ÜRE YERİNE NE ATABİLİRİZ BUĞDAY İÇİN ALTERNATİF OLARAK. YAKLAŞIK 150 DEKAR BUĞDAY VAR MALUM FİYATLARI UÇTU

Hububatta hiçbir gübre ürenin verdiğini vermez ayrıca aynı düzeye getirilmek istenirse maliyet üre maliyeti geçer. Sonuç olarak araziniz sulu ikinci ürün görüyor mu toprak altına ne uyguladınız yağış rejiminiz nedir? Bölge arazi verimleri ortalama nedir bunları söylerseniz 2 yaprak uygulaması bir CAN uygulamasıyla üre gübresinin sağlığı saf azot kadar gübreleme yapmış olursunuz. Not: Maliyet az olmayacaktır.

Bölgenizde tavuk çiftlikleri yakınsa tavuk gübresi atabilirsiniz. Gübre serpme remorku ile çiçiğin üzerine dekara 1_ 2 m3 tavuk gübresi tüm azot ihtiyacını karşılar.

Resimler ve ekler

• IMG-20210911-WA0003.jpeg
    IMG-20210911-WA0003.jpeg
    151.8 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG-20210910-WA0002.jpeg
    IMG-20210910-WA0002.jpeg
    163.6 KB · Görüntüleme: 56
Benim önerim bir kere 15 kg üre veriyorsanız bunu ikiye bölün. İlkini eğer bitkide sararma yoksa sapa kalkmaya yakın, ikincisini de bayrak yaprak çıkmaya yakın. Eğer ilk üreden önce sararma varsa 250-300 gr yapraktan üre,kombiyle birlikte kullanın. Önümüzdeki sene kesinlikle bakteri ve mikoriza ile tohum kaplama yapmanızı tavsiye ederim. Ben bu sene de kaplama yaptım gübresiz ektim, hem fosfor,hem de azot eksikliği gözükmüyor şimdilik buğdaylarda.

Ana haberlerde olmasada haber sitelerinde çiftçinin gübreyi ucuz kullanması için devletin bazı çalışmalar içinde olduğu yazılıyor
Ne kadar doğru orasını bilmem
Ancak şuanki fiyatlarla kullanmak mantıklı değil.. kullanmayıp ta hiç mahsul alamamak ta mantıklı değil.
Herkes hesabını iyi bilir ama bu sezonu Ekim yapmadan boş geçirmek bu maliyetlerle en mantıklısı

Sıvı üre kullanan var mı? Bi arkadaşım sipariş vermiş nedir ne değildir bilmiyorum fakat söylediğine göre daha uygun fiyatlıymış
Ben kullandım patatesde anlaşma yaptığım şirket üre atirmadi sıvı daha çabuk tesir eder dedi 1 ton getirdiler 2500 TL agustosda ki fiyatı. Sulu tarımda sulama sistemden daha rahat oluyor

Bölgenizde tavuk çiftlikleri yakınsa tavuk gübresi atabilirsiniz. Gübre serpme remorku ile çiçiğin üzerine dekara 1_ 2 m3 tavuk gübresi tüm azot ihtiyacını karşılar.
Sanırım yanlış anlaşıldı tabana değil üst gübresi olarak bahsediyorum soruyorum üsküb resimsiz tavuk gübresi kullanıyorsunuz. ayrıca fermente edilmişmi nasıl

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Verime etkisi ne olur acaba. sulama ile mi verilmesi iyi olur yoksa ilaçlama tankı ile mi
Buğdayı sulayacaksan iyi olur ama su ile verilmediği zaman iyi olmaz kardeşim. Normal üreye göre daha çok azot verdiğini söylemişlerdi . Hani şu litre ve kg davasına mukayesen.
İçeriği bunların bana verdiği üre ile nitrat karışımı dediler etkisi güzeldi. Bidonun üstünde herhangi birşey yazmıyordu bunlar daha özel birşeyde olabilir piyasadaki ile fark vardır belki aralarında seni yanlış yönlendirmek de istemem.

