tohumluk tunca

umutmalkoc link=topic=77307.msg913850#msg913850 date=1408829022' Alıntı:
şimdi siz net rakam olarak kaça satıyorsunuz tohum firmasına ve firmadan izinsiz çiftçiye satış yapabiliyormusunuz(kendiniz dahil).benim düşünceme göre firma tohumun tamamını sözleşme yaparak sizin elinizden alır.siz bile bir sonraki sezon için kgı 50liradan alıp ekersiniz.eğer öyle değilse firmaya verdiğiniz fiyattan veya biraz üstünden bizleri satın bizde alalım

Umut Abi tohumu sattıkları net rakam cinse göre değişiyor.

Örneğin:
Yağlık ayçiçeğinin taban fiyatı bu yıl 1.20 lira oldu.

Tunca ' yı taban fiyatın 3.2 katına yani 3.84 liraya
Goldsun ' u taban fiyatın 5 katına yani 6.00 liraya tohum firmasına satıyorlar.

Firma ise tohumu alıyor, sellektörden geçiriyor, ilaçlıyayıp ambajladıktan sonra, aynı tohumu kilosu 50 liraya bize satıyor.

Sistemin çalışma şekli aynen bu.

Manas Abi ' miz ise, 700 dekar günebakanda 100-200 kilo gibi küçük bir miktarı, 'maddi bir beklentisi olmadan' yani 'hediye' olarak verebileceğini söylüyor.

Durum bu. Lakin yüksek miktarlarda satış yapılabilmesi için belirli şartlar mutlaka olmalı.

İşin önemli olan kısmı ise, 150 kg gibi küçük bir miktar tohumla, burada 350 dekar gibi bir arazinin ekilebileceği.

Ynt: tohumluk tunca

sebazios link=topic=77307.msg913863#msg913863 date=1408830306' Alıntı:
Umut Abi tohumu sattıkları net rakam cinse göre değişiyor.

Örneğin:
Yağlık ayçiçeğinin taban fiyatı bu yıl 1.20 lira oldu.

Tunca ' yı taban fiyatın 3.2 katına yani 3.84 liraya
Goldsun ' u taban fiyatın 5 katına yani 6.00 liraya tohum firmasına satıyorlar.

Firma ise tohumu alıyor, sellektörden geçiriyor, ilaçlıyayıp ambajladıktan sonra, aynı tohumu kilosu 50 liraya bize satıyor.

Sistemin çalışma şekli aynen bu.

Manas Abi ' miz ise, 700 dekar günebakanda 100-200 kilo gibi küçük bir miktarı, 'maddi bir beklentisi olmadan' yani 'hediye' olarak verebileceğini söylüyor.

Durum bu. Lakin yüksek miktarlarda satış yapılabilmesi için belirli şartlar mutlaka olmalı.

İşin önemlimin kısmı ise, 100-200 kg gibi küçük miktarların, burada ciddi boyutta arazi edebileceği.
şimdi çok net anlaşıldı Yılmaz.200kg hediyeyi senle ben alalım ikimiz deneyelim eğer abimizde vermek isterse ama selektör işi beni düşündürüyor.ilaçlama sorun olmaz ama selektör sıkıntı

umutmalkoc link=topic=77307.msg913866#msg913866 date=1408830502' Alıntı:
şimdi çok net anlaşıldı Yılmaz.200kg hediyeyi senle ben alalım ikimiz deneyelim eğer abimizde vermek isterse ama selektör işi beni düşündürüyor.ilaçlama sorun olmaz ama selektör sıkıntı

Benim için ise tam tersi. Sellektör konusu oldukça kolay.

Burda önemli olan kısım, ayçiçeklerinin havalı ekicinin diskleri tarafından sıkıntısız alınabilmesi işin bir boy, bir örnek tohumları seçebilmek.

Benim bir sellektörcüm var. Adam aspiri sellektörden geçirip eliyor. Ayçiçeği çocuk oyuncağı. Uygun numara elek olsun yeter.

Asıl önemli olan kısım ilaç kısmı. En az:

1 insektisit
1 fungusit ve
1 tohum gübresi ile uygun dozajda karıştırabilmek.

