Yağlık ayçiçeği

Sik a
Bence ayçiçek te start çok önemli ekerken 10 15 kg npk gübresi atılmalı ardından yaprak gübresi ve bor kullanmak gerekli fazla gübre atmaya gerek yok bide benim gozlemim biz çok seyrek ekiyoruz bence 20 cm civarında ekmek lazım
Biz onuda denedik 28 cm ye ektigimiz gundondu 24 cm den daha iyi verim verdi sulama oldugu halde gundondu sik ekimi sevmiyor kurakta 30 cm den asagi inmemek lazim

Sik a

Biz onuda denedik 28 cm ye ektigimiz gundondu 24 cm den daha iyi verim verdi sulama oldugu halde gundondu sik ekimi sevmiyor kurakta 30 cm den asagi inmemek lazim
Bizim burda 16 18 cm eken var ben 28 e ekiyorum ama sık ekenler de verim daha yüksek diyorlar ben 5500 tohum atarsam adam 6500 atıyor kelle fazla olduğu için daha fazla verim alıyor herhalde bende anlamadım nasil oluyor önümüzdeki yıl bir deneme yapicam kısmetse 22 cm e ekicem biraz bakalım nasıl olacak

Bizim burda 16 18 cm eken var ben 28 e ekiyorum ama sık ekenler de verim daha yüksek diyorlar ben 5500 tohum atarsam adam 6500 atıyor kelle fazla olduğu için daha fazla verim alıyor herhalde bende anlamadım nasil oluyor önümüzdeki yıl bir deneme yapicam kısmetse 22 cm e ekicem biraz bakalım nasıl olacak
Abim bizde 55 cm ara 30 cm sıraya ekiyoz sık ekmek biraz daha fazla verim yapıyo bide yagış olursa tadından yenmiyo.

Abim bizde 55 cm ara 30 cm sıraya ekiyoz sık ekmek biraz daha fazla verim yapıyo bide yagış olursa tadından yenmiyo.
Aynen öyle söylüyorlar bizim bölge yağış alıyor bu yıl 23 haziran a kadar çok yağış oldu erken ekenler mart ayında çok güzel verim aldılar 300 kg üstü Nisan da ekenler 100 200 kg arası verim yaptı

Slm arkadaşlar yağlık ayçiçeğinde verimin yüksek olması için nasıl bir gübreleme önerirsiniz f
Bu yılki ayçiçeği ile ilgili tecrübelerimi aşağıda belirtiyorum.
1- Verim alabilmek için en önemli etkenlerin başında tohum seçimi geliyor. Dolayısı ile bolgemizdeki toprak yapısı ve uygun iklim şartlarına göre en az 3 yıl üst üste ortalama verimi yakalamış tohum ile devam etmek gerek. Örnek verecek olur isek gelecek yıl bizim köyde sadece pionerr 130 ekilir çünkü 3 yıldır deneniyor 3 yıldır da verim yanıltmadı.
2- Ekim sıklığı konusunda hiç değişiklik yapmadım yıllardan beri 29 ile 30 cm arasında Ekim yapıyoruz.
1. Tarlada taban gübresi fazla atılan tarlada Eurolis tohumu 2. Tarlada üst gübreleme yapılan yerde pionerr 130 kullanildi.
3- Gübreleme konusunda 2 farklı deneme yaptım. 1. Tarlada Gübreleme taban gübresini olarak 35 kg. 20.20. 0 kullanıldı. Toprak yapısında potasyum fazla olduğu için 15.15.15 kullanılmadi. 2. Tarlada 20 kg. Taban gübresi üst gübre olarak 0 - 8 ve 16 kg üst gübre üre atıldı. Üst gübreleme yapıldıktan sonra biraz takip birazda şans ile 10 saat içinde çok iyi bir yağmur yağdı. Sonrasında yaprak gübresi ot ilacı ıntervix 90 ile 100 gr. Kullanıldı. Bazı bölümlerde challenge ilacı kullanıldı.
Üst gübreleme yapildiktan sonra 1 ay içerisinde çok güzel yağmurlar yağdı.

Sonuç olarak yüzde yüz bir değerlendirme yapamıyoruz çünkü fırtınalı bir yağmurda taban gübresini fazla attığımız tarlada yüzde 60 yatma meydana geldi. 10 dekar bir tarlamizda dolu zararı oldu üst gübreleme yaptığımız tarlada da yüzde 30 fırtınadan dolayı yatma meydana geldi.
Verim olarak toplamda 130 dekar ayçiçeği ekmistim 34 ton ayçiçeği sattım. Ortalama 260 kg.
Bence uygun zamanda yağmur yakalanır ise üzerine 8 kg üst gübreleme yapılmali.
Bu yıl üre 3 ve ya 4 TL olsa bile 32 TL dekar maliyeti olur fazlası ile verime etkisi olacaktır. Bu yıl 260 x 4.1 = 1066 TL dekardan ciro sağladı 32 TL. Üst gübreleme maliyeti cironun yüzde 3 üne denk gelmektedir.
Gübreleme ile yazdığım detayları asagida resimdeki konudan bakabilirsiniz.
2. Resimde fırtınadan yatan ayçiçeği resimleri var. Yere yatan ayçiçeğinin kafaları ve taneleri ufak olmuştu.
Selamlar
IMG_20200919_193944.jpg
IMG_20200809_151754.jpg

Sonuçları paylaşalım aynı konu benimde aklımı karıştırıyor.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01

100 dekar yer ekdim kuru tarımda,ortalamam 260kg oldu en yüksekde 390kg(20dekar 7780kg) gördüm çeşit LG5580 yer=Çorum/merkez

Uygulamalarıma gelirsem;
-tabana 26kg 20-20 attım
-üste 10kg üre attım ardından ara çapası yapdım
-toplamda 2 kere bazı yerlere 3 kez frezeli ara çapasıyla girdim
-yaprdakdan dekara 75gr şeklinde fertilon kombi attım
-etidot-67 den 125gr bor uyguladım
-50ml sıvı deniz yosunu uyguladım
-100ml uan32
-2 kez yaprak biti için mücadele yapdım
-2 kez challenge 600 ile geniş yapraklı yabancı ot mücadelesi yapdım ama yinede yabani hardal ve sirken le başa çıkamadım ona rağmen veririm bu şekilde

Uygulamalarıma gelirsem;
-tabana 26kg 20-20 attım
-üste 10kg üre attım ardından ara çapası yapdım
-toplamda 2 kere bazı yerlere 3 kez frezeli ara çapasıyla girdim
-yaprdakdan dekara 75gr şeklinde fertilon kombi attım
-etidot-67 den 125gr bor uyguladım
-50ml sıvı deniz yosunu uyguladım
-100ml uan32
-2 kez yaprak biti için mücadele yapdım
-2 kez challenge 600 ile geniş yapraklı yabancı ot mücadelesi yapdım ama yinede yabani hardal ve sirken le başa çıkamadım ona rağmen veririm bu şekilde
Sıra arası ve sıra üstü kaç cm ekin yaptın topragım bide çorumun hangi köyündensin.