Pancar Sökülen Tarlada Arpa Ekimi Toprak Hazırlığı İçin Yardım...

Selamün Aleyküm forumdaşlar.
Pancar sökülecek tarlaya sizin önerileriniz doğrultusunda Seymen cinsi arpa ekmeye karar verdim ancak, pancar söküldükten sonra toprağı hangi ekipmanla işleyeceğime dair tereddütlerim var. Bu aşamada tecrübesi, bilgisi veya duyumu olan arkadaşlardan öneri bekliyorum.

Selamün Aleyküm forumdaşlar.
Pancar sökülecek tarlaya sizin önerileriniz doğrultusunda Seymen cinsi arpa ekmeye karar verdim ancak, pancar söküldükten sonra toprağı hangi ekipmanla işleyeceğime dair tereddütlerim var. Bu aşamada tecrübesi, bilgisi veya duyumu olan arkadaşlardan öneri bekliyorum.
Aleykümselam. Tam kavis goble diskaro üzerinede yatay rotovatör çekip hazırlıyorum gayet güzel oluyordu fakat pancar yeri çok sulandığından ve makine çiğnediği için aşırı oturup sertleşiyor. Goble Diskaro taban yaptığı için bir sonraki yıl tarlaya pulluk geçmiyor. Traktörün çekebildiği derinliğe kadar çizel çekip rotovatör ile hazırlıyoruz tarlada taban oluşmuyor.

Elimde olan ekipmanlar bunlar.
20221027_152915.jpg
20200903_221715.jpg
20201120_152001.jpg

Aleyküm selam,
Taban oluşturmadan 15-20 cm lik yüzeysel toprak işleme iyi olur.
Geçmiş sezonlarda ise tabanı kıracak işlem yaptınız mı?
Tarlanın su tutma kapasitesi yeterli düzeyde midir?

Bizde yağmur bol olduğundan tarlanın kabarıp biraz tavlanmasını beklememiz gerekiyor.
Tarla yaş ise 9" pullukla inceden bir sürüm , tiller ile havalandırma , tırmık çekimi ve ekim işlemi yaparız.

Aleyküm selam,
Taban oluşturmadan 15-20 cm lik yüzeysel toprak işleme iyi olur.
Geçmiş sezonlarda ise tabanı kıracak işlem yaptınız mı?
Tarlanın su tutma kapasitesi yeterli düzeyde midir?

Bizde yağmur bol olduğundan tarlanın kabarıp biraz tavlanmasını beklememiz gerekiyor.
Tarla yaş ise 9" pullukla inceden bir sürüm , tiller ile havalandırma , tırmık çekimi ve ekim işlemi yaparız.
Yakın zamanda (5-6 yıl) çizel görmedi Hocam. Bu nedenle iyi su tutma kapasitesine sahip olmadığını düşünüyom. Tarla yaş değil, pullukta da en ince ayarı 12" yapabilirim (Alpler 12-14-16). Bu durumda, hydrbezirci, 5450_MF ve senin tavsiyelerin doğrultusunda ancak benim imkanlarım kapsamında yapabileceğim uygulamalar şu şekilde gözüküyo;
1- Diskaro + duruma göre rotavatör veya kazayağı
2- Geçtiği kadar çizel + rotavatör
3- 12" Pulluk + rotavatör
Aslında rotavatör küçük Hocam, 3 - 3,5 metrelik bi merdaneli mikser olsa da, çizel ya da pulluktan sonra mikserle işlense...

Yakın zamanda (5-6 yıl) çizel görmedi Hocam. Bu nedenle iyi su tutma kapasitesine sahip olmadığını düşünüyom. Tarla yaş değil, pullukta da en ince ayarı 12" yapabilirim (Alpler 12-14-16). Bu durumda, hydrbezirci, 5450_MF ve senin tavsiyelerin doğrultusunda ancak benim imkanlarım kapsamında yapabileceğim uygulamalar şu şekilde gözüküyo;
1- Diskaro + duruma göre rotavatör veya kazayağı
2- Geçtiği kadar çizel + rotavatör
3- 12" Pulluk + rotavatör
Aslında rotavatör küçük Hocam, 3 - 3,5 metrelik bi merdaneli mikser olsa da, çizel ya da pulluktan sonra mikserle işlense...

