Tarla hazırlıgı

Nadasa bırakılıp bugday arpa ekecegimiz tarlaları baharda pullukla sürüyoruz Ekim ayına gelip ekilecek güne kadar süre süre agır zirai aletlerle topragı sıkıstıra sıkıştıra kabarmış topragı tahta gibi sert bir hala getiryruz acaba bu verime iyi yönde etkilermi yoksa topragı sıkıştırmak iyi degilmi ne dersiniz

• Beğen
Tepkiler: Hurlema
Abi kabarık kalması için pullukla sürüp taa ekim zamanına kadar öylece durması lazım bu sayede toprak sıkışmaz ama verim alamazsın doğru düzgün
Verim için karışması havalanması lazım motoru kullanmadan işleme yapacak bi teknoloji yok olmaz zaten mecbur olacak sıkışma
Zaten kabarık toprak fazla verim yapmiy

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Abi kabarık kalması için pullukla sürüp taa ekim zamanına kadar öylece durması lazım bu sayede toprak sıkışmaz ama verim alamazsın doğru düzgün
Verim için karışması havalanması lazım motoru kullanmadan işleme yapacak bi teknoloji yok olmaz zaten mecbur olacak sıkışma
Zaten kabarık toprak fazla verim yapmiy
Ozaman topragın sıkışmasında Bi sakınca yok bir çiftci arkadaş bana topragı ekecegin güne kadar süre süre tahta gibi yapacaksın verim almak için demişti demekki dogru söylemiş

Aynen abi
Ozaman topragın sıkışmasında Bi sakınca yok bir çiftci arkadaş bana topragı ekecegin güne kadar süre süre tahta gibi yapacaksın verim almak için demişti demekki dogru söylemiş
Abi Pulluktan sonra otlandıkça biz 4-5 sefer kazağı çekiyoruz bazen 2 sefer çektiğimiz yerler oluyo oralarda verim düşük oluyor kardeşlenme olmuyo seyrek kalıyo ekin ne kadar çok kazağı o o kadar iyi verim tabi diğerleri de iyi olacak
Herşeyi tam yap kazağını az vur yine verim düşük olur

Aynen abi

Abi Pulluktan sonra otlandıkça biz 4-5 sefer kazağı çekiyoruz bazen 2 sefer çektiğimiz yerler oluyo oralarda verim düşük oluyor kardeşlenme olmuyo seyrek kalıyo ekin ne kadar çok kazağı o o kadar iyi verim tabi diğerleri de iyi olacak
Herşeyi tam yap kazağını az vur yine verim düşük olur
Dizkora işine nasıl bakıyorsun mesala kazayagını 1 Kez çeksek ızgarayı 3 kere çeksek hem motor rahat gider az mazot yakar hemde kesek ot çöp ü keser ama kazayag kadar verim artırımı onu bilmiyorum

Biz diskaro çekmiyoruzda sadece çok ot olursa o zaman çekiyoruz
Kazayağı kadar etkili olmaz verime bence
Ama sakın mayıs haziran gibi toprak çok tavliyken çekme abi demir gibi oluyor kazayağı bile geçmiyor sonra takır takır ekiyo mibzer tohumu bile zor görmüyo toprak kalmıyo

• Beğen
Bu kazayağı meselesine katılıyorum. Ekim zamanına doğru özellikle 2 kere çekilmeli.

Ekimden bir ay kadar önce bir köşeden çapraz köşeye olacak şekilde çaprazına çekiyorum bir sefer. O zaman hafiften patlatma görevi de görüyor çok derine inmeden. Ekime yakın ekim yönünde çekiyorum.

Hatta nadasa (yazlık ekimine) bırakmayacağım yere anıza pulluk hiç çekmiyorum. Dıskaro ile sapı kıyıp, tav varsa patlatma, yoksa çaprazına kazayağı. Ekime yakın 2 kere daha kazayağı çekiyorum. 1 kere pullukla sürene kadar 3 kere kazayağı çekiyorum maliyeti aynı.

Bu sene kışın kazayağı tip anız patlatan yaptırdık biraz kısa ayaklı bıçaklarıda var kazağı niyetine onu kullanacaz bu sene
Ama pulluktan sonra ilk sürümü cizelle yapanlar var burda daha iyi duzlesin diye iyi oluyo iki kazağı vurmuş gibi oluyor öyle yapınca

• Beğen
Bu kazayağı meselesine katılıyorum. Ekim zamanına doğru özellikle 2 kere çekilmeli.

