Traktör seçimi için yardım

Merzifon'da yaklaşık 60 dönüm kadar arazi var. 40 dönüm kadarı sulu. Geri kalanına kuyu vursak su çıkar eminim. Çünkü köyde çoğu evde kuyu var halihazırda. Çiftçilik hakkında çok aman aman bilgi sahibi olmayan bir kardeşiniz olarak soruyorum.
Seneye ekim zamanına kadar vaktim var. Hem pandemi hemde tarlaların amcam tarafından zaten ekilmiş olması sebebiyle bu sene başlanamıyor. Sizce nasıl bir traktör seçmeliyim.
MF 240 İlk traktörümüz
MF 265 S
MF 275
TF 640 İkinci traktörümüz.
640'dan sonra 2002'de Tekirdağ'a taşındık. Ben geri dönmeyi planlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: 1966nadir19
Fazla bütçe ayırmadan 4wd bir traktör almak istiyorsan universal 643 veya 683 olabilir fakat bu yazdıklarım yeni universal serisi oldukları için çabuk arıza çıkarma sıkıntıları var ve ayrıca vites seçeneği de yeterli gelmeyebilir malum 8 ileri 2 geri. Fakat yaklaşık 60 dönüm arazi için yenilik istiyorsan kubota serisine bakabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam 20 bin saat garanti gider diyorlardı motoruna. Fiat 66 serisi iyidir onlara göz atabilirsin. Ha diyorsan ben 640 gibi traktör ama biraz daha modernini istiyorum ayrıca fazla para dökmek istemiyorum diyorsan fiat 65 46 87 model üzeri güzeldir.

• Beğen
Tepkiler: 1966nadir19
merhabalar,60 dekar için traktör-ekipman yatırımı yapmak bence çok mantıklı olmaz.Ayrıca acemi olduğunuz için ilaçlama-gübreleme-mibzer vs şeylerde performans direkt verime etki edecektir.Ekme-biçme-sürme işlerinizi piyasaya yaptırsanız daha mantıklı olmaz mı ??

ayrıca,köyünüzdekilerden bile daha iyi mahsul çıkarmak için öncelikle bolca araştırma yapmanız lazım;dekara kaç kg tohum atılır,gübreleme nasıl yapılmalı,ekeceğiniz mahsulün gelişim evreleri ve çıkabilecek sıkıntılar-çözümleri, en önemlisi de maliyet kar zarar hesabı yapmalısınız.Yol göstermesi-ufuk açması adına sencer solakoğlunun videolarını izlemekle başlayabilirsiniz.

bölgenizde hangi mahsuller yetişiyor,toprak analizi durumu ne,sulama kaç kere yapılıyor,diğer çiftçilerin verimleri ve mahsulleri nasıl bunların cevaplarını öğrenmelisiniz.

şahsi düşüncem,60 dekar için mısır tarzı endüstriyel bitkiler yerine el emeği yüksek olan bitkiler daha karlı olacaktır. tabii ki öncelikli ve önemli olan kar-zarar.

----------------------------------------

traktör almak isterseniz de 4x2 40-50 hp bir model işinizi görecektir. 2. el pulluk-ilaç makinesi-fırfır-tırmık tarzı bir ekipman sizin işinizi görür.

eski kasa tt50 2008 ortadan vites bakılabilir veya kronik sorunları araştırılarak 65-46 tarzı 55-46 tarzı bi motor da olur.

4wd traktör şimdilik fazla geleceğini düşünüyorum. Tümosan ve Fiatın traktörleri çevre köylerde yaygın. Bizim köyde neredeyse yok diyebilirim geneli MF yada NH birkaç tanede JD var. Mf nin çamurla ilgili kötü şöhretini bilsemde üç direk Brezilya 275 konusuna sıcak bakıyorum. Üniversal Merzifonda bakacak usta bulmak çok zor bence. Çorluda her sene kurulan taeım fuarına giderim. Kubotalar çok yeni o yüzden ihtimal dışı. Bir arkadaşımdan İMT 558 tavsiyesi aldım bugün bu arada. 15 20 bin tl arası mf 165 altyapısı kullanan bir traktörmüş

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci34
merhabalar,60 dekar için traktör-ekipman yatırımı yapmak bence çok mantıklı olmaz.Ayrıca acemi olduğunuz için ilaçlama-gübreleme-mibzer vs şeylerde performans direkt verime etki edecektir.Ekme-biçme-sürme işlerinizi piyasaya yaptırsanız daha mantıklı olmaz mı ??

ayrıca,köyünüzdekilerden bile daha iyi mahsul çıkarmak için öncelikle bolca araştırma yapmanız lazım;dekara kaç kg tohum atılır,gübreleme nasıl yapılmalı,ekeceğiniz mahsulün gelişim evreleri ve çıkabilecek sıkıntılar-çözümleri, en önemlisi de maliyet kar zarar hesabı yapmalısınız.Yol göstermesi-ufuk açması adına sencer solakoğlunun videolarını izlemekle başlayabilirsiniz.

bölgenizde hangi mahsuller yetişiyor,toprak analizi durumu ne,sulama kaç kere yapılıyor,diğer çiftçilerin verimleri ve mahsulleri nasıl bunların cevaplarını öğrenmelisiniz.

