Volkswagen'in emisyon skandalı

Ynt: Volkswagen'in emisyon skandalı

Mevzuyu basite indirgememk lazım . Almanya ' nın en büyük işverenlerinden biri VW Grubu. Ve olay VW den başlayıp boscha kadar uzanmış durumda . Istifalar takip ediyor. CEO istifa etti amerika operasyonlar ından sorumlusu istifa etti . BMW bin hisseleri bile %10 değer kaybetmiş durumda. Bir haber le %20 düşüş yaşadı VW . Olay skandal .

alifatiherturk link=topic=85727.msg1024009#msg1024009 date=1443471317' Alıntı:
Senin arabada bir sorun yok usta. 2.0 tdi motorlarda var emisyon sorunu . Sen rahat rahat bin :D
Ya avrupalı amerikalı araç alırken emisyona bakıyordur , bizde orjinal mi değişen kaza bela var mı , ne kadar yakıyor , güvenli mi konforlumu :) hani bi sorun olsada emisyonunda beni çok ilgilendirmiyor.türkiyede adam bölünebilen traktör satıyor bi kişi bile istifa etmiyor, üstüne üslük fiyatına zam bile yapıyor :)

Ali SARAÇ link=topic=85727.msg1024021#msg1024021 date=1443473035' Alıntı:
Ya avrupalı amerikalı araç alırken emisyona bakıyordur , bizde orjinal mi değişen kaza bela var mı , ne kadar yakıyor , güvenli mi konforlumu :) hani bi sorun olsada emisyonunda beni çok ilgilendirmiyor.türkiyede adam bölünebilen traktör satıyor bi kişi bile istifa etmiyor, üstüne üslük fiyatına zam bile yapıyor :)
Hatta adamlar adblue sistemi olan traktor alıyor. 1600 tl mazot karşılığı 20 tllik adblue yakan sistemi iptal ettiriyorlar. Daha uzun sureler emisyon degerleri bizi ilgilendirmez.

Bu VW için ilk değil. Efsane Tosbağa modelinin tasarımını Çekoslavak Tatra ' dan çaldıkları mahkemece sabit görülüp Tatra firmasına dünya kadar tazminat ödemişlerdir vakt-i zamanında. Olmasaydı iyiydi ülkemizde 10000 tl zam yapılarak satılır yine kapış kapış gider. Millet tok kapı sesi diyor kilitle alakalı bi durum örnek benim traktör Case kapıyı kapatınca çınlama sesi var fakat Kubota ' da öyle bişey yok kapı kapanınca tok bi ses var benim aracım Japon malı ben alsam yine Japon markası alırım. Alman düşmanı değilim fakat bi Alman sağlamlıkta bi Japon aracı asla tutmaz. Keşke bizim ülkemizdede sıkı denetimler olsa her sektörde

Nette o kadar aradım bulamadım belki size denk gelmiştir, şimdi bu VW skandalından benim Amarok da etkilenecek mi? 2.0 TDİ 2011 Model =)
Eğer etkilenirse geri çağırma gibi bi durumda olursa sıfır parasına kitlermiyiz bunu Almanlara =))) şaka bi yana ABD önce kendi markalarının emisyonlarına baksın hatta gidip şu kyoto yu bi imzalasın =)
Tok kapı sesi iyidir, candır, sevilir, istenir, değişilmez =)

Onu bunu bilmemde zamanında insignia yerine tsi cc yada 2.0 tdi passat almadığımıza çok ama çok pişmanım. Aynı fiyatlardaydılar. Şimdi satmaya kalk insigniadan dünya zarar edersin ww den ise kar :D keşkem emisyon muhabbeti değerleri düşürse :p