Ekimden bir ay kadar önce bir köşeden çapraz köşeye olacak şekilde çaprazına çekiyorum bir sefer. O zaman hafiften patlatma görevi de görüyor çok derine inmeden. Ekime yakın ekim yönünde çekiyorum.

Hatta nadasa (yazlık ekimine) bırakmayacağım yere anıza pulluk hiç çekmiyorum. Dıskaro ile sapı kıyıp, tav varsa patlatma, yoksa çaprazına kazayağı. Ekime yakın 2 kere daha kazayağı çekiyorum. 1 kere pullukla sürene kadar 3 kere kazayağı çekiyorum maliyeti aynı.
Verim nasıl oluyor peki
Veya şöyle soruyum nadaslarda da pullukla sürmeden dediğin uygulamayı Yaptıgı oluyrmu

Abi pulluktan sonra kazayağını daha çok cek en az 3-4 kere bak verim daha iyi olur
Ama sen iki kazayağından başka bişeyler daha yapıyorum dedin oda iyi olur

• Beğen
Tepkiler: aenema
Bu sene kışın kazayağı tip anız patlatan yaptırdık biraz kısa ayaklı bıçaklarıda var kazağı niyetine onu kullanacaz bu sene
Ama pulluktan sonra ilk sürümü cizelle yapanlar var burda daha iyi duzlesin diye iyi oluyo iki kazağı vurmuş gibi oluyor öyle yapınca
Ama motor baya zorluyor ilk kazayag yerine çizel vururken acaba fazladan yaktıgı mazota degyormu yani öle yabnca verime yansıyormu

Abi pulluktan sonra kazayağını daha çok cek en az 3-4 kere bak verim daha iyi olur
Ama sen iki kazayağından başka bişeyler daha yapıyorum dedin oda iyi olur

Nadasa bıraktığım buğday ekmeyeceğim yere pulluk çekip bırakıyorum. Ekime 1 ay kala çapraz kazayağı sonra düz kazayağı sonra yaylı aysan ve tırmık ile inceltip ekiyorum. Daha fazla işlemek için zaman kalmıyor nohut veya ayçiçeği öncesi.

Buğday ekeceksem , patlatma çekebilirsem çok güzel oluyor. Dıskaro ile sapı kıyıp, derin patlatma. Sonra çapraz kazayağı. Sonra tekrar kazayağı. Vakit olursa otlanırsa bir kere daha kazayağı. Buğday üstüne buğday ekilecekse pulluk çekersem yeterli yağış olmadığı için ekim zamanına kadar gevşek kalıyor toprak ben pullukla sadece yazlık nadasa kalacaklara giriyorum.

Aslında dediğin gibi en az 3 kere kazayağı görmesi lazım

Pulluktan sonra yapılan her sürüm verime etkisi vardır çizelle zaten zorlanıyor ama pulluktan sonra ilk bozumu yaparken çok derin sürme abi kazağı gibi kullan kazağı niyetine yani
Evet fazla yakıyo zaten ilk kazağında da çok yakıyor sende bilirsin
Hem düzlenmesi iyi oluyo bunda ikinci kazağında rahat gidiyo motor

Pulluktan sonra yapılan her sürüm verime etkisi vardır çizelle zaten zorlanıyor ama pulluktan sonra ilk bozumu yaparken çok derin sürme abi kazağı gibi kullan kazağı niyetine yani
Evet fazla yakıyo zaten ilk kazağında da çok yakıyor sende bilirsin
Hem düzlenmesi iyi oluyo bunda ikinci kazağında rahat gidiyo motor

Hele ilk anızı bozarken çapraz kazayağı , patlatma gibi kopartırken şanzıman sesinden içi acıyor insanın motora ama çok faydası oluyor. Patlatma dibi patlatıyor, çaprazına kazayağı yüzeyi patlatıyor.

• Beğen

Hele ilk anızı bozarken çapraz kazayağı , patlatma gibi kopartırken şanzıman sesinden içi acıyor insanın motora ama çok faydası oluyor. Patlatma dibi patlatıyor, çaprazına kazayağı yüzeyi patlatıyor.
Aynen çok zorluyor ilk bozumda
Bizim buralarda anızı çizerle sürüp ekince üst üste kara yulaf oluyo
Yulaf ilacı da atmak gerekiyo

• Beğen