tl'ye saldırı var, değer kaybı %4 den çok

Dün bizim ilcedeki bankanın onünde 500 kişi vardi hepsi ciftci sadice benim arkadaşlarimdan 10 kisiden fazlası 1 günde traktor ve ekipmqn kredisi kullandı şuanda ziraatin verdiği mevduat faizi 14 parayı bağladına değecek bi rakam değil
Akillilar, enflasyon yuksekse uzun vadeye taksitle mal almak iyidir. Ancak gelir garantili olmali cok risk almamali

Akillilar, enflasyon yuksekse uzun vadeye taksitle mal almak iyidir. Ancak gelir garantili olmali cok risk almamali
Akıllı insanlar senin dediğin gibi yapar yanliz senin bahsettiğin aptal sanayiciye esnafı saticiyi bulunca bizim uyananlar asla senin tongana düşmez en kötü ihtimal aldığın ürünü adet yada birim olarak veresiye defterine not alır örneğin düne kadar borçlu kalırsan eğer sütçü TL cins borç yazarken şimdi alacağını yem çuvalın çeviriyor satışlar 1 tüp 1 5lt yağ diye not alınıyor ama insanlarda haklı satilanin yerine yenisi konmuyor
1

Ekonomi yonetimi harika.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20211201-195107.png
    Screenshot_20211201-195107.png
    298.5 KB · Görüntüleme: 14

Faiz uretmi durdurur iş adamı 100 paramı faize koysam 150 oluyor neden üretip Ahmed satayım acaba paramı verir mi vermezdi diye düşünmez
Zaten bankaya faize yatırılan para ekonominin frenini para piyasada kalıp devir daim etmeli sağlıklı ekonomide

Gördüğüm hiçbir işadamı faize para koymuyor,faiz kaç olursa olsun.
Gerçek işadamı paradan para kazanmaz, üretim ve onun yıl içinde defalarca devretmesinden kazanır.Faiz 50 ise zaten enflasyon 48 civarıdır.Yıllık yüzde 2 kazanç için akıllı işadamı bankaya para yatırır mı? İşine yatırır,ürettiği malın fiyatını enflasyona göre ayarlar,üretimine defalarca tur attırır.
Bankaya faizle para yatıran işadamını ben hiç görmedim.Ya emekli, ya tufeyli,ya iş yapmayı bilmeyen korkak ve beceriksiz, ya ev hanımı.
Bir şekilde tasarruf yapmış ama iş yapmayı bilmeyen ,yapmak istemeyen , döviz ya da TL (şu anda kalamadı) olarak bankaya parasını emanet eden kişi ülkesinin menfaatine çalışır.Enflasyon kadar faiz alırsa parası erimez.Enflasyon sıfır olsa bile cepte ya da yastık altındaki paranın ülkenin ekonomisine faydası yoktur.Çünkü bankaya yatırılırsa, banka onu yatırım yapacak ama parası olmayan kişiye kredi ( borç) verir. Yani banka mudiden borç alır aldığı parayı ihtiyacı olana borç verir.Para cebinizde kalsa yatırımlar nasıl yapılacak? Para banka sistemi dışında olursa banka dış ülkelerden borç alıp kredi olarak arz eder,paranın kirası da yabancıya gider.Herkeste yatırım ve işletme sermayesi yok ama birçok insanda yatırım hevesi var.
Banka da topladığı parayı korumak için şube kiralar, personel çalıştırır, otomasyon kurar,vatandaşın parasını hekçilere çaldırmamak için yatırım yapar, vatandaş parasını istediği anda kullansın,yanında para taşıyıp çaldırmasın diye dağ başlarına bile tanesi 100 bin dolara ATM makinası kurar.Vatandaş para çekerken bunalmasın diye yazın serinletir kışın ısıtır.Vatandaşa verdiği faiz (paranın kirası) üstüne bu masrafları ekleyip karını koyar borç isteyene verir.

Banka para kabul ederken ve plase ederken her adımında vergi üretip devlete öder,yıl sonunda kar etmişse yine önemli kısmını gelir vergisi olarak öder.Bir TL vergisiz işlem yapamaz.Bankacılık sistemi paranın icadı kadar önemli bir insan buluşudur.Enflasyon ve faiz sistemi devleti ve ilgili kurumlarını ilgilendirir.Enflasyon sıfırsa banka mevduata zaten faiz vermez yüzde 1-2 negatif faiz verir yani parayı eksik öder,bunun gerekçesi parayı saklama (koruma) masrafı ve bedelidir.Bu durumda kredi faizi de 3-4 olur.Avrupa ülkelerinin çoğunda şu an da durum budur.

Para bankaya yatırılmıyorsa,ihtiyaç dışı kısmının harcanarak ekonomiye kazandırılması iyi fikirdir ama birçok kişiye ters görünür.Bu durumda bankaya yatırılarak ekonomiye kazandırılması kötü seçenek değildir.

