tohumluk tunca

Ynt: tohumluk tunca

toprak hazırlıgı aynıdır zannedersem
guz surumu bahar toprak hazırlaması normal
ekımde 6 lı havalı 5 goz dişi 1 goz erkek tohum koyarız anaclar aynı babalar ceşiti belirler
ekımden sonra sulama eskıden yagmurlamaydı ama ıkı seneden berı damlama bayagı arttı benım bu tarla yagmurlama gerı kalan damlama
cıceklenme donemınde gezgın arıcılar gelır dölleme yapmak ıcın kovan asına 20 lıra ucreet alırlar bır ay 40 gun cıvarı arılar kalır 5 dekara 1 kovan hasabıyla
sulamaya devam
taneler doldukdan sonra erkek dedıgımız ıkıncı sırayı yıkarız kımı cıkarır tarladan kımıde oldugu gıbı bırakır hasat bıcer dogerle az nemlıyken yapıp kurutma yapılır teslım edılır fıre keser uretımı yaptıran fırma
bız uretımı taban fıyatın katlarına gore ekerız mesela tunca taban fıyatın 3.2 katı mısal 1 lıraysa bız 3.2 lıradan verırıa dolleme sorunu yasayan goldsunda bu 5 katıdır
şuan lımagrın eskı adı advanta daha oncekı adı güneş tohum
bolgemızde may cargıl akdaniz tohumculuk gıbı fırmalar uretım yapıyor

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan

manas link=topic=77307.msg913795#msg913795 date=1408814230' Alıntı:
toprak hazırlıgı aynıdır zannedersem
guz surumu bahar toprak hazırlaması normal
ekımde 6 lı havalı 5 goz dişi 1 goz erkek tohum koyarız anaclar aynı babalar ceşiti belirler
ekımden sonra sulama eskıden yagmurlamaydı ama ıkı seneden berı damlama bayagı arttı benım bu tarla yagmurlama gerı kalan damlama
cıceklenme donemınde gezgın arıcılar gelır dölleme yapmak ıcın kovan asına 20 lıra ucreet alırlar bır ay 40 gun cıvarı arılar kalır 5 dekara 1 kovan hasabıyla
sulamaya devam
taneler doldukdan sonra erkek dedıgımız ıkıncı sırayı yıkarız kımı cıkarır tarladan kımıde oldugu gıbı bırakır hasat bıcer dogerle az nemlıyken yapıp kurutma yapılır teslım edılır fıre keser uretımı yaptıran fırma
bız uretımı taban fıyatın katlarına gore ekerız mesela tunca taban fıyatın 3.2 katı mısal 1 lıraysa bız 3.2 lıradan verırıa dolleme sorunu yasayan goldsunda bu 5 katıdır
şuan lımagrın eskı adı advanta daha oncekı adı güneş tohum
bolgemızde may cargıl akdaniz tohumculuk gıbı fırmalar uretım yapıyor

Cevaplar çok güzel. Teşekkür ederim.

Ama hala bize ulaşan tohumun neden 50 lira/kg fiyatı olduğunu çözemedim.

Sizin kazancınız, yapılan işçilik, sulama, seleksiyonlar ve meydana gelen fireler hesaba katıldığında çok değil. Hatta düşük.

Verilen tohumun %70 ' i seleksiyondan geçemese bile, bu ürünün yağdık bir değeri var. Yani üretici firmanın bir zararı söz konusu değil.

Kısaca firmanın kg tohum maliyeti 10 lira dahi olsa, satış için biçilen 40-50 tl/ kg fiyat acımasızca. Bu beyanı, bayi, dağıtıcı kar marjlarını, ambalaj ve nakliye masraflarını düşünerek+ekleyerek yapıyorum.

Çünkü işin ağır olan yükü, hatta işin tamamı sizin tarafınızdan yapılıyor.

Şahsi bir sorum olacak. Önümüzdeki yıl tunca ekmeyi planlıyorum. Doğrudan gelip sizden tohum alma imkanım var mı?