şahsi düşüncem,60 dekar için mısır tarzı endüstriyel bitkiler yerine el emeği yüksek olan bitkiler daha karlı olacaktır. tabii ki öncelikli ve önemli olan kar-zarar.

----------------------------------------

traktör almak isterseniz de 4x2 40-50 hp bir model işinizi görecektir. 2. el pulluk-ilaç makinesi-fırfır-tırmık tarzı bir ekipman sizin işinizi görür.

eski kasa tt50 2008 ortadan vites bakılabilir veya kronik sorunları araştırılarak 65-46 tarzı 55-46 tarzı bi motor da olur.
Ekipman yatırımı yapmam gerekmiyor. Dedem ve amcam hala ordalar. Ekipmanı onlarla ortak kullanabilirim. Ancak traktörü kimseden isteyemeyeceğimi düşündüm. Çiftçilik birazda ek iş gibi olacak benim için. Normal işime devam edeceğim. Diğer zamanlarımda hem meşgale hem ek gelir olur. Traktör konusunda henüz o kadar bütçe ayıramıyorum şimdilik en fazla 60 65 olabilir. TT 50 55ler 90 binden başlıyor. 65 45 Güzel traktör baktım fiyatlarına 70 80 bin diyorlar. Uygun düşürebilirsem olabilir. Amcam kendisi ekiyordu senelik 3 bin ancak gönderiyor. Yaşlandı biraz, yeterince ilgilenemediğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Ekipman yatırımı yapmam gerekmiyor. Dedem ve amcam hala ordalar. Ekipmanı onlarla ortak kullanabilirim. Ancak traktörü kimseden isteyemeyeceğimi düşündüm. Çiftçilik birazda ek iş gibi olacak benim için. Normal işime devam edeceğim. Diğer zamanlarımda hem meşgale hem ek gelir olur. Traktör konusunda henüz o kadar bütçe ayıramıyorum şimdilik en fazla 60 65 olabilir. TT 50 55ler 90 binden başlıyor.
traktörü kiralamak anlamında demiştim,dekar ücreti karşılığında piyasaya ekim-biçim-sürme işlemi yapan bir kişiden destek alırsınız.Kısıtlı bütçe için damlama-kaliteli gübre-toprak yaprak analizleri vb şeylere yatırım yapmak daha iyi olabilir.

ve dediğim traktörün piyasası 40-50 civarlarında geziyor.

traktörü kiralamak anlamında demiştim,dekar ücreti karşılığında piyasaya ekim-biçim-sürme işlemi yapan bir kişiden destek alırsınız.Kısıtlı bütçe için damlama-kaliteli gübre-toprak yaprak analizleri vb şeylere yatırım yapmak daha iyi olabilir.

ve dediğim traktörün piyasası 40-50 civarlarında geziyor.
İcar vermeyi düşündüm ama alan isteyen olmadı. Sanırım aynı köyde olupta birbirinin elinden toprak almak istemediler. Merzifona gittiğimde ilk işim laboratuarda analizini yaptırmak olacak. Bir ziraat mühendisi arkadaşımdan bu konuda yardım alabilirim. Kaliteli mahsul için ne yapmam gerektiği hakkında. Şuandada bazı ürünlerin yetiştirme süreçleriyle ilgili döküman topluyorum. Buğday arpa ayçiçeği soğan pancar mısır vs geneli üniversite yayınları.

Dediğiniz gibi tt 50ler 50 bin civarı. Ben yenilerine baktım sanırım modellerine dikkat etmemiştim fazla. 240dan dahamı iyidir yakıt olarak. Silindir sayısı 3 mü 4 mü.
Kiralama olarak ancak yakın çevremden alabilirim traktörü. Mazotunu koy kullan diyecek kişiler var ama o pozisyona düşmek istemiyorum şimdilik. Son çare olarak aklımın ucunda duruyor. İlk sene mahsulden sonra bir traktör almakda güzel olabilir. Diğer zamanlar elimi çok kuvvetlendirir mali olarak

• Beğen
Bu listeye göre ilk olarak 265s çiftçilik için gayet yeterlidir. Biraz daha ekonomik olsun ama yaklaşık olarak aynı işi yapsın diyorsanız 640 derim.
İkisinin yerine 275 daha karlı duruyor. Diğerlerinden güçlü. Neredeyse 285 ile kafa kafaya bir motor. Yakıtıda iyi diye duydum.
Bende biraz fanatiklikte var galiba Mf ye karşı [emoji23]

