YALOVA 3 Ceviz Fidanı

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arkadaşlar 40 kadar "Yalova 3" ceviz fidanı ihtiyacım var. Önümüzdeki 3-4 ay içinde almam gerek çok acelesi yok.

Daha önce defalarca satıcılardan aldım ama hep sorunlu çıktı ve tutmadılar. Ayrıca üretici olanlardan aldım ama ne yazık ki istediğim gibi iyi fidanlar olmadı.

Ceviz fidanı yetiştiren veya çok sağlam tanıdığı olan varsa
40 kadar özellikle Yalova 3 fidanı satın alacağım.

Bu sefer aldanmak istemiyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.

263.jpg

Öncelikle bulunduğunuz bölgenin yükseltisi ve iklimi doğrultusunda çeşit tercihinde bulunmanızı öneririm.
Yalova-3 nasıldır bilmiyorum yalnız şunu iyi biliyorum "ülkemizdeki yerli çeşitler genellikle yeraldığı dar bir alanda randıman vermekte" bunun dışına çıktığı zaman sonu hüsran oluyor.

Bulunduğunuz bölgeye chandleer denendi mi? Yani olumlu sonuç vermesi zor gibi görünüyor daha çok erken uyumaya yatkin çeşitler olabilir. Fernor çeşidini bir araştırın derim.
Herşeye rağmen tanınmis ceviz araştırmacıları ile bağlantı kurmanız daha doğru olur yoksa benim burdan vereceğim bilgi yetersiz olabilir.
Selami bayrak,ibrahım balkal,yaşar akça ve Sinan kara gibi kişilerle bağlantı kurun.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Bulunduğunuz bölgeye chandleer denendi mi? Yani olumlu sonuç vermesi zor gibi görünüyor daha çok erken uyumaya yatkin çeşitler olabilir. Fernor çeşidini bir araştırın derim.
Herşeye rağmen tanınmis ceviz araştırmacıları ile bağlantı kurmanız daha doğru olur yoksa benim burdan vereceğim bilgi yetersiz olabilir.
Selami bayrak,ibrahım balkal,yaşar akça ve Sinan kara gibi kişilerle bağlantı kurun.

Chandler almıştım ama bahar geç donlarına dayanmıyor bulunduğum yerde.

Chandler yalova 3 den en az 2 hafta geç yapraklanır. Sorun bahar geç donlarıysa burada bi terslik var. Aldığınız fidanların chandler olduğundan emin misiniz?

Zaten sorun orada. İnsanlarda Allah korkusu yoksa haramdan korkma da yok. Kimi araştırsam, hangi firmayı sorsam "Sakın bulaşma! Dolandırıcı onlar, adi malsattılar!" gibi sözleri sık sık duyuyorum.

Şu an için mevcut bir cevizliğim var. Yanına iki dekar kadar daha eklendi. Gerekirse arabaya binip Balıkesir taraflarına gidip bizzat bu işi ilk elden yapanlardan almayı düşünüyorum.

Artık yıllarımı kaybetmek istemiyorum.

Bursa inegöle yolunuz düşerse ibrahim balkal la bir görüşün. Kendisini tanırım. Dikim sıklıklarını hariç tutursak genel olarak anlaşırız. Ancak yalova konusuna alerjisi vardır bilginiz olsun.

İbrahim Balkal'ı videolardan ve yayınlardan tanıyorum. Çeşitli konularda bilgi sahibi oldum.

Dikim sıklığında ise ben onunla aynı fikirdeyim. Arazinin toprak işlemesini bitirdim. Ekimler bitince yeni yere çukurlar açılacak. yaklaşık 7 X 4 olacak.

İbrahim Balkal'ı videolardan ve yayınlardan tanıyorum. Çeşitli konularda bilgi sahibi oldum.

Dikim sıklığında ise ben onunla aynı fikirdeyim. Arazinin toprak işlemesini bitirdim. Ekimler bitince yeni yere çukurlar açılacak. yaklaşık 7 X 4 olacak.
Düzce Kaynaşlı dan Ceviz Tarımla irtibata geçin Selami Bayrak hocanın ofisidir yukseltiniz ve ikliminize göre size yardımcı olurlar. Hatta ceviz fidanıni ordan gözü kapalı alabilirsiniz. Selami hoca tam bir ceviz aşığı ömrünü cevize adamis biri. Bizimde 150 kadar chandleer agacimiz var babam bilgilerin tamamını selamı hocadan alıyor gübre programından analize budamaya her türlü şekilde yardımını bizden esirgemez oyleki Babam bile bir ceviz aşığı oldu geçen sene 5 yaşındaki 40 ağacı aşıladı 2 tanesi tek tutmadı diğerleri çok süper oldu.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
İlkbahar donlarida ronde diye bir çeşit var güvenilir yerden bulunulabilrse mayıs in 20 gibi çiçeklenme başlıyor.ceviz de en büyük sorun verimden çok ilkbahar donlarina yakalanması.verim 2.planda bence

Çok haklısın artık mevsimler biraz değişti. Cevizler Nisan başı gibi filizleniyor çünkü havalar çok sıcak gidiyor ve buralarda Nisan 20 gibi don oluyor. Allah korusun çok insan zarar görüyor o zaman.

Düzce Kaynaşlı dan Ceviz Tarımla irtibata geçin Selami Bayrak hocanın ofisidir yukseltiniz ve ikliminize göre size yardımcı olurlar. Hatta ceviz fidanıni ordan gözü kapalı alabilirsiniz. Selami hoca tam bir ceviz aşığı ömrünü cevize adamis biri. Bizimde 150 kadar chandleer agacimiz var babam bilgilerin tamamını selamı hocadan alıyor gübre programından analize budamaya her türlü şekilde yardımını bizden esirgemez oyleki Babam bile bir ceviz aşığı oldu geçen sene 5 yaşındaki 40 ağacı aşıladı 2 tanesi tek tutmadı diğerleri çok süper oldu.

Dediğin kişiyle irtibata geçeceğim. Bu adresten biraz araştırdım. Siz hiç onlardan fidan aldınız mı?
http://www.ceviz.com.tr/firmavekitap.htm

Yalova 3 ü bu aralıkla dikemezsiniz. En az 10 a 10 olmalı.

Çok araştırdım 4 metre aralıklarla dikeceğim. 10-15 sene sonra Allah nasip ederse aralardaki ağaçları makina ile aktarabilirim, olmadı keserim.

Belki gerek kalmaz. Zaten bütün dünyada artık çukura değil sırta ve 3,5 - 4 metre ara ile dikim yapılıyor.

Bir örnek verecek olursak Avrupa'da yakın dikim cevizlikler. Gidip araştıran kişi Selami Bayrak.
http://www.ceviz.com.tr/avrupaveabdgezi.htm
cevizcitdikim.JPG

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96