Traktörde aşırı titreşim var.

Eski model her traktörde var o sorun malzeme kalitesi ve yılların yorgunluğu bugüne kadar kullandığımız eski traktörlerin hepsi titriyordu ama gösterge kırmadılar zaten çoğunun çalışmıyordu bile belki de ondan
Bu sorun modelden değil. Sorun olduğu belli. 97 model universal 445 var birde onda bunun yarısı kadar bile titreme yok. Yağ gibi gidiyor.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
arkadaşlar 2003 model universal 453 traktörümde aşırı titreşim var. 2000 devirden sonra kaput, direksiyon ve çamurluklara kadar her yeri aşırı şekilde titriyor.
titreşimden stoplar düştü, gösterge tablosu kırıldı. arızanın ne olduğunu 5 ustada çözemedi. başına böyle bir şey gelen oldumu?
Kardeşim bizde de universal 445 vardı 13 yıl kullandık, universallar da Fiat motoru var herkes bilir. Senin traktörün de 540 ayarı bir traktör sanırım. Yağ karterinde motor yağ pompasının yanında titreşim önleyici var, motorun sarsıntılı çalışmasını önleyen bir parça. Ustalar buna balans diyor. Arızalı olması durumuna da balans atlamış deniyor.Senin sorunun bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Daha açıklayıcı olması için buraya bir link ekliyorum.

Kardeşim bizde de universal 445 vardı 13 yıl kullandık, universallar da Fiat motoru var herkes bilir. Senin traktörün de 540 ayarı bir traktör sanırım. Yağ karterinde motor yağ pompasının yanında titreşim önleyici var, motorun sarsıntılı çalışmasını önleyen bir parça. Ustalar buna balans diyor. Arızalı olması durumuna da balans atlamış deniyor.Senin sorunun bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Daha açıklayıcı olması için buraya bir link ekliyorum.

araba mekaniğinden baya anlarım. ustaya ve sanayiye gitmeyecek kadar hemde. fakat traktör motoru hiç sökmedim sökük halinide görmedim. bu balans ayarının nasıl yapıldığını anlatan bir video yada anlatan birisi olsa kendim yapabileceğime eminim.

araba mekaniğinden baya anlarım. ustaya ve sanayiye gitmeyecek kadar hemde. fakat traktör motoru hiç sökmedim sökük halinide görmedim. bu balans ayarının nasıl yapıldığını anlatan bir video yada anlatan birisi olsa
araba mekaniğinden baya anlarım. ustaya ve sanayiye gitmeyecek kadar hemde. fakat traktör motoru hiç sökmedim sökük halinide görmedim. bu balans ayarının nasıl yapıldığını anlatan bir video yada anlatan birisi olsa kendim yapabileceğime eminim.
Bende bir çok şeyi kendim yapıyorum, yapmayı da seviyorum ama bu balans hakkında hiç bir fikrim yok. Ancak ustaya da gitsen sonuçta çok bi şey çıkmaz. Fiatların bir avantajı da kartelde kapak var. Belki traktörü bölmeden bile halledebilir.

yanlışım olabilir belki ama 3 silindir motorda balancer yok die biliyorum

Grank milinde problem olabilir mi acaba. Yataklarda kollarda grankta bi sorun olabilir. Yılların metal yorgunluğu var nihayetinde. Benimde vardı 2007 model 453 bahçe. Çok kötü traktör diyemem açıkçası ama çokta kaliteli malzemeden üretilmemiş anladığım kadarıyla

Her türlü titriyor. Boşta, giderken, yükte farketmiyor.
Sorun mazot pompası da. Pompayı enjektörlerle birlikte ayarlattır. Ama istersen ondan önce pompa İn arka tarafında yani traktörün direksiyon tarafına bakan dip kısmında kontra somunlu mazot ayar vidası vardır. Sıkınca mazot çoğalır gevşetince azalır. Onu ol milimetrik ölçüde azaltıp çoğaltarak titreşim yapmayan bir seviyeye getirebilirsin. Daha iyi bir çare ise Pompayı ve enjektörleri sökerek ayar yaptırmak ve pompa avans seviyesini de göz önüne alarak yerine monte etmektir. Yakıt ve hava seviyeleri uyumsuz olunca o titremeyi yapar.