Toprak analiz raporu gübre tavsiyesi

Mehmet bey ikinizde ilk olarak jıps önerdiniz jıps de kalsiyum ve kükürt içerikli ürün sizin söylemenize göre şimdi anlamadığım kükürt atılmaz mı diyordunuz
Jipsin içeriğinde kalsiyumda olduğu için kükürtün ph düşürücü etkisini yok eder.Safi olarak sarı renkli toz kükürt atılması asidik topraklarda ph ı dahada aşağıya çekeceği için bence gerek yok.Maliyetli bir uygulama aynı zamanda.

• Beğen
Tepkiler: 55561
Hocam sizin tarlada zararlı bir ph yok.Arkadaşlar 6.5 i fazla bir asitlik derecesi olarak anlatmışlar ama durum böyle değil aksine molibden hariç diğer tüm besin elementlerinin alımı için çok uygun bir değer.Fosforun bazı mikro elementlere uygulayacağı ters etkiyide tabana çinkolu taban gübresi atarak ve ilk baharda yapraktan kaliteli bir combi gübreyi 2 kez uygulayarak ortadan kaldırabilirsiniz.Verim hedefinizle paralel olarak tabana 10-20 kg arasında 20 20 0 zn ile ekim yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: 55561 ve Stronger
Kimyager veya mühendis arkadaşın amonyum sülfatın ph düşürücü etkisinden haberi olduğunu düşünmüyorum.Çok kez karşılaştım bu tarz hatalarla.Diğer dediklerinize pek katılmıyorum.Benim fikrim böyle tabi belki siz haklısınızdır
Olabilir. haklısınız. analizi yapan yetkili kimya mühendisi ve diğer mühendisler yanlış , siz doğru söylemiş olabilirsiniz. Her düşünceye saygım var.

Olabilir. haklısınız. analizi yapan yetkili kimya mühendisi ve diğer mühendisler yanlış , siz doğru söylemiş olabilirsiniz. Her düşünceye saygım var.
Ben de ziraat mühendisiyim onlarca raporu detaylı şekilde inceleyip besleme programı yazdim.Hala daha bunu bu zamana kadar nasıl öğrenemedim dediğim bilgiler karşıma çıkıyor.Prof ünvanı olan kişilerin bile buğdaya dekara 200-300 tl maliyetinde demirli gübreleme veya dekara 20 kg map gibi garip uygulamaların tavsiye edildiğini gördüm.Hepimiz insanız yanlış yapabiliyoruz zaman zaman.Sadece her bilgiyi doğru kabul etmeden yüzeysel de olsa araştırmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.Bir rapordada bana garip gelen tavsiyelerin mantığını anlamak için belki yanlışım vardır doğrusunu öğrenirim diye laboratuvar sorumlusuyla görüstüğümde yanlış tavsiye verildiğini söyleyip düzeltmişlerdi.Amonyum sülfat özellikle etkili kök bölgesinde ph düşürür.6.5 ph ta ortamda kireç gibi ph ı yüksek tutacak bir materyal olmadığını varsayarsak amonyum sülfat uygulaması ile ph ın 6 ya düşmesi istenen bir durum değildir.6.5 phın 6 ph tan 5 kat daha fazla asidik olduğunuda göz önünde bulundurursak mantıklı bir uygulama olmadığı yönünde fikrimi belirttim. Ayrıca daha etkin bir azot beslenmesi için kardeşlenme döneminde üre daha doğru bir tercihtir.Ek olarak saygım var demişsiniz ama küçümseyerek saygı olmuyor maalesef.

Son düzenleme:
  • Beğen
Ben de ziraat mühendisiyim onlarca raporu detaylı şekilde inceleyip besleme programı yazdim.Hala daha bunu bu zamana kadar nasıl öğrenemedim dediğim bilgiler karşıma çıkıyor.Prof ünvanı olan kişilerin bile buğdaya dekara 200-300 tl maliyetinde demirli gübreleme veya dekara 20 kg map gibi garip uygulamaların tavsiye edildiğini gördüm.Hepimiz insanız yanlış yapabiliyoruz zaman zaman.Sadece her bilgiyi doğru kabul etmeden yüzeysel de olsa araştırmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.Bir rapordada bana garip gelen tavsiyelerin mantığını anlamak için belki yanlışım vardır doğrusunu öğrenirim diye laboratuvar sorumlusuyla görüstüğümde yanlış tavsiye verildiğini söyleyip düzeltmişlerdi.Amonyum sülfat özellikle etkili kök bölgesinde ph düşürür.6.5 ph ta ortamda kireç gibi ph ı yüksek tutacak bir materyal olmadığını varsayarsak ve amonyum sülfat uygulaması ile ph ın 6 ya düşmesi istenen bir durum değildir bence.6.5 phın 6 ph tan 5 kat daha fazla asidik olduğunuda göz önünde bulundurursak mantıklı bir uygulama olmadığı yönünde fikrimi belirttim. Ayrıca daha etkin bir azot beslenmesi için kardeşlenme döneminde üre daha doğru bir tercihtir.Ek olarak saygım var demişsiniz ama küçümseyerek saygı olmuyor maalesef.
Bu konularda bariz bir bilgi kirliliği var gibi .analizin yapıldığı araştırma enstitüsünde bugun görüştüğüm yüksek ziraat mühendisi de bana tabana 26 can gübresi ile ekim yapmamı tavsiye etti.bende doğal olarak diğer arkadaş as 21 önermiş dedim ben onu kabul etmiyorum diye cevap verdi .sizinde dediğiniz gibi hala öğrenilmesi gereken bilgiler var

Bu konularda bariz bir bilgi kirliliği var gibi .analizin yapıldığı araştırma enstitüsünde bugun görüştüğüm yüksek ziraat mühendisi de bana tabana 26 can gübresi ile ekim yapmamı tavsiye etti.bende doğal olarak diğer arkadaş as 21 önermiş dedim ben onu kabul etmiyorum diye cevap verdi .sizinde dediğiniz gibi hala öğrenilmesi gereken bilgiler var
Yoruma açık bir işimiz olduğu için farklı yorumlar gelebiliyor.Sadece bir doğruda yok araştırıp en doğrusunu bulmak lazım

• Beğen