doganbey1 link=topic=85727.msg1024043#msg1024043 date=1443489521' Alıntı:
Onu bunu bilmemde zamanında insignia yerine tsi cc yada 2.0 tdi passat almadığımıza çok ama çok pişmanım. Aynı fiyatlardaydılar. Şimdi satmaya kalk insigniadan dünya zarar edersin ww den ise kar :D keşkem emisyon muhabbeti değerleri düşürse :p
Vw nasil yapiyorsa devamli fiyat artisi oldugu icin boyasiz arabayi ustune para vererek satin aliyor
Bir jetta sifiri 60ken 3 4 dene sonra adam takasta 65e saydirip bayi 68e jettayi satıyor. (Fiyatlar yaklasiktir)
Insignia ise sifiri 110 bin lira olan arasin ikinci eli eli 55 60 bin lira. Ama eger cosmo hatta Cosmonunda dolusuysa vwden cok Ozelligi var

koridorlar link=topic=85727.msg1024031#msg1024031 date=1443475576' Alıntı:
Bu VW için ilk değil. Efsane Tosbağa modelinin tasarımını Çekoslavak Tatra ' dan çaldıkları mahkemece sabit görülüp Tatra firmasına dünya kadar tazminat ödemişlerdir vakt-i zamanında. Olmasaydı iyiydi ülkemizde 10000 tl zam yapılarak satılır yine kapış kapış gider. Millet tok kapı sesi diyor kilitle alakalı bi durum örnek benim traktör Case kapıyı kapatınca çınlama sesi var fakat Kubota ' da öyle bişey yok kapı kapanınca tok bi ses var benim aracım Japon malı ben alsam yine Japon markası alırım. Alman düşmanı değilim fakat bi Alman sağlamlıkta bi Japon aracı asla tutmaz. Keşke bizim ülkemizdede sıkı denetimler olsa her sektörde
yaşar abi bence de japon arabası almanınkini tutmaz olaya vw olarak bakma almanyada Mercedes ve BMW Porsche gibi A dan Z ye kaliteli araçları var.Japonyanın kalesi de Toyota,honda,nissan, gibi araçlar var onlarda kötü de değil,misal ; Mercedes c 180 ile Toyota Corolla bir değil.

Bence iyi olmuş euronun dolarin arac fiyatlarinin yüksek olmasina karsin bu hatalari tüketici kabul etmemeli vw da deger kaybetsin bmw da hepsi global bi firma istifalarida danisikli dövüş olarak görüyorum şeriatin kestigi parmak acimaz cinsinden alman malı kullanmaya zaten karşıyım bu kadar Türk düşmanı oldugunu acik acik soyleyen bi devlet daha yoktur heralde

.
Almanya bizi beş sene dinledi. Sesimizi çıkarmadık.
vw TR ' ye bir sakal atmaz bence.
Olsa olsa emisyonu yüksekleri bize satarlar. Hiç olmazsa sıra bekleme olayı biter.
Alan memnun satan memnun.

ofas link=topic=85727.msg1024187#msg1024187 date=1443548254' Alıntı:
.
Almanya bizi beş sene dinledi. Sesimizi çıkarmadık.
vw TR ' ye bir sakal atmaz bence.
Olsa olsa emisyonu yüksekleri bize satarlar. Hiç olmazsa sıra bekleme olayı biter.
Alan memnun satan memnun.
Bizim burda hepsi de gider :)
Şahine bile 10 bin istiyorlarsa ;)

alifatiherturk link=topic=85727.msg1024047#msg1024047 date=1443499692' Alıntı:
Vw nasil yapiyorsa devamli fiyat artisi oldugu icin boyasiz arabayi ustune para vererek satin aliyor
Bir jetta sifiri 60ken 3 4 dene sonra adam takasta 65e saydirip bayi 68e jettayi satıyor. (Fiyatlar yaklasiktir)
Insignia ise sifiri 110 bin lira olan arasin ikinci eli eli 55 60 bin lira. Ama eger cosmo hatta Cosmonunda dolusuysa vwden cok Ozelligi var
Yahu özellik olarak üstün olduğu taraflar var. Ama bu birazda markanın satış politikası ile ilgili birazda kişilerin tercihleri ile ilgili. Şahsen insignia nın tipi passattan daha iyi. Ha ben arabayı satmaya çalıştım 71 milyar istedim bir kişi aramadı. Ama bi bakıyorum 2012 model jettalar 75-76 milyara alıcı buluyor. İnsana koyuyor buda.

