UAN 32 | Çiftçi Yorumları | Güncel Fiyatlar

Gübre üreticileri, genellikle tonluk bazda alınan UAN32 sıvı gübrelerin daha yaygın kullanımı için transferde kolaylık sağlama çabası içindeler.

Büyüyen UAN32 ticareti sonrası;
- Üyelerimizin hangi bitkilerde, hangi dozda kullandığı,
- Avantaj ve Dezavantajları,
- Güncel fiyatlarını içeren bir konu açmaya karar verdik.

Sizin UAN32'deki tecrübeleriniz nelerdir?

1615395055958.png

1615394990053.png

Buğday değil de mesala Mısır İçin damlama sisteminde iyi olur. Aslımda bu sene bir yenilik yapıp hiç üre almayıp hep UAN 32 almaya niyetlendim. 50 kg üre 150 TL iken 20 litre UAN (27 Kg) 90 TL idi. Biraz daha pazarlıkla alınsa mesela fiyat çok iyiydi. Hele ki böyle tonluk olursa çok daha hesaplı olur en kötüsü evde 40 litrelik bidonlara böler götürürürüz herşey maliyet hesabıyla mümkün olur. Damlama sulamayla 50 kg üre yerine 40 kg UAN fazlasıyla denk gelir. Birde nitrat üre ve amonyum karışımı olduğu İçin kademeli azot Mısır’da her zaman verime faydası olur

https://www.trakkulup.net/threads/en-ucuz-bitki-besleme-yaprak-gubreleri-genel-tarifler.73637/

arkadaşlar 2 yıldır kullanıyorum. trakklup forum sayfasının çiftçilik hayatıma kattığı en önemli bilgilerden birtanesi. konuyu açan abime buradan çok teşekkür ediyorum.
Yani o konuyu bende baştan sona okudum. Heyecanla hemde. Ancak bir noktada konu kopuyor. Şöyle ki konuyu başlatan abimiz, yazıyor faydasını gören yararlı olduğunu düşünen buraya yazsın diye. Lakin kimseden ses Seda yok gibi. Yani şöyle bir durum var adam yazıyor ben şunu şununla karıştırdım şöyle attım. Tamam abicim attın da bu işlemin faydası mı oldu zararı mı oldu. Emeğine yada yaptığın maliyete değdi mi. Yaptığın işlemin artısı nedir eksisi nedir. Yani bizim için önemli olan o. Yoksa bir sürü veri var ama bilgi diyebileceğimiz şey çok az. Mesela bir yerde okuyorsun demir kat çinko kat, öbür yerde yazıyor buğday demire ihtiyaç duymaz aman katma, çinko ilacı bozar sakın yapma. Şimdi yapalım mı yapmayalım mı. İşte böyle. Bence bu tar konularda yeni bir başlık açılmalı. Mümkünse sezon sonunda hemde şahitli uygulama yapılarak paylaşım yapılmalı. Mesela ben şu uygulamayı yaptım şunu şunu kullandım şu sonucu aldım şeklinde olursa daha faydalı olur diye düşünüyorum

Yani o konuyu bende baştan sona okudum. Heyecanla hemde. Ancak bir noktada konu kopuyor. Şöyle ki konuyu başlatan abimiz, yazıyor faydasını gören yararlı olduğunu düşünen buraya yazsın diye. Lakin kimseden ses Seda yok gibi. Yani şöyle bir durum var adam yazıyor ben şunu şununla karıştırdım şöyle attım. Tamam abicim attın da bu işlemin faydası mı oldu zararı mı oldu. Emeğine yada yaptığın maliyete değdi mi. Yaptığın işlemin artısı nedir eksisi nedir. Yani bizim için önemli olan o. Yoksa bir sürü veri var ama bilgi diyebileceğimiz şey çok az. Mesela bir yerde okuyorsun demir kat çinko kat, öbür yerde yazıyor buğday demire ihtiyaç duymaz aman katma, çinko ilacı bozar sakın yapma. Şimdi yapalım mı yapmayalım mı. İşte böyle. Bence bu tar konularda yeni bir başlık açılmalı. Mümkünse sezon sonunda hemde şahitli uygulama yapılarak paylaşım yapılmalı. Mesela ben şu uygulamayı yaptım şunu şunu kullandım şu sonucu aldım şeklinde olursa daha faydalı olur diye düşünüyorum
buğdayda kullandım. kullanmasam önermem. konuyu açan abi forumda yok galiba o yüzden cevap vermiyor büyük ihtimal. küçük bir tarlanızda denedikten sonra kullanımı artırabilirsiniz. abinin dediği demir çinko tek tek karıştırmak yerine içeriğinde o maddelerin bulundugu gübreleri karıştırarak uygulama yapıyorum. ot ilacı uygulaması yaparken.