Gerçi 100 kg Tunca ' yı ben elime geçireyim, gerekirse tek tek resim fırçasıyla kaplar, yine kaplarım :)

manas link=topic=77307.msg913867#msg913867 date=1408830737' Alıntı:
evet anlasıldı galıba evet lg fırmasının tohumları

Abi İnan bu akşam bu siteyi daha bir sevdim. Öyle bir tesirin oldu bende.

aslında cok kazanırız ama fırma saha sorumluları ac amele cavuşları bıle Qashqai ye bınmeye başladı sana yazıyorda yazıyor kımse ıtıraz etmıyor
ben ekmıyordum aslında bırkac senedır yenıden ekmeye basladım

sebazios link=topic=77307.msg913873#msg913873 date=1408831690' Alıntı:

Burda önemli olan kısım, ayçiçeklerinin havalı ekicinin diskleri tarafından sıkıntısız alınabilmesi işin bir boy, bir örnek tohumları seçebilmek.

Benim bir sellektörcüm var. Adam aspiri sellektörden geçirip eliyor. Ayçiçeği çocuk oyuncağı. Uygun numara elek olsun yeter. istegin 100 kg olsun kardeş dukkan senın hatırlatman yeter ozaman benım pancar patates cekırdek hepsı bır arada hasata gırıyor tabıkı en kolayı aycekırdegı bıcerle cok surse ıkı gun

1 insektisit
1 fungusit ve

Gerçi 100 kg Tunca ' yı ben elime geçireyim, gerekirse tek tek resim fırçasıyla kaplar, yine kaplarım :)

sebazios link=topic=77307.msg913873#msg913873 date=1408831690' Alıntı:

Benim bir sellektörcüm var. Adam aspiri sellektörden geçirip eliyor. Ayçiçeği çocuk oyuncağı. Uygun numara elek olsun yeter.

1 insektisit
1 fungusit ve

Yılmaz selektör işi senden o halde.ilaçlamayı ben yaparım o konuda kafan rahat olsun.ilaçları kendimiz kaplıyoruz zaten

umutmalkoc link=topic=77307.msg913877#msg913877 date=1408832064' Alıntı:
Yılmaz selektör işi senden o halde.ilaçlamayı ben yaparım o konuda kafan rahat olsun.ilaçları kendimiz kaplıyoruz zaten

Abi gerekirse oturur, pirinç gibi tek tek ayıklarım :D

Gerisini sen düşün..

Bu isin islah, genetik, melezleme, tum bunlara ait senelerce calisma, buyuk miktarlarda maddi yatirim, bu alanda caliscak kalifiye eleman, hersey yolunda gitmezse bir dunya paranin cope gitmesi, bakanlikla ugraslar, piyasada yer edinebilme, tum sirketsel carki dondurebilme bunlari da isin icine katalim, ucreti tekrar hesaplayalim. Ben yapamam yapan varsa duymak isterim. Evet tarlada tohumluk 3 lira, bize gelince 50 lira. Pahali mi, cok cok pahali. Maalesef durum bu. Yerli tohum bulup, ilaclarla ayakta tutmak yerine, gunumuze durum bu... ucuza hibrit tohum ancak devlet ciftliklerinde uretilir, is ozel sektore kalirsa durum bu...

GÜRKAN link=topic=77307.msg913887#msg913887 date=1408858915' Alıntı:
Bu isin islah, genetik, melezleme, tum bunlara ait senelerce calisma, buyuk miktarlarda maddi yatirim, bu alanda caliscak kalifiye eleman, hersey yolunda gitmezse bir dunya paranin cope gitmesi, bakanlikla ugraslar, piyasada yer edinebilme, tum sirketsel carki dondurebilme bunlari da isin icine katalim, ucreti tekrar hesaplayalim. Ben yapamam yapan varsa duymak isterim. Evet tarlada tohumluk 3 lira, bize gelince 50 lira. Pahali mi, cok cok pahali. Maalesef durum bu. Yerli tohum bulup, ilaclarla ayakta tutmak yerine, gunumuze durum bu... ucuza hibrit tohum ancak devlet ciftliklerinde uretilir, is ozel sektore kalirsa durum bu...

