Traktörü elektrikle çekmek

Youtube'da şöyle
bir video gördüm. Videodaki elektrik motoru 2.2 kw. Belki biraz saçma olacak ama aklıma bu yöntem traktöre uygulansa nasıl olur diye geldi. Videodaki pulluk yerine pulluk takılmış bir traktör olduğunu farz edin. Çoğu tarlada zaten artezyen için elektrik vardır. Bir elektrik motoru ve çelik bir halat gerekir.
Yakıt fiyatları malum. 50 kw'lik bir traktör pullukla 1 saatte ortalama 8 lt (?) mazot yaksa saatte 160 tl yapar. Ama 50 kw elektrik gece tarifesi 1.10x50=55 tl gündüz tarifesi: 2x50=100 tl yapar. Saatte 60-100 tl kar olur. Bu arada 50 kw dediğim motor gücü ama tekerlere aktarılan güç tabi ki daha azdır. Yani aslında 50 kw'lik traktörün işini 30-35 kw elektrik görür diye tahmin ediyorum ama yine de 50 kw olarak aldım.
Bu yöntem 2 türlü uygulanabilir. Ya traktörün motorunu kapatıp tamamen elektrikli halatla çekilebilir. Traktör sadece sıra değiştirirken dönüşlerde ve pulluğu kaldırıp indirme sırasında çalıştırılır. Ya da mesela traktör normalde 4 pulluk çekebiliyorsa 6'lı pulluk takılır hem traktör motoru çalıştırılır hem de elektrik halatı ile çekilir.
Bu yöntemde elektrik motoru alım masrafı olur ama traktör daha az çalışacağı için traktörün motor ömrü uzar yani aslında masraf değil belki kar bile olur.
Not: Rakamları tamamen tahmini olarak yazdım. Yanlışlık olabilir. 50 kw'lik bir traktör pullukla yani maksimum güçle 1 saatte ortalama ne kadar yakar siz daha bilirsiniz. Doğru rakamları bilen varsa yazarsa doğru hesap yapılabilir. Ama bildiğim kadarıyla elektrik her türlü mazottan daha ucuza gelir.
Sizin fikriniz nedir? Böyle bir yöntem uygulanabilir mi? Uygulanamazsa neden?

Buharlı traktörler döneminde böyle bir sistem varmış iki buharlı traktör tarlada karşılıklı duruyor pulluk arada gidip geliyor. Birisi halatı sararken diğeri bırakıyordu. Buharlı traktörlerin yerine tarla başlarında güçlü elektrik motorlu, üzerinde hareket edebileceği raylı bir sistem olabilir. Hatta otomatik bir sistem kendi kendine sürümü yapabilir. O günkü şartlar, imkanlar onu gerektiriyormuş bugün elektrikte olsa pek mümkün görünmüyor. Küçük bahçelerde hobi olarak uğraşılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln