyor ve böyle performansı günboyu koruyabiliyormu. teşkkürler.

mahomi85 link=topic=77431.msg916039#msg916039 date=1409682999' Alıntı:
Üstadım ME9000 de 540e devrinde de saman balyasında kılima acık dönüme 15 balya gibi sapta kaçıncı vitesla veya kaç km hızla iş görebiliyor ve böyle performansı günboyu koruyabiliyormu. teşkkürler.

Elimden geldiğince cevap vereyim:

1-) Hem prensip, hem de yaptığımız iş türü dolayısı ile haşbay takmıyoruz. Aşağıdaki konuda gerekçelerini anlatmıştım. O nedenle yorum yapmam doğru olmaz.

http://www.trakkulup.net/paketleme-ekipmanlari/hasbay-kullanmayin!/

Site üyemiz Mustafa (BARTU) ME9000 sahibi ve Haşbaylı NH balya makinası kullanıyor. Daha ayrıntılı bilgi verebilir.

2-) Şahsen sürekli 540E seçeneğinde bağlıyorum. Tam 1500 devire denk geliyor ve balyadaki yakıt ekonomisi nedenlerinden bir de bu olmalı. Maksimum tork devrinde bağlama yapabilme.

3-) Balya bağlama esnasında kullandığın traktör 80-85 hp ' yi geçtikten sonra, hızı sınırlayan şey traktör değil, balya makinasıdır. Bu noktadan sonra makinanın ot/sap yeme hızı önemli olur. Yani 90 hp ' yi geçtikten sonra hızı belirleyen etken traktör olmaz.

Sıralı 18 ileri vitese sahip olduğu için çok fazla hız seçeneğin oluyor. O nedenle balya makinasının limitlerinde aralıksız çalışabiliyorsun hız olarak.

Aşağıdaki videoda 7km/saat hızda bağlama yapıyorum. (Ortalam bir insan saatte 5km/s hızla yürür) hatta zayıf otta 10km/saat hıza kadar çıktığım oldu.

http://youtu.be/rGhQ3Z3pUI0

4-)
Süre olarak en uzun: Temmuz ortasında 35 saat aralıksız bağlama yaptım, sorun yok. Nasıl girdiysem öyle çıktım tarladan.
Hızı olarak maksimum: Saatte 245 balya (26-28kg ' lık) bağladım.

Dönüş açısı, hızı ve konforu sayesinde akranı çok makinadan hızlı bağlama yapıyor.

Verebileceğim bilgiler şimdilik bunlar.

Ha bana sorarsan, sanal ortamdan ben sana ne anlatırsam anlatayım nafile. Görmen, izlemen lazım.

Yakınsan buyur gel. Misafirim ol.

Traktör burda, balya makinası burda, tarla burda.

İşi yaparken, iş başında izle. İstersen bin üstüne, kullanarak dene. Kendin not ver. En doğrusu da bu.

sebazios link=topic=77431.msg916108#msg916108 date=1409697093' Alıntı:
Elimden geldiğince cevap vereyim:

1-) Hem prensip, hem de yaptığımız iş türü dolayısı ile haşbay takmıyoruz. Aşağıdaki konuda gerekçelerini anlatmıştım. O nedenle yorum yapmam doğru olmaz.

http://www.trakkulup.net/paketleme-ekipmanlari/hasbay-kullanmayin!/

Site üyemiz Mustafa (BARTU) ME9000 sahibi ve Haşbaylı NH balya makinası kullanıyor. Daha ayrıntılı bilgi verebilir.

2-) Şahsen sürekli 540E seçeneğinde bağlıyorum. Tam 1500 devire denk geliyor ve balyadaki yakıt ekonomisi nedenlerinden bir de bu olmalı. Maksimum tork devrinde bağlama yapabilme.

3-) Balya bağlama esnasında kullandığın traktör 80-85 hp ' yi geçtikten sonra, hızı sınırlayan şey traktör değil, balya makinasıdır. Bu noktadan sonra makinanın ot/sap yeme hızı önemli olur. Yani 90 hp ' yi geçtikten sonra hızı belirleyen etken traktör olmaz.

Sıralı 18 ileri vitese sahip olduğu için çok fazla hız seçeneğin oluyor. O nedenle balya makinasının limitlerinde aralıksız çalışabiliyorsun hız olarak.

Aşağıdaki videoda 7km/saat hızda bağlama yapıyorum. (Ortalam bir insan saatte 5km/s hızla yürür) hatta zayıf otta 10km/saat hıza kadar çıktığım oldu.

http://youtu.be/rGhQ3Z3pUI0

4-)
Süre olarak en uzun: Temmuz ortasında 35 saat aralıksız bağlama yaptım, sorun yok. Nasıl girdiysem öyle çıktım tarladan.
Hızı olarak maksimum: Saatte 245 balya (26-28kg ' lık) bağladım.

Dönüş açısı, hızı ve konforu sayesinde akranı çok makinadan hızlı bağlama yapıyor.

Verebileceğim bilgiler şimdilik bunlar.

Ha bana sorarsan, sanal ortamdan ben sana ne anlatırsam anlatayım nafile. Görmen, izlemen lazım.

Yakınsan buyur gel. Misafirim ol.

Traktör burda, balya makinası burda, tarla burda.

İşi yaparken, iş başında izle. İstersen bin üstüne, kullanarak dene. Kendin not ver. En doğrusu da bu.
Verdiginiz bilgi ve teklifiniz içn tşk şarköy bana 250 km kadar mesafe yani bayagı uzak gibi yinede sagolun. kubota konusunda mustafa bartu arkadaşımızdan nasıl bilgi alabiliriz acaba

mahomi85 link=topic=77431.msg916526#msg916526 date=1409855678' Alıntı:
Verdiginiz bilgi ve teklifiniz içn tşk şarköy bana 250 km kadar mesafe yani bayagı uzak gibi yinede sagolun. kubota konusunda mustafa bartu arkadaşımızdan nasıl bilgi alabiliriz acaba

Mustafa ara ara giriyor. En son dün akşam konuştuk. Özelden mesaj at, mutlaka döner. Telefonda karşılıklı görüşürseniz daha hızlı sonuca varırsınız.