130hp traktör seçimi

Arkadaşlar merhaba. Çeltik ekiyorum kafam cok karıştı. 5000 serisi kompakt bi traktör almak istiyorum. Çoğunlukla lazer çekiyorum jd 6120m, t5 140 & vestr130, 5s135 arasinda kaldım. Birazda ileri dönük düşünüyorum ilerde satar bi ev alırım diyorum. Bana bi yardımcı olun lütfen.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. Çeltik ekiyorum kafam cok karıştı. 5000 serisi kompakt bi traktör almak istiyorum. Çoğunlukla lazer çekiyorum jd 6120m, t5 140 & vestr130, 5s135 arasinda kaldım. Birazda ileri dönük düşünüyorum ilerde satar bi ev alırım diyorum. Bana bi yardımcı olun lütfen.
6120m premium. Eğer işin sonunu istiyorsanız 6r130. Diğer seçenekler parasının traktörüde değil jd kalitesinde bi traktörde değil.

6r130 200€ dediler hayatta alinmaz. 5s135 akar abicim. 2. Elide kuvvetli. Uzatmaya gerek yok arkadaşlar teşekkürler.
Bizde 5s125 var 84 bin euro ya almıştık 1yil önce hu fiyatları duyunca şaşırıyorum yani mf de 200bin euro ya 7s felan alınır rahat 130 beygir traktöre o fiyatların verilmesi bana saçma beliyor suandaki kurla 5.5m civarı ediliyor 4m 4.5 e ilanlar var 7s de belkide 8s alınır yani yazık birde john dereceleri biraz yedek parçada sorunlu aynı zamanda sevkiyat sıkıntısıda var mf o konuda çok daha ustun

Bizde 5s125 var 84 bin euro ya almıştık 1yil önce hu fiyatları duyunca şaşırıyorum yani mf de 200bin euro ya 7s felan alınır rahat 130 beygir traktöre o fiyatların verilmesi bana saçma beliyor suandaki kurla 5.5m civarı ediliyor 4m 4.5 e ilanlar var 7s de belkide 8s alınır yani yazık birde john dereceleri biraz yedek parçada sorunlu aynı zamanda sevkiyat sıkıntısıda var mf o konuda çok daha ustun
6s135 178bin euro.. 22 bini verir 6r alırım. İlandaki ile bayiden yazılıp sıra beklemek arasında her markada uçurum var sarı sitedeki fiyatlara kanmayın.

Aynen mf piyasası baya iyi new holland da fena değil işte de t5 140 da cok cazip torqu cok iyi.
Bu devirde öyle iş yapamayız dediğimiz traktör nadir çıkıyor.
T5 140 , sürüş konforu olarak minik Fendt Vario 700 serisi GEN6 huyunda bir motoru var.
1300-1500 rpm sabit tork aralığı , 1800 rpm max güç tepesi bulunuyor.
1700 rpm tork, güç eğrisi kesişim devri var.
AC , kademesiz şanzımana göre motor haritalandırılmış,
Dynamic Command ^8 , şanzımanda 300 rpm zamanlama kayıplı motor şanzımanla gayet uyumludur.
1700 rpm devirle Ford gibi sürmek gerekiyor.
TR6 140 modelde , 1950 rpm den 1600 rpm devire düşmelerde vites düşmek gerekirdi.
Yeni seri Fendt 300 Vario 'da 1900 rpm de tork, güç eğrisi kesişim devri vardı.
Traktör yük altındayken sürücüler neden 1800 rpm, 1900, 1950 rpm , 2000 rpm gibi motor devri tercihi yapmak istemiyor, anlayamıyoruz. Vites geçişlerinin uyumu etkilenmez mi.
1500 veya 1600 rpm motor devri her traktör motoru için uygun devir olmayabiliyor.
Başak 5120 modeldeki Deuthz motorda , 1400-1800 rpm sabit tork aralığı , 2000 - 2200 rpm sabit güç aralığı vardı.
Devir sınırlayıcısı , 1400 - 1800 rpm deydi , 2000 rpm motor anma gücü kullanılamıyordu.
Yeni nesil motorlarda , 6 serisinde , eski nesillerde olduğu gibi 600 rpm sabit güç aralığı devirleri bulunmamaktadır.
Motor güç yönetimi dizayn tercihleri değişiyor.
Forumda lazer işiyle uğraşanlar illaki vardır.
5, 6 sınıfı makine lazerde ne kadar iş görür , 7 sınıfı lazerde ne kadar iş görür, kıyasını yapmamız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Zafer1306
Bayiler işin yolunu bulmuş, traktörü peşin Euro ile sipariş ediyorlar
Traktör Türkiye'ye gelince Euro zamlı liste fiyatından satıyorlar
Traktör Türkiye'ye gelince mecburi olarak uydu gibi aksesuarlar da ekliyorlar

Memleketin çivisi çıktı, devlet arka bahçede dönen işlerin hepsinden haberdar ama umrunda değil.

Benzer durumlar tüm otomotivde yaşanıyor

Bayiler işin yolunu bulmuş, traktörü peşin Euro ile sipariş ediyorlar
Traktör Türkiye'ye gelince Euro zamlı liste fiyatından satıyorlar
Traktör Türkiye'ye gelince mecburi olarak uydu gibi aksesuarlar da ekliyorlar.
Memleketin çivisi çıktı, devlet arka bahçede dönen işlerin hepsinden haberdar ama umurunda değil.
Benzer durumlar tüm otomotivde yaşanıyor.
Bayiden bir milyona alınan araba, diğer ilde 1 150 000 , 1 200 000 TL gibi fiyatla satılabiliyor.
2, 3 aya sıra alınabiliyor , aynı aracı kiralamaya kalksak 3 aylık kiralama ücreti vermemiz gerekiyor.
3 aylık kiralama ücreti de aradaki farktan az oluyor ama piyasa yükselişte olduğu için küçük farklar görünmüyor.
Traktör kiralama yapılamıyor.

Bayiden bir milyona alınan araba, diğer ilde 1 150 000 , 1 200 000 TL gibi fiyatla satılabiliyor.
2, 3 aya sıra alınabiliyor , aynı aracı kiralamaya kalksak 3 aylık kiralama ücreti vermemiz gerekiyor.
3 aylık kiralama ücreti de aradaki farktan az oluyor ama piyasa yükselişte olduğu için küçük farklar görünmüyor.
Traktör kiralama yapılamıyor.
Bu işin sonu kiralamaya gidiyor zaten
Ortalama yeni bir ev 4 milyon
En ucuz araba egea 1 milyon
100 HP bir traktör 2 milyon
Milyonluklar listesi uzayıp gider

Katlanır yaylı çapa makinesi 150bin lira, ortalama bir römork 250bin lira, full paket bir yerli pnömatik ekim makinesi 300-400bin lira, pancar sökme makinesi milyona yakın

Bu ekonomiyle tarımsal krediler kapanacak, işte o zaman tarımda da kiralama devri başlar

Görmek isteyene görünüyor
Toplum mülk sahipleri (zenginler) ve kiracılar(fakirler)olarak iki ekonomik sınıfa ayrılıyor