Gürkan, aslında olay biraz da bakış açısı ile alakalı.

1-) Tohum bir dünya mirasıdır. Tohum tüm medeniyete, insanlığa ait bir değerdir.

Semavi bir dine inanıyorsan 'Allah ' ın bir lütfu', materyalist isen 'doğal seleksiyon ve evrimin bir sonucu, bir hediye'sidir tohum. Bu nedenle asla ama asla şahsi mülkiyete verilemez / alınamaz. Çünkü hiçbir firma yada şirket, olmayan bir tohumu yaratmadı bu güne kadar. Sadece olan türleri geliştirdi.

Olan bir türü geliştirmek güzel ve önemli birşey ama geliştirme esnasında 'başkası kullanamasın, herkes sadece benden almak zorunda olsun' gayesi ile geliştirilen türü 'KISIRLAŞTIRMAK' alçakçadır.

Bugün hibrit (melez) yada GDO ' lu üretilen tüm tohumlar kasten kısırlaştırılıyorlar. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok çünkü kısırlaştırdıkları o tohumun yaratıcısı onlar değiller. Geliştirmiş olmak ise kimseye bu cüreti vermez.

'Kısırlaştırma'nın kökenindeki asıl gaye sanılan gibi ticari endişeler değil 'tür üzerinde mülkiyet sahibi' olmaktır. Çünkü bu çok daha karlı. Şu an dünyadaki 10 kadar dev şirket, dünya üzerindeki tohum türlerinin %87 ' sini üzerinde söz sahibi konumunda. Durumun nereye gideceği hakkında tahmin yürütmek sor değil.

2-) Tohum ıslahı aynı baraj imalatı gibidir. Ilk yapım esnasında maliyeti-masrafı fazladır ama işlem bittikten sonraki giderleri çok çok düşüktür.

Buna rağmen tescili tamamlanmış, üretim izni alınmış, piyasaya sürülmüş bir tohumu 5 liraya ürettirip aynı tohumu, aynı sınırlardaki başka bir üreticiye 50 liraya satmak da makul görülebilecek bir davranış değil.

Yani yeni bir türün pahalı olmasını anları ama 8 yıllık bir türün de aynı fiyatlara satılmasını kabul edemem.

Bu, bir barajın suyunu, o barajın 3-4 katı fiyatına satmaya benzer.
Bu, o insanlardan her yıl birkaç baraj yapabilecek parayı almak ile birebir aynı şeydir. Oysa su bile kendilerine ait değilken (ilk ayçiçek tohumunu kendilerinin yaratmadığının farkında değiller)

Birçok genetik mühendisinin aylık maaşı 300 kg tohumdan az. Ziraat mühendisi, biyolog, botanikçi ve saha elemanlarından bahsetmiyorum bile. 30 kg tohum bedeline çalışacaklar kapıda sıra oluyor. Dengeyi burdan kur.

Ki ayçiçeği/günebakan bu konudaki en masum örneklerdendir. Şu an 1 kilogram tohumu 1 kilogram altından daha pahalıya satılan karpuz ve sebze tohumları var piyasada.

Bu durumu 'açgözlülük' dışında açıklayabileceğin bir kelime var mı?

3-) Şu an bu kısır tohumlar dolayısı ile her yıl yeni tohum alma zorunluluğumuz var. Peki 'kullanma arkadaşım, git yerli tohum ek' diyebilirsin. Açıkçası bende aynı şeyi istedim ama maalesef yapamadım. 1 yıldır çevremde soruyorum, soruşturuuorum. O yıl ekilmiş, canlı olduğundan emin olunan bir yerli tohum bulamadık. Yani artık yok. Sen niyetlindiğimde bulabilir misin bilmiyorum ama çevrende bu yerli tohumlarımızdan bulabilirsen en azından 1-2 kg bana da göndermeni istiyeceğim.

Sırf türün yok olmaması için yetiştirmeyi düşünüyorum. Durumun nereye geldiğini anlamak çok zor değil. Artık hepimiz hibrit tohumu almak 'zorunda' bırakıldık.