Son düzenleme:
Gördüğüm hiçbir işadamı faize para koymuyor,faiz kaç olursa olsun.
Gerçek işadamı paradan para kazanmaz, üretim ve onun yıl içinde defalarca devretmesinden kazanır.Faiz 50 ise zaten enflasyon 48 civarıdır.Yıllık yüzde 2 kazanç için akıllı işadamı bankaya para yatırır mı? İşine yatırır,ürettiği malın fiyatını enflasyona göre ayarlar,üretimine defalarca tur attırır.
Bankaya faizle para yatıran işadamını ben hiç görmedim.Ya emekli, ya tufeyli,ya iş yapmayı bilmeyen korkak ve beceriksiz, ya ev hanımı.
Bir şekilde tasarruf yapmış ama iş yapmayı bilmeyen ,yapmak istemeyen , döviz ya da TL (şu anda kalamadı) olarak bankaya parasını emanet eden kişi ülkesinin menfaatine çalışır.Enflasyon kadar faiz alırsa parası erimez.Enflasyon sıfır olsa bile cepte ya da yastık altındaki paranın ülkenin ekonomisine faydası yoktur.Çünkü bankaya yatırılırsa, banka onu yatırım yapacak ama parası olmayan kişiye kredi ( borç) verir. Yani banka mudiden borç alır aldığı parayı ihtiyacı olana borç verir.Para cebinizde kalsa yatırımlar nasıl yapılacak? Para banka sistemi dışında olursa banka dış ülkelerden borç alıp kredi olarak arz eder,paranın kirası da yabancıya gider.Herkeste yatırım ve işletme sermayesi yok ama birçok insanda yatırım hevesi var.
Banka da topladığı parayı korumak için şube kiralar, personel çalıştırır, otomasyon kurar,vatandaşın parasını hekçilere çaldırmamak için yatırım yapar, vatandaş parasını istediği anda kullansın,yanında para taşıyıp çaldırmasın diye dağ başlarına bile tanesi 100 bin dolara ATM makinası kurar.Vatandaş para çekerken bunalmasın diye yazın serinletir kışın ısıtır.Vatandaşa verdiği faiz (paranın kirası) üstüne bu masrafları ekleyip karını koyar borç isteyene verir.Bankacılık sistemi paranın icadı kadar önemli bir insan buluşudur.Faiz sistemi devleti ilgilendirir.Faiz sıfırsa banka mevduata faiz vermez yüzde 1-2 negatif faiz verir yani parayı eksik öder,bunun gerekçesi parayı saklama (koruma) masrafı ve bedelidir.Bu durumda kredi faizi de 3-4 olur.Avrupa ülkelerinin çoğunda şu an da durum budur.

Para bankaya yatırılmıyorsa,ihtiyaç dışı kısmının harcanarak ekonomiye kazandırılması iyi fikirdir ama birçok kişiye ters görünür.Bu durumda bankaya yatırılarak ekonomiye kazandırılması seçenektir.
Altına imzamı atıyorum

Parasini bankaya faize yatirmayip al sat yapan ya da imalat yapan isadamidir zaten. Hafta sonlari ve uzun tatillerde elde nakit varsa repo yapar.

Digital varliklarla giden sicak paradir, b in sene foreks islemlerinde her 100 kisiden 29 u kar edip , 71 I zarar etmistir, resmi aciklama bu.

Hobi olarak izledigim borsa, vadeli borsa, emtia ise cok risklidir. Yapmiyorum. Bir arkadasim var inanin bilgisayar basindan kalkip tuvalete gidemez cunku bir iki dakika kacirsa cok zarar edebilir.

Herkes isini yapmali bence. Makinami yapar satarim, ben bunu biliyorum, az cok kazanirim. Tekstile girmek icin bir yildan fazladir arastiriyorum hala karar veremedim, yeni is, yeni tedarikci, yeni musteri degermi riske , kararsizim.

Faiz uretmi durdurur iş adamı 100 paramı faize koysam 150 oluyor neden üretip Ahmed satayım acaba paramı verir mi vermezdi diye düşünmez
O iş adamı üretiyor ve ürettiği 100 paralık malını 200 e satıyor, yada satmayıp stok yapıyor. Veya 100 parasını faize koymuyor , dolara koyuyor, altına koyuyor , borsaya koyuyor , kripto paralara koyuyor, çok çok güzel paralar kazanıyor. Şu zamanda zengin daha da zengin oluyor , fakir ise daha da fakir oluyor.

O iş adamı üretiyor ve ürettiği 100 paralık malını 200 e satıyor, yada satmayıp stok yapıyor. Veya 100 parasını faize koymuyor , dolara koyuyor, altına koyuyor , borsaya koyuyor , kripto paralara koyuyor, çok çok güzel paralar kazanıyor. Şu zamanda zengin daha da zengin oluyor , fakir ise daha da fakir oluyor.
Ekonomik cokus de bu zaten. Sanayiciyi, tuccari bu hale getiren ne?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kötü günler bitti hamdolsun şimdi sırada daha kötü günler var. Lütfi Elvan bey istifa etti yerine Nurettin Nebati bey getirildi. Kendisi faizin düşürülüp ihracatta hız kazanılması gerektiği görüşünde. Benim tahminim aralık ppk toplantısında faiz tekrar düşecek ve USD/TRY 17-18 liraları bulacaktır. Tedarik zinciri yönetimini zor bir sınav bekliyor.