Traktörümün Çalışma Saatleri Geç Atıyor

Thehocanın aydınlatması lazım. Devre göre saat arttığını çoğu kişi bilirde bu nasıl oluyor? Mesela 1800 devirle 60 dk çalışınca kaç saat arttığını nasıl hesaplarız
Kadran devir bölü dakika gösterir, yani krankin sabit hızla bir dakikada kaç tur döndüğünü. Fakat sayaçlar 10 Luk sistem olduğu için en sagdaki her rakam 6 dakikayı ifade eder, 10 olduğunda 1 saat ediyor.
Saat hesabı ise birilerinin belirlediği sabit sayı ile hesaplanıyor, bu sayı 1540.
1540 d/d ile bir saat dönünce 1 motor saat kabul ediliyor.
1540x60 dk =92400 . Krank 92400 tam tur döndüğünde sayaç bir saat atıyor.

2014 yılının sonlarına doğru aldığımız John Deere 5065E serisi traktörümüzün göstergedeki çalışma saati ile gerçek zaman birimindeki saat birbirine uymuyor.

Traktörü aktif olarak sürekli kullandığımız için çalışma saatlerinin geç atmasından şüpheleniyordum. Bugün tam iki saat test ettim. İlk saati 70 dakikada ve ikinci saati de 90 dakikada attı.
İşin kötü tarafı, bu saatlere güvenerek motor yağını hep geç değiştirmişiz.

Gel de işin içinden çık!
Cenap abi aksine bizim 5065 de cok hizli atiyo gibi geliyo bana,bizimki dijital saat,ayrica devirli veya devirsiz kullanimla ilgisi oldugunu dusunmuyorum.Balya yaparken 1 gun saati inceledim,1600 devirle ot baglarkende ayni surede sayac atiyodu normal rolantide calisirkende.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kadran devir bölü dakika gösterir, yani krankin sabit hızla bir dakikada kaç tur döndüğünü. Fakat sayaçlar 10 Luk sistem olduğu için en sagdaki her rakam 6 dakikayı ifade eder, 10 olduğunda 1 saat ediyor.
Saat hesabı ise birilerinin belirlediği sabit sayı ile hesaplanıyor, bu sayı 1540.
1540 d/d ile bir saat dönünce 1 motor saat kabul ediliyor.
1540x60 dk =92400 . Krank 92400 tam tur döndüğünde sayaç bir saat atıyor.

Teşekkürler hocam elinize sağlık

The Hoca'nın aydınlatması lazım. Devre göre saat arttığını çoğu kişi bilirde bu nasıl oluyor? Mesela 1800 devirle 60 dk çalışınca kaç saat arttığını nasıl hesaplarız
Komşu da eski model bir Steyr var , çiftlere girmeden önce bir ilkbaharda , bir sonbaharda yağı değişir.
70-80 dk arazi işleyen senede çok olsun 500 saat yapar , çiftlerden önce yeni yağla çalışmayı tercih ederiz.
Saat zaten çalışmıyor.Kapkara olmuş.
Tümosan komple gösterge sorduk , geçen kışın 1000 TL idi ,
Renault 12 TSW, hararet göstergesi taktık , devam.
Fakirin tavuğu tek tek yumurtlar.