YALOVA 3 Ceviz Fidanı

Çok araştırdım 4 metre aralıklarla dikeceğim. 10-15 sene sonra Allah nasip ederse aralardaki ağaçları makina ile aktarabilirim, olmadı keserim.

Belki gerek kalmaz. Zaten bütün dünyada artık çukura değil sırta ve 3,5 - 4 metre ara ile dikim yapılıyor.

Bir örnek verecek olursak Avrupa'da yakın dikim cevizlikler. Gidip araştıran kişi Selami Bayrak.
http://www.ceviz.com.tr/avrupaveabdgezi.htm
Ekli dosyayı görüntüle 13985
İşte tam doğru adrestesiniz hiçbir sıkıntınız kalmaz hepsi hallolur. Biz ceviz fidanı almıyoruz eksilenleri yabani cevixlere aşı vurup tamamlıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Sizin Adıyaman taraflarında Maraş ve Sütyemez ceviz cinsleri nasıl? Son zamanlarda bu cinslere de epeyce ilgi var.
a
Adıyaman da ceviz bahçelerinden ziyade badem bahçeleri daha çok,cevizcilik yok denecek kadar azdir. Benim bildigim en büyük cevizlik bulunduğumuz kâhta ilçesinin güneyinde ve barajın kenarinda olup 2000 dekar tek parça bir bahcedir.
Maraşa gelince iklimı tam bir 4 mevsim 2000 rakımlı dağlarından tut ovasına ve ılıman yerlerine mevsimsel geçiş alanlarına yani kısaca orda bir çok ceviz türü yetistirilebilir.
Sutyemiz cinsini pek bilmem yalnız maras 18 çeşidi çok iyidir fakat kendi bölgesinin dışına çıktığı zaman çeşitli sorunlar yaratabilir. Yani her ne kadar karasal iklim meyvesi olarak gecsede her karasal iklimde aynı randımanı vermeyebilir.
Bizim burda nemrut dağı eteklerine yakın bir yerde denendi ve şuan 6-7 yaşlarında ağaçları sahibiyle konuştum memnun olduğunu belirtti.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
a
Adıyaman da ceviz bahçelerinden ziyade badem bahçeleri daha çok,cevizcilik yok denecek kadar azdir. Benim bildigim en büyük cevizlik bulunduğumuz kâhta ilçesinin güneyinde ve barajın kenarinda olup 2000 dekar tek parça bir bahcedir.
Maraşa gelince iklimı tam bir 4 mevsim 2000 rakımlı dağlarından tut ovasına ve ılıman yerlerine mevsimsel geçiş alanlarına yani kısaca orda bir çok ceviz türü yetistirilebilir.
Sutyemiz cinsini pek bilmem yalnız maras 18 çeşidi çok iyidir fakat kendi bölgesinin dışına çıktığı zaman çeşitli sorunlar yaratabilir. Yani her ne kadar karasal iklim meyvesi olarak gecsede her karasal iklimde aynı randımanı vermeyebilir.
Bizim burda nemrut dağı eteklerine yakın bir yerde denendi ve şuan 6-7 yaşlarında ağaçları sahibiyle konuştum memnun olduğunu belirtti.

Teşekkür ederim kardeşim. Bizim yolumuz nadiren de olsa Kahta'ya düşer...:D