tl'ye saldırı var, değer kaybı %4 den çok

büğün,
günlük devalüasyon(değer kaybı) %4 den çok...
bakalım gidişat nereye...
ne yapılmak istendiği açık...
açık bir saldırı bu...
siyasi amaçlı olabilir...

kısa sürede, aşağı yönlü dalgadan çıkmak için...
siz ne düşünürsünüz,
ne yapmak gerekir...

• Beğen
Tepkiler: Cuma Yaşar massey
büğün,
günlük devalüasyon(değer kaybı) %4 den çok...
bakalım gidişat nereye...
ne yapılmak istendiği açık...
açık bir saldırı bu...
siyasi amaçlı olabilir...

kısa sürede, aşağı yönlü dalgadan çıkmak için...
siz ne düşünürsünüz,
ne yapmak gerekir...
Bunlar hep mihrak. Biri konuşuyo, tl geriliyo. Kim bu konuşan yahu?

Ne yapılmak istendiği açık maçık değil
Bırakın dışarıyı şunu bunu
Asıl, hükumet ne yapmaya çalışıyor?? tüm ekonomi ve iktisadi teorilerinin tam tersini yaparak ne yapılmak isteniyor?
Rusya bile sadece 1 günde ruble de değer kaybı yüzde 3 leri geçince faiz arttırma kararı aldı ..
Şuanda sağlıklı bir ekonomi için Türkiye de faizin yüzde 50 60 bandında doların ise 7 8 lira arasında olması lazım.. bazen bir durumu kabullenip önünüze bakmak lazım ama şuanda bir gün sonra bile ne olacağı belirsiz
Ne yani faizler düşecek millet krediye koşacak çarklar dönecek diyemi düşünülüyor..
Millet zaten gırtlağa kadar borçlu
Aklım yettiğince bunu bilir bunu söylerim bu işin sonu hiç iyi degil

Evet arkadaşlar bende anlayamıyorum dolar niye yükseliyor fabrikalar mi kapandı hayır dükkanlar mi yandı hayır neden yükseliyor peki arz talep meselesi devlet doları ben arz etmem diyor piyasaya göre belirlensindiyor anladık peki kim talep ediyor ekmek bulamıyoruz diyen asgari ücretli mi gubre onucbin oldu diyen çiftçi mi herkes halinden şikayetçi ama bu doları talep eren kim bilen varsa yazsın lutfen

Evet arkadaşlar bende anlayamıyorum dolar niye yükseliyor fabrikalar mi kapandı hayır dükkanlar mi yandı hayır neden yükseliyor peki arz talep meselesi devlet doları ben arz etmem diyor piyasaya göre belirlensindiyor anladık peki kim talep ediyor ekmek bulamıyoruz diyen asgari ücretli mi gubre onucbin oldu diyen çiftçi mi herkes halinden şikayetçi ama bu doları talep eren kim bilen varsa yazsın lutfen
Millet catir catır dolar alıyor aldikca yükseliyor cebinde cay parasi olmayan dolara yatirım yapıyor herkez elindekini tl ye cevirse bukadar yükselmez ne kirli cıkılar var ağlayan

Faiz, ekonomide döviz kurundan daha stabil bir denge kurar
Bu denge ise hel ithalat hem ihracat hem üretici vede tüketici açısından daha öngörülen bir fiyatlama sağlar..
Yani yüzde 50 faiz olsa bile sen ne ödeyeceğini ve ne kadar enflasyon olacağını bilirsin..
Şimdi bu sitede hemen herkes gübre kullanıyo
Çıksın biri desinki martta üre şu fiyat olacak ..
Diyebilirmi diyemez çünkü doların ne olacağı belirsiz

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Faiz olmasa kimse sana alti ay vadeye gubre vermez. Faiz olmasa kimse bankaya para yatirmaz, traktor almak icin kredi bulamazsin. Faiz belli bir miktarda olmali ki parayi yatirip faiz almak yerine mal uretmek karli olsun. Banka faizleri enflasyona gore belirlenir, enflasyonun biraz uzerinde olmalidir. Enflasyon yuzde yirmiyse bankadaki yuz liran alim gucu olarak seneye seksene duser, demekki faiz yuzde yirmiden biraz fazla 20-21 gibi olmaliki parani bankaya veresin. Yoksa banka para bulup traktor kredisi veremez. Bu tarla kirasina da benzer, kira olarak 200 verince Sen 400 kazanmalisin, yoksa kiralayip ekmezsin.

Faiz olmasa kimse sana alti ay vadeye gubre vermez. Faiz olmasa kimse bankaya para yatirmaz, traktor almak icin kredi bulamazsin. Faiz belli bir miktarda olmali ki parayi yatirip faiz almak yerine mal uretmek karli olsun. Banka faizleri enflasyona gore belirlenir, enflasyonun biraz uzerinde olmalidir. Enflasyon yuzde yirmiyse bankadaki yuz liran alim gucu olarak seneye seksene duser, demekki faiz yuzde yirmiden biraz fazla 20-21 gibi olmaliki parani bankaya veresin. Yoksa banka para bulup traktor kredisi veremez. Bu tarla kirasina da benzer, kira olarak 200 verince Sen 400 kazanmalisin, yoksa kiralayip ekmezsin.
Dün bizim ilcedeki bankanın onünde 500 kişi vardi hepsi ciftci sadice benim arkadaşlarimdan 10 kisiden fazlası 1 günde traktor ve ekipmqn kredisi kullandı şuanda ziraatin verdiği mevduat faizi 14 parayı bağladına değecek bi rakam değil

Faiz yada fahis fiyat artışı vadeli satışın düşmanıdır insan 6 gün 6 ay 6 yıl zamanda kisit yok fiyatı artacak ürünü rahat rahat satamaz ama enflasyon yok yada denecek kadar az olduğu insan ben bunu satayım hemen yenisini alir tekrar satarım diye dusunur