Yonca ya organik gübre kullanımı

Arkadaşlar 75 dekar yoncam var 4 yıllık ben bu araziye fremente olmuş tavuk gübresi +hümik +ledronid karışımı organik gübre atmayı düşünüyorum arazimiz sulu arazi bunun ne gibi zararı ve ya faydası olur. Birde mibzerle toprağa karıştırarak mı yoksa gübre makinası ile saçmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşlar 75 dekar yoncam var 4 yıllık ben bu araziye fremente olmuş tavuk gübresi +hümik +ledronid karışımı organik gübre atmayı düşünüyorum arazimiz sulu arazi bunun ne gibi zararı ve ya faydası olur. Birde mibzerle toprağa karıştırarak mı yoksa gübre makinası ile saçmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim
Resim varmı 4 yılda nekadar seyrelme oldu birde yılda kaç biçim ve kaç balya alıyorsunuz

Mikro element ve azot,fosfor,potasyum gübrelemesi yapıyormusunuz?

Kısaca özet geçeyim.Tavuk gübresinin azot içeriği fazla rhizobium bakterilerini olumsuz etkileyebilir.Hümik asit çok faydalı olsa daha faydalısı solucan gübresidir.Sıvı solucan gübresini yağış öncesi toprak yüzeyine püskürtün.Toprak içine işlesin.Baharda ise her biçimden sonra fosfor+potasyum yağmurlama ile yapraktan ise combi+sıvı solucan vererek farkı görebilirsiniz.Sıvı solucan gübresi dekara 1-2 litre maliyeti 10-20 tl.Dekara 3 kg map+3 kg potasyum sülfat 30-35 tl combide dekara 150 gram atarsanız 4-5 tl civarı yapar.

Kısaca özet geçeyim.Tavuk gübresinin azot içeriği fazla rhizobium bakterilerini olumsuz etkileyebilir.Hümik asit çok faydalı olsa daha faydalısı solucan gübresidir.Sıvı solucan gübresini yağış öncesi toprak yüzeyine püskürtün.Toprak içine işlesin.Baharda ise her biçimden sonra fosfor+potasyum yağmurlama ile yapraktan ise combi+sıvı solucan vererek farkı görebilirsiniz.Sıvı solucan gübresi dekara 1-2 litre maliyeti 10-20 tl.Dekara 3 kg map+3 kg potasyum sülfat 30-35 tl combide dekara 150 gram atarsanız 4-5 tl civarı yapar.
Fremente olduğu için azotu düşük dediler çokta bilgim yok tavsiyeniz için çok teşekkür ederim arkadaşım

Fremente olduğu için azotu düşük dediler çokta bilgim yok tavsiyeniz için çok teşekkür ederim arkadaşım
Sıvı solucan gübresi iyidir.Yağmurlama ile melas+düşük dozda amonyum sülfat verdiğnizde hem toprağa organik madde hemde solucan gübresindeki bekterilere besin sağlayarak toprakta çok güzel canlılık sağlarsınız.Canlılık artacağı için köklenme ve besin alımıda artar.Karar verirseniz teminde yardımcı olabilirim.

Sakın öyle bir hata yapmayın. Yonca zaten baklagildir, kendi azotunu üretir. Komşumuz kışın tavuk gübresi kullandı , bahara çıkmadan yonca 3 kat seyreldi.

Toprak ve su analizlerinizi unutmayın, zira en doğru öneriyi o verir, yaptıramazsanız; olağanüstü yaprak renklerine göre iz element kullanın. Düzenli olarak dekara senelik 12kg saf fosfor kullanmayı unutmayın, susatmayın, böcek ilacını gerektiğinde atın. Gerisini yonca halleder. [emoji6]

Sakın öyle bir hata yapmayın. Yonca zaten baklagildir, kendi azotunu üretir. Komşumuz kışın tavuk gübresi kullandı , bahara çıkmadan yonca 3 kat seyreldi.

Toprak ve su analizlerinizi unutmayın, zira en doğru öneriyi o verir, yaptıramazsanız; olağanüstü yaprak renklerine göre iz element kullanın. Düzenli olarak dekara senelik 12kg saf fosfor kullanmayı unutmayın, susatmayın, böcek ilacını gerektiğinde atın. Gerisini yonca halleder. [emoji6]

Komşunuzun kullandığı tavuk gübresi normal mi idi . Yoksa ledronid hümik karışımı fremente olmuş tavuk gübresi mı bilginiz varmı çeşidinden
Tavuk gübresini incelemedim, ama tavuk gübresi sonra fark bariz belliydi.

Yoncada organik madde takıntısı var herkesin, benimde merakımdan dolayı bu konuyu fakültede Süleyman Soylu hocayla konuştum.

"Yonca kökleri dolaylı olarak organik yapıyı destekler ; eğer yinede organik maddeyi arttırmak istiyorsan hasat sonu , yeni biçimdeki ot kalitesine engel olmayacak şekilde son biçimi kaldırınca yanmış çiftlik gübresi kullanabilirsin. Tabi yanmış olsada kısmi şekilde ot çıkabilir, bunun mücadelesini göz önüne almalısın" demişti.

Kullanacağımız ürün bu

Resimler ve ekler

• IMG-20191118-WA0000.jpg
    IMG-20191118-WA0000.jpg
    210.6 KB · Görüntüleme: 117

kolay gelsin kardeş im dönüme kaç romork dokuyirsun
Kardeşim granül hale getirilmiş tavuk gübresi bu. Geçen yıl kullanan bir akrabam vardı 10 gün önce gittim baktım gerçekten süper olmuş kış gün olmasına rağmen yonca 1 karış duruyor fotosunu atıyorum. Deneme amaçlı kullanmışlar bu gübreyi. Fiyatı da geyet makul.
44502
44503

• Beğen
Tepkiler: tunc04