• Beğen
@adurak59 tohum kaplama ürünü hakkinda biraz daha bilgi verebilirmisiniz
Makcover ve Growbat isimli iki ayrı bakteri ve mikoriza içerikli ürün kullandım. Makcover içerisinde 3 bakteri,3 mikoriza mantarı, deniz yosunu,fulvik asit ve eser miktarda mikro element var. Growbat'te 30 yakın farklı türlere ait ve ağırlıklı azot bağlamaya yarayışlı bakteriler, mikoriza ve trikoderma mantarı ile organik karbon,organiz azot , organik fosfor var. Taban gübremiz olduğu halde gübresiz ektik. Bu yıldan itibaren net olarak şunu söyleyebilirim. Artık taban gübresi kullanmam. Bu sene atacağım üre 7,5+7,5. Sapa kalkma öncesi ve bayrak yaprak öncesi. Ayrıca Bluen isimli bir bakteriyi de yapraktan uygulayacağım. Bluen'e alternatif olarak ta growbatin üreticisinin içine L-tipi aminoasitler,humik fulvik asit ve aynı bakteri çeşitliliğiyle çıkardığı growfast isimli ürününü 2 ya da 3 kez yapraktan kullanacağım. Bundaki amacım yararlı bakteri ve mantarları yaprak yüzeyine uygulayarak yaprak üzerinde ve içireisinde yararlı egemen bir denge kurmak ve fungisit masrafını da ortadan kaldırmak. L-Glutamik ve L-Glisin aminositleri bitkinin kalsiyum alımını bin kata varan oranda arttırır. Peptic asit ile de reaksiyona girmesiyle yapraklarda pektin sentezlenir. Pektin sağlıklı bitki yapraklarındaki parlaklığı veren maddedir. O parlak yapraklı bitkiye bundan sonra kolay kolay ne zararlı mantar enfekte olabilir, ne böcek zarar yapabilir ne de soğuk sıcak stresi olumsuz etki yapabilir.
NOT: Lütfen tohum kaplama yapacağınız yıl toprak analizinizi sezon sonu yapacağınız toprak analiziyle karşılaştırdığınızda göreceklerinize hazırlıklı olun. Toprak analizinizde yetersiz gözüken çinkonun, demirin, fosforun, manganın nerelere geldiğine çok şaşıracaksınız.

@adurak59 bilgi icin teşekkürler bakteri ile tohum kaplamayi arastirmistim topraktaki bitkinin yararlanamayacagı elementleri yarayisli forma dönüşturdugunu iddaa ediyolar siz bakterileri yaşatmissiniz biz de tam tersi klasik fungusit ilaciyla ektik toprakta zararli-yararlı mantarlar var bu çizgi nasil korunur bilmiyorum

• Beğen
Üst gübresindenden bahsediyoruz sanırım yanlış anlaşılmasın siz hem tabana hem üst gübresi olarak tavuk gübresi mi kullanıyorsunuz
Buğday tarlalarına tavuk gübresini 3 farklı şekilde kullandım/ kullanacagım.

1. KULLANMA METODUM Anızın üzerine dekara 1 remork (10m3= 3 _4 ton ) taze tavuk gübresini öbek Öbek yıkıp traktorle yaydım. Pullukla sürüm yaptım ekinimi ekdim. Üst gübresi olarak hic Gübre atmayacagım. Üste yalnızca ot ilacı ve mikro element takviyesi icin yaprak gübresi atacagım. (Verim beklentim normal yagısta (yillik 600_700 mm) 500_800 kg /da insaallah.
2. KULLANMA METODUM
TABAN GÜBRESİ OLARAK;
Dekara 2 _2.5 metreküp (700_900 KG)
Taze tavuk gübresini gubre remorku ile surulmüş tarlaya serpiyorum. Diskaro ile karıştırip bugdayı ektim
Tarla Kumlu ve kıraç ise ÜST GÜBRE OLARAK
10_15 kg A.Sülfat bayrak yapragı çıkmadan 10_15 kg CAN gübresi atacağım. + ot 2 sefer yaprak gübresi kullanacagım (bahar yagışları az olursa üst gubrelerini azaltacagım duruma göre belki hiç atmayacağım)
3.KULLANMA METODUM;
TABAN GÜBRESİ OLARAK
Taze tavuk gübresini gübre remorku ile sürülmüş tarlaya serpiyorum. Diskaro ile karıştırip bugdayı ektim
Tarla Kepir kuvvetli ise ÜST GÜBRE OLARAK tabana attığım gibi
Taze tavuk gübresini gübre remorku ile kardeşlenme veya sapa kalkım döneminde serpeceğim. Ot ilaclarini ve yaprak gubrelerini atacagim insaallah. (Yagış az olursa üste tavuk gübresini ve atmıcam.
Verim beklentim 450_600 kg. İnsaallah
KULLANDIGIM/ KULLSNACAĞIM TAVUK GÜBRELERİ FARMANTE EDİLMEMİŞ DOĞRUDAN ÇİFTLİKLERDEN ALINIP BROİLER TİP TAVUK GÜBRELERİDİR.