Kısaca bu konu artık 'bişey yapmalı' vaziyeti aldı. Bunlar da denemeler.

İşin özünde asıl yapılabilmesi gereken şey kendi tohumlarımızı üretebilmek. Anaç olarak satın alınan herhangi bir hibrit tohum kullanılabilir. Bunda sıkıntı yok. Asıl önemli kısım erkek tohumları temin edebilmek. O noktadan sonra pek de zor değil aslında. (Hesabıma göre 500 gr erkek tohum, 5 dekar alana edilebilecek 2.5 kg anacı dölleyebiliyor. 5 dekar alandan en kötü durumda 500 kg döllenmiş tohum temin edilse, seleksiyon sonrası 150-200 kg tohum teminimiz olur)

Özetle 500 gr erkek tohum = 200 kg ekime hazır hibrit tohum.

Erkek tohumu nerden temin edebiliriz asıl sıkıntı bu. Çatalbaş denilen erkek tohumların dölleri erkek tohum olarak kullanılabilir mi mesela?

Önce Bir profesyonel tarafından üretilen tohumda nasıl bir verim alınabileceğini görmek lazım. Salih Abi ' den temin edeceklerimiz bu konuda yol göstermesi açısından çok faydalı olacak.

Kanunen kendi tohumumuzu üretebilmek hakkımız var. Türü ne olursa olsun ticari olarak satılmadığı sürece ihtiyacımız kadarını yetiştirebiliriz.

3 dekar tohumluk ekerek, bir dahaki yıl gereken tüm tohum ihtiyacımızı kendimizin karşılayabilmesi düşüncesi bile bu insanı mutlu etmeye yetiyor.

tohumluk trakyada yetişmez cunku her taraf aycıcek tohum üretimi belli esaslara dayanır bunun bırıncı kuralı izolasyon sahasını korumak ekmiş oldugun ceşit en az 2 km etrafında başka çiçek olmaması lazım

manas link=topic=77307.msg913900#msg913900 date=1408871785' Alıntı:
tohumluk trakyada yetişmez cunku her taraf aycıcek tohum üretimi belli esaslara dayanır bunun bırıncı kuralı izolasyon sahasını korumak ekmiş oldugun ceşit en az 2 km etrafında başka çiçek olmaması lazım

Abi o çok sonraki iş. Şu an ilk elden yetiştirilmiş bir tohumun bile yetişip yetişmeyeceğini bilmiyoruz. Yani burda tohumluk yetiştirmek sadece fikir. Aynı hayal gibi.

Izolasyonun ana sebebi diğer ırklar ile etkileşime girmemesi, sadece tescil edilen ırkın yetiştirilebilmesi için diye biliyorum. Yanılıyor muyun?

Bu arada 2 km yakınında, değil ayçiçek, 5 km yakınında hiçbir tarla olmayan dağ başında arazilerimiz mevcut. Yani önemli olan araziden çok nasıl yapılabileceği.

Mesela aklımda dünden beri 2 soru var.

1-) erkek tohum nasıl temin ediliyor ve neye benziyor?

2-) Şahsen kendin tarafından yetiştirilmiş bir tohumu hiç ektin mi? Sonuç nasıl?

sebazios link=topic=77307.msg913906#msg913906 date=1408872652' Alıntı:
Abi o çok sonraki iş. Şu an ilk elden yetiştirilmiş bir tohumun bile yetişip yetişmeyeceğini bilmiyoruz. Yani burda tohumluk yetiştirmek sadece fikir. Aynı hayal gibi.

Izolasyonun ana sebebi diğer ırklar ile etkileşime girmemesi, sadece tescil edilen ırkın yetiştirilebilmesi için diye biliyorum. Yanılıyor muyun?

Bu arada 2 km yakınında, değil ayçiçek, 5 km yakınında hiçbir tarla olmayan dağ başında arazilerimiz mevcut. Yani önemli olan araziden çok nasıl yapılabileceği.

Mesela aklımda dünden beri 2 soru var.

1-) erkek tohum nasıl temin ediliyor ve neye benziyor?

2-) Şahsen kendin tarafından yetiştirilmiş bir tohumu hiç ektin mi? Sonuç nasıl?

