TD85D ile Gübre Atıyorum

Ynt: TD85D ile Gübre Atıyorum

gökoğlu link=topic=19091.msg171274#msg171274 date=1239144149' Alıntı:
eline sağlık ozan abi, abicim bahar gübresini 2 seferde atıyorsunya üre ve 26 suluyamı yoksa kuruyamı veya ne faydası oluyor tek sefere göre verimde farklılık oluyormu abi teşekkürler.

Yorum için teşekkürler Hüseyinciğim!

Gübreyi her zaman iki seferde vermiyorum ama bu sene gidişat açısından bu şekilde daha başarılı olacak gibi göründü. Üre, 26lığa göre biraz daha ağır biliyorsun...Eriyebilmesi için daha fazla su ihtiyacı var, erimezse de yakıyor...O nedenle şubat ayında verdim. Mart başında yağmuru aldıktan sonra güneşi görünce ekin kendini topladı, toprak ihtiyacı olan azotu depoladı...Üre verilmeyen tarlalarla arasında bariz fark oluştu zaten...Daha sonra havanın gidişine göre mart sonu nisan başında üst gübre olarak eğer yağışlar istediğimiz gibi olursa 26 lık, daha geç kalırsamda 33lük veriyorum... Bu sene mart ayında yağışlar yeteri kadar olduğundan fazla beklemeden hemen 26lığı yapıştırdım :)
Verim olarak iki seferde vermenin ben daha önce faydasını gördüm, masraf dersen bu operasyonlarda dönümde zaten 120-130 gram mazot harcıyorum, eleman zaten alacağı parayı alıyor...Ben daha önceki deneyimlerimize göre bu şekilde başarılı oldum, ama verimde doğrudan kaç kilo etkiliyor gerçekten hesaplayamadım hiç...Bu sene, amcamla bölüştüğümüz bir tarlada, amcam taban gübresi vermedi, ben 18 kilo verdim.Üst gübre atmadan önceki fotosu var karşılaştırma için, vakit bulunca onu gönderirim buraya...Toplamda bu sene tarlalara 18 (DAP)+12(ÜRE)+12(26lık) verdim. Bahsettiğim tarlaya amcam sadece 8 kilo kompoze verdi, harmanda farkı net olarak göreceğiz, o zaman onuda yazarım :)
Hem sululara hem kıraçlara aşağı yukarı aynı verdim, sululara 1-2 kilo fazla vermeye çalıştım ama...