REBEL22 link=topic=77307.msg913796#msg913796 date=1408814716' Alıntı:
3 katı fiyatına satıyorsanız verim ne kadar erkekleri biçiyormusunuz verim de iyise baya kâr ediyorsunuz demektir
evet tunca 3.2 katı verim degişiyor dölleme sırasındakı sıcaklık verımı etkılıyor 80 kılo dk dan 240 kg kadar verım alınıyor masraf cok sulamada bu yıl 7 ncı suyu verıyoruz tarlada yabancı ot yabancı aycıcek olmuyor halıyle amele devamlı ıcınde yabancı bıtkı secıyor bıcerdovercılerde hububstın ıkı katına bıcıyor ama yınede ıyı allah bereket versın
dayço link=topic=77307.msg913797#msg913797 date=1408815702' Alıntı:
goldsunda neden dölleme sorunu yaşıyorsunuz verimi çok iyi buralada cevap verirseniz sevinirim
sız hazır tohumu ekıyorsunuz dollenmıs hazır acıklamayı tam yapamadım galıba
sıfır ana gelır uretecegınız cesıtın babası gelır resımlerdede fark edebılırısnız anaya goldsun baba koyarsan godsun yoktunca koyarsan tunca olur
goldsundakı sıkıntı döl kanallarının dar olması 32 derece sıcaklıkdan sonra dol kanallarını kapatıyor bırdahada acılmıyor kısırlasıyor yanı ıklımsel sorun var tunca 200 kg verıyorsa goldsunu 12 kg alırsın tabıkı bu verımler ust rakamlar

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

sebazios link=topic=77307.msg913798#msg913798 date=1408816119' Alıntı:
Cevaplar çok güzel. Teşekkür ederim.

Ama hala bize ulaşan tohumun neden 50 lira/kg fiyatı olduğunu çözemedim.

Sizin kazancınız, yapılan işçilik, sulama, seleksiyonlar ve meydana gelen fireler hesaba katıldığında çok değil. Hatta düşük.

Verilen tohumun %70 ' i seleksiyondan geçemese bile, bu ürünün yağdık bir değeri var. Yani üretici firmanın bir zararı söz konusu değil.

Kısaca firmanın kg tohum maliyeti 10 lira dahi olsa, satış için biçilen 40-50 tl/ kg fiyat acımasızca. Bu beyanı, bayi, dağıtıcı kar marjlarını, ambalaj ve nakliye masraflarını düşünerek+ekleyerek yapıyorum.

Çünkü işin ağır olan yükü, hatta işin tamamı sizin tarafınızdan yapılıyor.

Şahsi bir sorum olacak. Önümüzdeki yıl tunca ekmeyi planlıyorum. Doğrudan gelip sizden tohum alma imkanım var mı?
bende herzaman bunu soylerım tohumcular teşvık alıyor 10 lırayı gececegını zannetmıyorum ama satıyor adamlar işte dogrudan tohum konusu eger cıddıysenız el altından verıırım goldsun ve tunca var bu yıl ekılı ama ekerken sızden tohum sertıfıkası faturası ıstemıyorlarmı
el altından kasıt adamlar 50 lıraya satacagı tohumu kolay kolay bırakmaz

manas link=topic=77307.msg913801#msg913801 date=1408816471' Alıntı:
bende herzaman bunu soylerım tohumcular teşvık alıyor 10 lırayı gececegını zannetmıyorum ama satıyor adamlar işte dogrudan tohum konusu eger cıddıysenız el altından verıırım goldsun ve tunca var bu yıl ekılı ama ekerken sızden tohum sertıfıkası faturası ıstemıyorlarmı
el altından kasıt adamlar 50 lıraya satacagı tohumu kolay kolay bırakmaz

Destek için soruyorsanız bizde ayçiçeği için sertifikalı tohum desteği yok. (Sertifikasızı olmadığı için :) ) Mal tesliminde yada kg bazında verilen birim desteği için ise herhangi bir tohum sertifikası yada faturası talepleri olmuyor.

Onlar rant sağlayacaklar diye bizim canımıza okunuyor açıkçası.

Düzen kapital düzen. Kim kimi, nasıl, nerede, hangi pozisyonda yakalıyorsa, o pansiyonda iğfal ediyor.

'Biz bunları fazla iğfal ettik, yeterli, bırakalım da biraz nefes alsınlar' düşüncesi yok. Siz ellerinden kurtulabildiğiniz ana kadar tecavüze devam. Onların sınırı, sizin tahammülünüz.

Üstelik alınan ürünlerin kalitelerini görseniz, saç baş yolarsınız. Tek sebebi üretilen ürün seleksiyonundaki ihmal olan çatalbaş (sizde erkek tohumdan çıkan bitkilere bizde verilen isim) oranı bu yıl tahammül sınırlarını aştı. Tohuma hem o büyüklükte meblağlar verip hem de bu sorunlarla uğraşmak insanın sabır potansiyelini zorluyor.

Bizimki ellerinden kurtulma, tecavüzden kaçma çabası özetle.

Kaplama : ilaçlama konusunda da yurt dışı forumlarda edindiğim bazı bilgiler var. Araştırmaya da devam ediyorum. Burda önemli nokta firmaların uyguladığı seleksiyon yöntemlerini öğrenmek. Bunu çözersek işlem tamam.

Kısaca son derece ciddiyim. Ayçiçeği tabiatı dolayısı ile birim alana çok fazla kullanılan bir tohum olmadığı için düşük miktarlardaki bir temin dahi benim işimi görebilir. (200-300 kg civarı)

Iştirak edecek başka arkadaşlar da olursa daha organize bir işlem yapabilir. Tabi burda kilit isim sizsiniz. Sizin olur vermeniz gerekli.

manas link=topic=77307.msg913816#msg913816 date=1408820495' Alıntı:
benım bu yıl 400 dekar tunca 300 dekar goldsunum var dusuk mıktarları hedıye sayarım sorun olmaz cok buyuk mıktarları duymam lazım

Cömerliginiz icin teşekkür ederim.

200-300 kg aycicegi rakam olarak çok bir meblağ tutmayabilir ama bu ayçiçekten seleksiyon sonrası elde edilecek 150 kg tohumun su an buradaki fiyatı bayağı bir yekün tutuyor. (bizim şartlarda 300 dekar yer ekebilecek tohum demek bu)

Anlatmak istediğim, bu iyilik karşılığında siz de benim nacizhane bir hediyemi kabul ederseniz o zaman baska.

Tohumun buraya getirilebilmesi için nasıl bir yol bulunur onu düşüneyim.

Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.

Deneme belki başarısız olacak ama en azından denemedik demeyiz. Aklımızda soru kalmaz.

Ha, olur ki başarılı olursa...

Neyse.

şimdi siz net rakam olarak kaça satıyorsunuz tohum firmasına ve firmadan izinsiz çiftçiye satış yapabiliyormusunuz(kendiniz dahil).benim düşünceme göre firma tohumun tamamını sözleşme yaparak sizin elinizden alır.siz bile bir sonraki sezon için kgı 50liradan alıp ekersiniz.eğer öyle değilse firmaya verdiğiniz fiyattan veya biraz üstünden bizleri satın bizde alalım

• Beğen

biz tohumu sözleşme geregi uretıcı fırmaya verırız bunun dışında verdıgımız zaman kendı malımızdan calmak olur aslında ama sızler ıcın denemeye 500 kg gıdse ne olur gıdmese ne olur onemlı olan trak kardeslıgı ben bedellı satayım demıyorum aynı tohumları deneyın dıyorum ısteyene kargoda yaparım

• Beğen

manas link=topic=77307.msg913853#msg913853 date=1408829329' Alıntı:
biz tohumu sözleşme geregi uretıcı fırmaya verırız bunun dışında verdıgımız zaman kendı malımızdan calmak olur aslında ama sızler ıcın denemeye 500 kg gıdse ne olur gıdmese ne olur onemlı olan trak kardeslıgı ben bedellı satayım demıyorum aynı tohumları deneyın dıyorum ısteyene kargoda yaparım
ilk müşteri Yılmaz ikinciside benim o halde.bize kilosu kaça gelecek peki.benim merak ettiğim firma tamamını nasıl almıyor sizden yasak değilmi yani

yılmaz kardeşim konuyu takip ediyorum . umut ve senin yazılarınızın sonucunu merakla bekliyorum .çok güzel bir konuyu dile getirmişsiniz . bazı yazışmalarıda özelden yapabilirseniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum .en azından arkadaş açısından .

umutmalkoc link=topic=77307.msg913856#msg913856 date=1408829553' Alıntı:
ilk müşteri Yılmaz ikinciside benim o halde.bize kilosu kaça gelecek peki.benim merak ettiğim firma tamamını nasıl almıyor sizden yasak değilmi yani
kardeşim firma tamamını alır