Yılmaz, eskilerden kiminle konuştuysam dedikleri şu: Eskiden boyumuz kadar buğday başakları vardı.

Şimdi nerede onlar? Eskiden verimleri belki de daha yüksekti ben o zamanları göremedim, bir çok kişi de görememiştir. Sonradan saçma salak yöntemler, gübreler cart curtla mahvettiler toprağı, haliyle bu topraklara uyumlu olacak tohumları da yine insanoğlu geliştirdi.

Bak geçen fotoğrafını çekecektim çekemedim. İstanbul ' da yol kenarında ağacın dibinde mısır çıkmış. Ya biri getirmiş ekmiş ya da bir şekilde olmuş orada anlamadım. Çıktığı yer de, alışveriş merkezinin önündeki kaldırımdaki ağacın dibi. Boyu 3,5 metre!

Soruyorum size nasıl oluyor bu? Millet o kadar gübre, sulama, ilaç vs. uğraşıyor kimisi o kadar boyu anca alıyor. Burada arada suluyorlar.

İstanbul ' a gelin, atıl durumdaki belediyenin ilgilenmediği kimsenin ilgilenmediği arsaları göstereyim size, kiminde göbeğime kadar ot var, bildiğin ot! Ne sulama var, ne gübre var ne de başka bir şey. İlkbahardan kışa kadar yeşil ot oluyor. Ne ekersen yetişir emin ol.

Nasıl oluyor bunlar? Nasıl olduğunu söyleyeyim size, o topraklara hiç suni gübre değmediği için. Şimdi çok arkadaş kızacak bizden daha iyi mi biliyorsun diye. Haşa, bilmem. Ancak bildiğim bir şey var ki, bu güne kadar doğa nasıl geldiyse bizim müdahalemiz olmadan geldi, bugün bizim kullandığımız kimyasallar ile su bozuldu, toprak bozuldu, böcekler hayvanlar bozuldu.

Şimdi afedersiniz kıçımızı yırtıyoruz doğayı kurtaralım diye, tohum firmaları da iş yaptık diye getirip tohumu allaya pulluya satıyorlar bize. Şöyle geliştirdik böyle ürettik diyorlar da, eskiden olan o bitkileri bitiren de sizdiniz!

Geçen bir belgeselde mısırın anavatanı olan Güney Amerika ' da, bir köyde halen eski yöntemlerle yetiştirdikleri mısırları gösterdiler gözlerime inanamadım. 4 metre kadar mısırlar vardı. Ne gübre ne bir şey. Solucan hocam, en iyi gübre solucan, toprağı havalandırır, humus bırakır, üzerindeki bakteriler, evet solucanların üzerinde sayısız yararlı bakteri bulunur, o bakteriler azot bağlar, fosfor bağlar. Görüp de korkarak öldürdüğünüz yılanlar, kertenkeleler zararlı böcekleri yer, yılan köstebek yer, fare yer.

Sonra çıksın firmalar ilaç tanıtsın, tohum tanıtsın... Neyse...

kendim tohum ıslahı yapmadım bıze verılenı ekıyoruz erkek veya baba dedıgımızde aynı bıldıgın cekırdek gorunum farkı az ufak olması
toprakların kımyasalla bozulması dogru ama şartlarda gerekdırıyor dua edelımkı dahada bozulmasın yok hormon yok gdo
girdi malıyetlerinin yukselmesi ıster ıstemez farklı yontemlere ıtıyor ınsanı gubre kullanma ılac kullanma 250 .300 kg bugday al 100 kg cekırdek al kım yapar zararına bu işi
gecen yıl patates pancar aycıcek anızlarını 150 lıradan ıcarladım mıllet bana kızmışdı yav zarar dıye kalem kalem hesap yaptım
sozleşmelı ekdıgım bugdaylar dekara 940 kg ıla 970 kg dk arası verım yaptı hesaplarıma gore 480 lıra dk dan net kazanmısım bana kım verecek okadar parayı