Son düzenleme:
  • Beğen

Makcover ve Growbat isimli iki ayrı bakteri ve mikoriza içerikli ürün kullandım. Makcover içerisinde 3 bakteri,3 mikoriza mantarı, deniz yosunu,fulvik asit ve eser miktarda mikro element var. Growbat'te 30 yakın farklı türlere ait ve ağırlıklı azot bağlamaya yarayışlı bakteriler, mikoriza ve trikoderma mantarı ile organik karbon,organiz azot , organik fosfor var. Taban gübremiz olduğu halde gübresiz ektik. Bu yıldan itibaren net olarak şunu söyleyebilirim. Artık taban gübresi kullanmam. Bu sene atacağım üre 7,5+7,5. Sapa kalkma öncesi ve bayrak yaprak öncesi. Ayrıca Bluen isimli bir bakteriyi de yapraktan uygulayacağım. Bluen'e alternatif olarak ta growbatin üreticisinin içine L-tipi aminoasitler,humik fulvik asit ve aynı bakteri çeşitliliğiyle çıkardığı growfast isimli ürününü 2 ya da 3 kez yapraktan kullanacağım. Bundaki amacım yararlı bakteri ve mantarları yaprak yüzeyine uygulayarak yaprak üzerinde ve içireisinde yararlı egemen bir denge kurmak ve fungisit masrafını da ortadan kaldırmak. L-Glutamik ve L-Glisin aminositleri bitkinin kalsiyum alımını bin kata varan oranda arttırır. Peptic asit ile de reaksiyona girmesiyle yapraklarda pektin sentezlenir. Pektin sağlıklı bitki yapraklarındaki parlaklığı veren maddedir. O parlak yapraklı bitkiye bundan sonra kolay kolay ne zararlı mantar enfekte olabilir, ne böcek zarar yapabilir ne de soğuk sıcak stresi olumsuz etki yapabilir.
NOT: Lütfen tohum kaplama yapacağınız yıl toprak analizinizi sezon sonu yapacağınız toprak analiziyle karşılaştırdığınızda göreceklerinize hazırlıklı olun. Toprak analizinizde yetersiz gözüken çinkonun, demirin, fosforun, manganın nerelere geldiğine çok şaşıracaksınız.
Kardeş bahsettigin iki mantar ile ilgili bilgi çıkmıyor google da.Nedir,nereden temin edilir,fiyat ,kullanımı nasil bilgi verebilirmisin?

• Beğen
Taban araziye ekim yapmışsanız,
Gübreyi yeter miktarda kullanırsanız , verim hedefi , 500-700 kg/dk olabilir.
Gübresiz ekim durumunda verim hedefiniz 300-400 kg/dk olabilir.
Yaklaşık 200 kg verim farkı için 50-60 kg/dk gübre gerekir.
Düzce'de ton biçtiğimiz tarlada olmuştu.
Ton verimdeki tarla için her yıl yapılan uygulamalara devam ediniz.
500 kg verimdeki tarlaya gübre atsakta olur atmasakta olur.
Eskiden tarlada koyun gezdirirlermişti, hem gof toprağı sıkıştırıyor, hemde gübreliyor.