TAVUK GÜBRESİ UYGULAMASI (AZOT FOSFOR POTASYUM KÜKÜRT ve MİCRO ELEMENT KAYNAĞIM)

tavuk gubreli bugdayların son durumu
insaallah 10 agustos civarı hasat edecegim.

20210723_200401.jpg
20210723_200407.jpg

Maşallah diyelim. Merakla okudum ve hasat gününü bekliyorum. Hayvan gübresi çok faydalı. Ancak bizim için maliyet hesabı yaparsak hangisi avantajlı olna da bakmak lazım. 150-250 tl arası 1m3 maliyeti varsa 10 m3 atılıyorsa dönüme. 1 dönüm için 1500 - 2500 tl hayvan gubre malıyetı oluyor . Bu normal suni gübrenin 10 katı gibi. Tabi sizin alıp getirme maliyetinizi bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Merhaba Arkadaslar.
25 dekar bugday tarlama dekara 1 remork ( DEKARA 10 m3 dekara 3 ton) gelecek sekilde toplam 25 remork tavuk gubresini traktore takılan bıcakla serptim. Akabinden azatun uçmaması icin hemen sürdüm. 1 ay sonra 10 kasımda tarlama dekara 27 kg midas bugdayım ektim.. Tabana suni
gübre hiç kullanmadım. Ust
gubrede hiç kullanmayacagım.
Yaprak gübreside hiç kullanmayacağım.
Humik ve fulvik asit de hiç atmayacagım.
Sadece uste 1 veya 2 defa ot ilacı atacagım.
DEKARA (1000 m2) 3 TON TAVUK GUBRESİ ILE TOPRAGIMA NEKAZANDIRDIM;
1. AZOT en az % 2 : 60 kg saf azot kazandırdım. Bu yıl bitki azotun % 65 ini kullanacak. Baska azoto ihtiyacim yok.

2 FOSFOR:(%2) 60 KG FOSFOR topraga karıştı . 5 yıl tarlamin fosfor ihtiyacı giderildi 5 yıl tarlama fosforlu gübre hic kullanmayacağım
3. POTASYUM : % 2 60 KG POTASYUM toprağa karışti. Bilhassa Kumsal topraklarda potasyum yetersizligi olur. Kumsal taarlalarda bile 4_5 yıl potas kullanmıcam.potasyum fazlaagından dolayı bitkim hastalıklara daha direncli. Kuraga daha dayanıklı taneler daha iri ve hektolitre daha yüksek olacaktır.
4. HUMİK ASİT % 10 ewet ewet %10
TAVUK GÜBRESİNİN %10 u HUMİK ASİT dir.1 dekara tam 300 kg humik asit stmış oldu. Yani bidonlarla binlerce lira verilerek satın alınıp 300 dönume atılan humik asiti ben tavuk gübresi ile 1 dönüme attım.
Tavuk gübresi attığım tarladan bu yıl yağış az olmasına rağmen dekara ortalama 450 _ 500 kg verim aldım.
Bu yılda tarlalara gübre serpme remorku ile dekara 800 kg ile 1000 kg dökme tavuk gübresi serptim . Toprağa karıştırdım bugdayımi ektim.
Hayırlısı Allahtan.
IMG-20210911-WA0003.jpeg

Son düzenleme:
Tavuk gübresi attığım tarladan bu yıl yağış az olmasına rağmen dekara ortalama 450 _ 500 kg verim aldım.
Bu yılda tarlalara gübre serpme remorku ile dekara 800 kg ile 1000 kg dökme tavuk gübresi serptim . Toprağa karıştırdım bugdayımi ektim.
Hayırlısı Allahtan.Ekli dosyayı görüntüle 66800
hocam normalde kaç kg alıyordunuz fark ne kadar yani ?

Bereketli olsun tavuk gübresinin uzun vadede toprağın tuz miktarını artırıp çoraklaştiricağinı söyluyorlar bu konuda ne düşünuyorsunuz
Tavuk gubresini tarlalara atmadan önce tarlaları tahlil yaptırmıştım tarlaların hepsinin tuzluluk oranları çok duşuk du. Tarlaları sulama yapmıyoruz. Bölgemizde Yagış miktarıda 600 _700 mm civarı . Tuzluluk yapacağını sanmıyorum.
Rusyada bir araştırmada; bir tarlaya 20 yıldır tavuk gübresi uygulamışlar. Her yıl toprağı tahlil ettirmişler. Her yıl tarlanın verimliliği artmış.
Yeterli miktarda tavuk gübresi kullanıpta memnun olmayan kimse görmedim ben şahsen.
Bence en iyi tavuk gübresinden verim,tavuk gübreyi kümesten alınıp direk tarlaya dokulup hemen topraga karıştırılarak alınır. Bu sekilde olursa azot kayıpları minimum olur. Gubredeki bütün mineraller ve bakteriler toprağa karısır. Toprak cok faydası olur.
Uzerindeki bitkiyi kudurtur.
Tavuk gubresinden istenilen verim alinabilmesi icin dekara en az 800 kg ile 1.5 atılması gerektigi kanaatindeyim. Dekara 100_200 kg atılan tavuk gübresinden sahsen pek fayda beklemem.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yunus sarı