manas link=topic=77307.msg913928#msg913928 date=1408881224' Alıntı:
kendim tohum ıslahı yapmadım bıze verılenı ekıyoruz erkek veya baba dedıgımızde aynı bıldıgın cekırdek gorunum farkı az ufak olması
toprakların kımyasalla bozulması dogru ama şartlarda gerekdırıyor dua edelımkı dahada bozulmasın yok hormon yok gdo
girdi malıyetlerinin yukselmesi ıster ıstemez farklı yontemlere ıtıyor ınsanı gubre kullanma ılac kullanma 250 .300 kg bugday al 100 kg cekırdek al kım yapar zararına bu işi
gecen yıl patates pancar aycıcek anızlarını 150 lıradan ıcarladım mıllet bana kızmışdı yav zarar dıye kalem kalem hesap yaptım
sozleşmelı ekdıgım bugdaylar dekara 940 kg ıla 970 kg dk arası verım yaptı hesaplarıma gore 480 lıra dk dan net kazanmısım bana kım verecek okadar parayı

Salih Abi senden öğreneceğimiz çok şey var.

Sözleşmeli buğday ekimini nasıl yapıyorsunuz. Onu da tohumluk olarak mı yetiştiriyorsunuz?

evet tohumluk olarak anac tohum verırler normal bugday gıbı ekerız sulama ve yabancı bıtkı kontrolunu yaparız hasat donemı bıcerdöverin temızlıgını yapar hasat ederız fıyat tıcaret borsasındakı en yuksek fıyata /10 eklerız
avantajı gulten proteın endex aranmaz

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan

manas link=topic=77307.msg913934#msg913934 date=1408882139' Alıntı:
evet tohumluk olarak anac tohum verırler normal bugday gıbı ekerız sulama ve yabancı bıtkı kontrolunu yaparız hasat donemı bıcerdöverin temızlıgını yapar hasat ederız fıyat tıcaret borsasındakı en yuksek fıyata /10 eklerız
avantajı gulten proteın endex aranmaz

Büyük çaplı sulanabilir arazi işlemenin faydaları.

Bizde 940-980 kg/da gibi rakamlar uc seviye rekor olarak geçiyor, sizde ortalama. Bunun tek sebebi bizdeki sulu arazilerin neredeyse tamamının çeltik ve Mısır ' a ayrılması.

Bu yıl ipsala ' da dekarı 650 lira gibi icar fiyatları duydum. Kurtarmasa ekmezler. Arz talep meselesi.

Sözleşmeli ekimden (anladığım kadarı ile) memnunsunuz. Hatta tüm mahsulleri sözleşmeli ekiyorsunuz desek yanlış olmaz.

Peki sözleşmeli ekimin kötü yönleri neler?

Her güzelin bir kusuru vardır sonuçta.

sebazios link=topic=77307.msg913937#msg913937 date=1408883142' Alıntı:
Büyük çaplı sulanabilir arazi işlemenin faydaları.

Bizde 940-980 kg/da gibi rakamlar uc seviye rekor olarak geçiyor, sizde ortalama. Bunun tek sebebi bizdeki sulu arazilerin neredeyse tamamının çeltik ve Mısır ' a ayrılması.

Bu yıl ipsala ' da dekarı 650 lira gibi icar fiyatları duydum. Kurtarmasa ekmezler. Arz talep meselesi.

Sözleşmeli ekimden (anladığım kadarı ile) memnunsunuz. Hatta tüm mahsulleri sözleşmeli ekiyorsunuz desek yanlış olmaz.

Peki sözleşmeli ekimin kötü yönleri neler?

Her güzelin bir kusuru vardır sonuçta.
tum urunlerı degıl ıllakı stok yaparız hububatı bunun ıcın normal sertıfıkalı bugday ekerım kırac arazılerede sozleşme zaten yapmazlar
patates de sozleşme işin devamı ıcın şart malıyetı yuksek fıyat belırleyerek ekımde kazancın az cok bellı olur aldıgın verıme gore ( ıkı saneden berı sabıt fıyattan zarar edıyorum işin dogrusu)
pancarda sozleşmelı kotan kadar eker teslım edersın
aycıcek yaglık ekımı yapamıyoruz malum izole meselesi onun ıcın gecen yıl ve bu yıl ekdım
bugdayda bellı bır alanda mesela 200 dk senelık