Traktörde mazot donarmı

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

bu sabah traktörü çaıştırdım 3 4 dakka rolantide çalıştı sonra kendılıgınden stop ettı hemen servisi aradım usta mazot donmuştur az bekle sonra çalısır dedı dediği gibi 1 saat sonra bastım direk çalıştı hava gece en düşük -7 gösterıyordu.
sizce böyle yapması normalmi

komşunun ls canavar gibi çalışıyodu

Böyle -7 gibiler de hemen donuyorsa senin mazotta su var demek ki. Bu derecelerde hemen donmaz. vs. geç filan çalışıyor deseydin akü zayıf veya pompa enj. bakım istiyor derdik.

Bunları önlemek için.

1- Kışın depoyu mümkünse hep dolu tutmak
2- Yakıt sistemi filtre bakımı yaptırmak temiz tutmak
3- Sağlam yerden temiz mazot almak
4- Benim yaptığım bişey 100 lt mazota 1-2 lt benzin atıyorum tamam ;)

Bugün köyden ilçeye geldim. Traktör garajda duruyordu rahat çalıştı birazda rölantide çalıştırdım. Yola çıktım boş römorkla düz yolda 2. Vitese düştü geri dönecektim 5/600 metre baygın gidip düzeldi. Mazotta bi dümen oldu ama içindeki Bp mazotu Ferguson o kadar soğuk havalarda dışarda durdu en ufak sıkıntı çıkarmadı.

Bugün köyden ilçeye geldim. Traktör garajda duruyordu rahat çalıştı birazda rölantide çalıştırdım. Yola çıktım boş römorkla düz yolda 2. Vitese düştü geri dönecektim 5/600 metre baygın gidip düzeldi. Mazotta bi dümen oldu ama içindeki Bp mazotu Ferguson o kadar soğuk havalarda dışarda durdu en ufak sıkıntı çıkarmadı.
aynen abi çalışmasında skıntı yok hemen alıyor ama sorunu anlamış değilim

normal mazot -18 derecede donar galiba..

kışın 100 litreye 2-3 litre benzin yada bulunursa 5-6 lt gazyagi.. pompa duzse biraz daha fazla olabilir.. 2 kati at korkma..

bise olur diye korkan.. mazot antifirizi atar.. pahalidir biraz..

yalnız.. depo-pompa arası en ufak patlak-çatlak kaçak varsa çalışmaz kışın.. yazın da nazlı çalışır..

hortumlar kontrol edilecek yani..

buna aynen katılıyorum 15 gun once bnmde basıma geldı calısmadı cektık zorla calıstı sonra servıse gıttım durumu anlattım bırdaha yaptıgı zman haber ver dedı olcak o yaa tam servısın onunde yıne calısmadı usta baktı depodan otamatıge gelen hortum delıkmıs kısın delık acılırmıs sogukdan boruyu degıstrdık kurtulduk

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
beyler mazota benzin katmak çok zararlı motora..
benzin ile mazot zor karışır benzin üstte kalıyor..
ve en sonunda pompaya ve enjektörlere aniden gelip subaplarda eģilmeye varan hasarlar verir..(yaşadık)
mazota en yakın oktan ve yanma değeri gazyağında bulunur ve mazota göre donma derecesi çok daha yüksektir daha doğrusu neredeyse iklimsel şartlarla donmaz..
yine iyi bir özelliği mazotla atomlarına varana kadar karışır..
hiçbir sorun çıkarmaz..
değer olaraksa ;;;;
70 lt mazota soğuğa paralel en fazla 5 lt gazyağı karışır..
tabi önce gazyağı sonra mazot doldurun

ve en sonunda pompaya ve enjektörlere aniden gelip subaplarda eģilmeye varan hasarlar verir..(yaşadık)
mazota en yakın oktan ve yanma değeri gazyağında bulunur ve mazota göre donma derecesi çok daha yüksektir daha doğrusu neredeyse iklimsel şartlarla donmaz..
hiçbir sorun çıkarmaz..
değer olaraksa ;;;;
Gaz yağını petrollerde bulamıyoruz nerden bulcaz yusuf abi

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Mazotta donmustu antifriz de 2012 de olmustu..felaket kuru ayaz vardi adami komur gibi ediyodu kavuruyodu elini yuzunu..-30 dereceydi gece elim traktorun kapisina yapisiyordu calistiramamistik 285s yi ..398 i zar zor calistirmistik...cektik 85 i yarim saat vurdurduk nerdeyse yag da donmustu heralde...Allah o sogukta disarda olana yardim etsin...

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

ve en sonunda pompaya ve enjektörlere aniden gelip subaplarda eÄ£ilmeye varan hasarlar verir..(yaşadık)
hiçbir sorun çıkarmaz..
değer olaraksa ;;;;

Yusuf sen hiç mazota gazyağı karıştırıyor musun? Sizin oralar da soğuk oluyor malum

Arkadaşlar benim 70-80 m2 lik bir garajım var traktörü ve bütün alet edevatlarımı işler bitince garaja tertipli düzenli bir şekilde istiflerim ve önemine çok inandıgım için bütün alet edavat römork traktör hepsini tahta takozların üzerine çıkartırım yani lastiklerin ve demır aletlerinin beton ile temasını keserim...(Bugday yükleme Helezonun çeki demirinin oldugu yer betonda duruyordu yazın kullanmak için yanına vardıgımızda betona degen demır çürümüş ve kırılmış olarak karşımıza çıktı)
Bu alet edavatlara dünya para veriyoruuz muhafazasını güzel yapın para kolay kazanılmıyor..
(Amacım akıl vermek gibi bir küstahlık degil özür dilerim sadece bilgi paylaşımı)

Belirtmek istedigim çok soguklar ve kuru ayazlar için garajınıza eski püsküde olsa bi tane soba koymanız,Yakmaya kömür bulamıyoruz garaja nerden bulcaz demeyin sonuçta bu kuru ayazlar çok soguk geceler sürekli olan birşey degil ,biz öyle yapıyoruz çat ayazlarda sobaya bitane kütük indirin bi poşette kömür atın kafanız rahat olsun

Son düzenleme: