TMO ödeme

- TMO`ya arpa, buğday satışı yapıp, ürün bedeli hesabına yatan forum üyesi varmıdır?
- Var ise, bedel üzerinden herhangi bir kesinti yapıldımı?
- TMO sitesinde (ödeme sorgulama bölümü) sattığım arpa gözükmekle beraber, ''TMO tarafından onay bekliyor'' ibaresi yazıyor. Bunun manasını bilen varmı?

Cevaplar için teşekkürler

Fiş tarihi 09-07-2023
Durumu: bekliyor, yazıyor.

Kesinti olarak, kesin bir bilgim olmamak beraber

6. Üreticilerimiz lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği ... imkânları bulunmaktadır.

Anladığım kadarıyla, lisanslı depoya vermeyip, Tmo ya götürürsen %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi (eğer sigorta yoksa) var.

Ödeme alan varsa, net bilgiyi ondan alabiliriz

Ekipman, traktör ve yatırımlık döviz ile işim olmaz.

Sadece TMO sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum.

Tabiki her çiftçi gibi benimde önümüzdeki ekim sezonunda gübre-tohum-mazot ihtiyacım olacak ve bugünkü ekonomik ortamda erken alabilmek avantajlı olacaktır.

Siyasi konulara girmemeyi tercih ediyorum. Nihayetinde Trakkulüp bir çiftçi bilgi-paylaşım sitesi (en azından benim için)...

Sanırım Eren Erdem buraları da fonlamaya başladı. Her konuda belli hesaplar kendi alamadıkları yiyemedikleri kıskandıkları insanlara hırsını buradan çıkarıyor sanırım. Boş boş mesajlar.

7’ye satıp döviz alıp hamallık yapmadıysan git paranın keyfine bak. Ne darlıyorsun burada insanları😊

Ortaya cevap yazayım ki,hiçkimse üstüne alınmasın.
Önceki cmts ve pazar bir fabrikaya buğday teslim ettim.Teslim anında %2 stopajı kesilerek faturası verildi ,bedeli pzts hesabıma yattı.Devlet destek primi daha sonra ödenecek. V.U.K. nun ilgili maddelerine ve buna göre çıkarılan özelgelere bakarsanız bu parayı ananızın ak sütü gibi kullanabilirsiniz.Bu yüzde ikiden kaçış için dolap çevirmeye,elden almaya gerek yok.Aldınız parayı gidin döviz,gübre,gelecek yılın ilaçları vb ne alırsanız alın,kimse bu parayı nerden buldun diyemez çünkü yasal.
Şu anda yaşadığımız gibi mâli dalgalanma ortamlarında bence , bir an önce üründen paraya geçip gelecek sezonun yatırım bütçesi oluşturulmalı.Hangi parayla diyeceksiniz,doğru.Adam,ben fabrikadayken mercedes kamyonla 25-30 ton buğday getirdi 6200 lira/ ton fiyat verdiler döndü gitti.Hesaplarıma göre ; yüzde yüz maliyet enflasyonum ve aşırı yağışlarla çiçeklenmede yıkanmanın olumsuz katkısıyla geçen yılın dörtte biri gerçek(satın alma gücü paritesine göre) gelir elde ettim.İklimin etkisinin mâli politikalarla ilgisi yok.Onu çıkarırsak gerçek gelir geçen yılın yarısı.Ki, ben herkese göre yinede iyi (595 kg/ dekar) üretim yaptım.Ancak geçen yılın aynı fiyatına ürün sattım.Önümdeki sezonda üretim yapabilmek için riskli işler ( viopp piyasalar,kripto varlıklar,stock exchange vb) hariç her türlü finansal enstrümanı kullanırım.
Ayrıca,fabrikanın 6200 verdiği buğdaya ofiste aynı parayı veriyor.Buğdayın protein,hektolitre,nem vb 12-13 kriterle karnesini çıkartıyorlar.Öyle 8200 ler hayal,onlar 1.sınıf makarnalıklar,kimse kendini kandırmasın.Ortalama buğdaylar 5500-7800 lira.Geçen sezon seçim yılıydı,falado buğdaylar dahil itirazsız iyi paraya aldılar,bu yıl falado nazlı satılıyor.Bu nedenle durumu iyi planlamak lazım.Ruslar Karadeniz' de bir gemi batırırsa işler karışır, depoya döken kazançlı çıkabilir,koridor devam ederse tersi olabilir.
Herkes kendi bildiğini kendi doğrusunu uygulasın.

Son düzenleme:

Ortaya cevap yazayım ki,hiçkimse üstüne alınmasın.
Önceki cmts ve pazar bir fabrikaya buğday teslim ettim.Teslim anında %2 stopajı kesildi kalanı pzts hesabıma yattı.Devlet destek primi daha sonra.V.U.K. nun ilgili maddelerine ve buna göre çıkarılan özelgelere bakarsanız bu parayı ananızın ak sütü gibi kullanabilirsiniz.Bu yüzde ikiden kaçış için dolap çevirmeye,elden almaya gerek yok.Aldınız parayı gidin döviz,gübre,gelecek yılın ilaçları vb ne alırsanız alın,kimse bu parayı nerden buldun diyemez çünkü yasal.
Şu anda yaşadığımız gibi mâli dalgalanma ortamlarında bence , bir an önce üründen paraya geçip gelecek sezonun yatırım bütçesi oluşturulmalı.Hangi parayla diyeceksiniz,doğru.Adam,ben fabrikadayken mercedes kamyonla 25-30 ton buğday getirdi 6200 lira/ ton fiyat verdiler döndü gitti.Hesaplarıma göre ; yüzde yüz maliyet enflasyonum ve aşırı yağışlarla çiçeklenmede yıkanmanın olumsuz katkısıyla geçen yılın dörtte biri REEL gelir elde ettim.İklimin etkisinin mâli politikalarla ilgisi yok.Onu çıkarırsak REEL gelir geçen yılın yarısı.Ki, ben herkese göre yinede iyi (595 kg/ dekar) üretim yaptım.Ancak geçen yılın aynı fiyatına ürün sattım.Önümdeki sezonda üretim yapabilmek için riskli işler ( viopp piyasalar,kripto varlıklar,stock exchange vb) hariç her türlü finansal enstrümanı kullanırım.
Ayrıca,fabrikanın 6200 verdiği buğdaya ofiste aynı parayı veriyor.Buğdayın protein,hektolitre,nem vb 12-13 kriterle karnesini çıkartıyorlar.Öyle 8200 ler hayal,onlar 1.sınıf makarnalıklar.Ortalama buğdaylar 5500-7800 lira.Geçen sezon seçim yılıydı,falado buğdayları bile aldılar,bu yıl faladonun yüzüne bakan yok.Bu nedenle durumu iyi planlamak lazım.Ruslar Karadeniz' de bir gemi batırırsa işler karışır, depoya döken kazançlı çıkabilir,koridor devam ederse tersi olabilir.
Herkes kendi bildiğini kendi doğrusunu uygulasın.
Gönderinizin içinden cımbızla çekmiş gibi olacak ama neden Faladonu tercih edilmediğini söyler misiniz?

Gönderinizin içinden cımbızla çekmiş gibi olacak ama neden Faladonu tercih edilmediğini söyler misiniz?
Verimi çok iyi,geçen yıl 1200 kg a kadar(inanılmaz gibi ama biçenlerin söylemesi) alanlar oldu.Bir ton biçen çok oldu.Ancak değerlerinin düşük olduğunu (hektolitre ve protein başta) herkes ve üretip satanlar söylüyor.Dolayısıyla aynı hesaba geliyor.Bu yıl için niyetlenmiştim,ayırttım ama ekmedim.Falado' ya haksızlık yapmayalım,verim potansiyelinden dolayı meraklısı çok.

Verimi çok iyi,geçen yıl 1200 kg a kadar(inanılmaz gibi ama biçenlerin söylemesi) alanlar oldu.Bir ton biçen çok oldu.Ancak değerlerinin düşük olduğunu (hektolitre ve protein başta) herkes ve üretip satanlar söylüyor.Dolayısıyla aynı hesaba geliyor.Bu yıl için niyetlenmiştim,ayırttım ama ekmedim.Falado' ya haksızlık yapmayalım,verim potansiyelinden dolayı meraklısı çok.
Anladım. Açıklama için teşekkürler.

- TMO`ya arpa, buğday satışı yapıp, ürün bedeli hesabına yatan forum üyesi varmıdır?
- Var ise, bedel üzerinden herhangi bir kesinti yapıldımı?
- TMO sitesinde (ödeme sorgulama bölümü) sattığım arpa gözükmekle beraber, ''TMO tarafından onay bekliyor'' ibaresi yazıyor. Bunun manasını bilen varmı?

Cevaplar için teşekkürler
Parayı alamadık henüz (14 temmuzda) ürün teslim ettim. Ofiste dün fişleri aldım %2 kesinti var.

• Beğen
Tepkiler: atila ve Endaz