DeHLiZ link=topic=85727.msg1023869#msg1023869 date=1443389978' Alıntı:
CO2 emisyon ölçümleri Kyoto sözleşmesi gereğince ölçülüyor, ABD Kyoto ' ya imza atmadı, yani aslında bu durum onu çok ilgilendirmiyor, üstüne üstlük ABD ' de dizel otomobil kullanımı % 10 ya da altında, genellikle benzinli araç kullanıyorlar, emisyonu falan salladıkları yok anlayacağınız, üstüne üstlük kullandıkları arabalar genellikle 2000 cc ve üzeri :D Dizel CO2 emisyonu benzine göre daha az, bilmeyenler için bunu da söyleyelim ;)

VW bunu yaptı mı yaptı :) Cezayı hakediyor mu? Evet :) Yalnız burada sorulması gereken bir soru daha var, o da şu: ABD daha önceden bildiği ve aslında hiçbir ilgili olmayan bu durumun soruşturmasını neden şimdi açtı? Cevabı çok açık, ABD ekonomisinin lokomotofi otomativ endüstrisi, başı da General Motor çekiyor, hatta 2008 krizinde GM ' ye bayağı bir destek çıkardı ABD hükümeti sırf batmasın diye.

GM batma tehlikesi yaşarken öte yanda VW çok hızlı bir şekilde büyüdü, Skoda, Seat ve Audi markalarını satın aldı, Dünya ' da satış patlaması yaptı 4 markası da. Ama açgözlülük işte biraz daha fazla istediği için böyle bir salaklık yaptı, ABD de bu durumdan yararlanıp VW ' i çokça geri götürecek hamlesini yaptı, bu durumda haliyle GM öne geçecek gibi, belki zor durumda kalacak VW ' den Seat ' ı ya da Skoda ' yı satın alabilir. Benim tahminim Skoda yönünde, pazarı ona daha uygun. Bakalım Almanya hükümeti bu durumda ne yapacak?

Emisyon falan salladıkları yok mu?

Etme Gürsel. Başka yerde deme, gülerler. ABD ' de, motorlu araçların vergilendirilmesi, yani bildiğim taşıt vergisi, aracın egzos emisyon değerlerine göre yapılıyor.

ABD hükümeti, bu düzenbazlık yüzünden milyarlarca lira vergi kaybetti. ABD hükümeti İşte bu yüzden herkesten önce bas bas bağırmaya başladı. Feci canı yandı.

Ikinci hatalı kısım, 'ABD soruşturmayı neden şimdi açtı' sorusu. Bağımsız bir üniversitenin yaptığı, farklı amaç için yapılan bir deneme esnasında durum ortaya çıkıyor. Çıkar çıkmaz da cezayı çakıyorlar. Zamanlamada manidar olan hiç bir şey yok.

sebazios link=topic=85727.msg1024255#msg1024255 date=1443571593' Alıntı:
Emisyon falan salladıkları yok mu?

Etme Gürsel. Başka yerde deme, gülerler. ABD ' de, motorlu araçların vergilendirilmesi, yani bildiğim taşıt vergisi, aracın egzos emisyon değerlerine göre yapılıyor.

ABD hükümeti, bu düzenbazlık yüzünden milyarlarca lira vergi kaybetti. ABD hükümeti İşte bu yüzden herkesten önce bas bas bağırmaya başladı. Feci canı yandı.

Ikinci hatalı kısım, 'ABD soruşturmayı neden şimdi açtı' sorusu. Bağımsız bir üniversitenin yaptığı, farklı amaç için yapılan bir deneme esnasında durum ortaya çıkıyor. Çıkar çıkmaz da cezayı çakıyorlar. Zamanlamada manidar olan hiç bir şey yok.
bunlara ek olarak ölçtükleri bizdeki gibi co2 değil galiba NOx gazı olması lazım