• Beğen
Tepkiler: murat1919
İcar vermeyi düşündüm ama alan isteyen olmadı. Sanırım aynı köyde olupta birbirinin elinden toprak almak istemediler. Merzifona gittiğimde ilk işim laboratuarda analizini yaptırmak olacak. Bir ziraat mühendisi arkadaşımdan bu konuda yardım alabilirim. Kaliteli mahsul için ne yapmam gerektiği hakkında. Şuandada bazı ürünlerin yetiştirme süreçleriyle ilgili döküman topluyorum. Buğday arpa ayçiçeği soğan pancar mısır vs geneli üniversite yayınları.

Dediğiniz gibi tt 50ler 50 bin civarı. Ben yenilerine baktım sanırım modellerine dikkat etmemiştim fazla. 240dan dahamı iyidir yakıt olarak. Silindir sayısı 3 mü 4 mü.
Kiralama olarak ancak yakın çevremden alabilirim traktörü. Mazotunu koy kullan diyecek kişiler var ama o pozisyona düşmek istemiyorum şimdilik. Son çare olarak aklımın ucunda duruyor. İlk sene mahsulden sonra bir traktör almakda güzel olabilir. Diğer zamanlar elimi çok kuvvetlendirir mali olarak

yeni kasa new hollandlara asla bakmayın,çok arıza açıyolar zıplıyorlar ve verimsizler. tt 50 nin kaç silindir olduğunu bilmiyorum fakat bizim burada ortadan vitesli versiyonları çok tutuluyor. 2008 civarı ve alt modellerine bakmalısınız.

240 dan nakliye hariç (240 çok seridir) her yönden iyidir,240 da kuyruk milini traktörü durdurmadan ve debriyaja basmadan geçiremiyorsunuz-ön tarafı hafif-ön düzeni iyi değil-pulluk vb seylerde performansını begenmiyorum-çeki kollarının kullanımı tt50 kadar basit ve rahat değil-lift çıkışları filan uğrştırıcı.

araştırma konusunda forumdaki eski konuları-yabancı yerli üniversite makalelerini-dergipark vs sitelerdeki makaleleri okumanızı tavsiye ederim. şimdiden kolay gelsin ve traktör bakmak en son işiniz olsun.

New Hollandlar güzel araçlar ama o fiyatları pahalı. O kadar bütçe zor.
Evet maalesef, fiyatlar pandemi denilen olaydan sonra arttı, ben de size New Holland alın diyecektim, vazgeçtim, bana kalırsa size uygun Tümosan 50 beygir uygun olur derim.
4000-07907924-f2cd-43a9-a858-8134f0a1016d.jpg

Merzifon'da yaklaşık 60 dönüm kadar arazi var. 40 dönüm kadarı sulu. Geri kalanına kuyu vursak su çıkar eminim. Çünkü köyde çoğu evde kuyu var halihazırda. Çiftçilik hakkında çok aman aman bilgi sahibi olmayan bir kardeşiniz olarak soruyorum.
Seneye ekim zamanına kadar vaktim var. Hem pandemi hemde tarlaların amcam tarafından zaten ekilmiş olması sebebiyle bu sene başlanamıyor. Sizce nasıl bir traktör seçmeliyim.
MF 240 İlk traktörümüz
MF 265 S
MF 275
TF 640 İkinci traktörümüz.
640'dan sonra 2002'de Tekirdağ'a taşındık. Ben geri dönmeyi planlıyorum.
Steyr 768 veya modeli daha iyi olsun dersen8073 hem ekonomik yakit bakimindan hemde cekis kuvveti yuksek traktorler bunlar 30bin bilemedin 35bin TL heryerde parca bol usta sikintisi olmaz basin agrimaz benim fikrim bu arkadas

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca
Selamınaleyküm bende çorum mecitözülüyüm merzifonun arazisinide azbuçuk bilirim çayırözü köyünde akrabalarım varsizin oralara küçük traktör gelmezaz bütceyle rahatlıkla koşacağın traktörler bence Tümosan 8280 yada 7480 veya steyr 768 yada8073 olabilir tabiki MF 275 de olabilir birde 5000 yada 6000 lik fort bunların merzifonda hertürlü ustasıda parçasıda bulunur ve rahat koşarsın küçük motor alısan amcangilin ekipmanları belki kullanamayabilirsin hangi köydensin sen delikanlı ucuz olarak eski model üniversallerde iyidir 640 yada 550 bunlarda hatta 640 fiyatın 640 lığından daha güçlü çünkü araşanzumanlı olduğu için daha iyi asılıyor yüke fiatların 6546 larıda çok güzel ve sağlamdırlar