Hocam çizeli vurabildiğin kadar derin vur ki toprak iyice gevşesin seneye çabuk ısınsın.Pancar yeri çok sulanıp makineler kamyonlar tarafından çiğnendiği için aşırı sıkışık oluyor.Bu sıkışıklık iyi gevşetilmezse seneye toprak geç ısınıyor mahsul gelişemiyor veya çok geriden geliyor.Ayrıca pancar ve diğer yumrulu bitkiler topraktan fazlaca fosfor kaldırır.Ekimle beraber 20 20 0 yerine DAP kullanmanız faydanıza olacaktır.

Yakın zamanda (5-6 yıl) çizel görmedi Hocam. Bu nedenle iyi su tutma kapasitesine sahip olmadığını düşünüyom. Tarla yaş değil, pullukta da en ince ayarı 12" yapabilirim (Alpler 12-14-16). Bu durumda, hydrbezirci, 5450_MF ve senin tavsiyelerin doğrultusunda ancak benim imkanlarım kapsamında yapabileceğim uygulamalar şu şekilde gözüküyor. ;
1- Diskaro + duruma göre rotovatör veya kazayağı
2- Geçtiği kadar çizel + rotovatör
3- 12" Pulluk + rotovatör
Aslında rotovatör küçük Hocam, 3 - 3,5 metrelik bi merdaneli mikser olsa da, çizel ya da pulluktan sonra mikserle işlense...
Biz yavaştan 4 soklu 11" pullukla sürümlere başladık.
Hava durumu açık gözüküyordu , yaş olarak tarlayı sürüp yağmura yakalansa tarla asfalt gibi sertleşir.
Kasım 20 gibi kesekler üzerinde örümcek ağları gözükür.
Bir kat diskaro veya iki kat tırmık çekip ekime hazırlık yaparız.
Kasım sonuna muhtemel 19 bacak balta ayak mibzerle ekim yaparız.
Yonca biçimlerinin sonunu bu gün yaptık.
Bir kaç güne kaldırdıktan sonra sürülecek tarlalar var.
Muhtemel arpa ekeriz.
Kasım 14 ten önce ekim yapmayı pek tercih etmeyiz.
Ayçiçek yeri olsa tarla zaten tavda durur ama pancar yeri olduğu için pullukla sürüm + rotovatör daha mantıklı duruyor.
Yine de tarlanızın durumunu siz daha iyi bilirsiniz.

“Toprak hazırlığı” ismi bile gereksiz tüketimi aklıma getiriyor. Pancar yerini yüz defa sürseniz bile verime etkisi olmayacak. En az 5 santimetre olacak şekilde toprağı kabartın, üzerine ekim yapın ve silindir çekin tamam. Bundan sonrası artık gübrelemeye ve sulamaya bakar. Tabii bir de toprağın kalitesine bakar.

Ayrıca anız kalıntılarının çürümesi esnasında harcadığı enerji vs. gibi göreceli konular da vardır ama bütçeye orantılı toprak hazırlığı daha makul.

“Toprak hazırlığı” ismi bile gereksiz tüketimi aklıma getiriyor. Pancar yerini yüz defa sürseniz bile verime etkisi olmayacak. En az 5 santimetre olacak şekilde toprağı kabartın, üzerine ekim yapın ve silindir çekin tamam. Bundan sonrası artık gübrelemeye ve sulamaya bakar. Tabii bir de toprağın kalitesine bakar.

Ayrıca anız kalıntılarının çürümesi esnasında harcadığı enerji vs. gibi göreceli konular da vardır ama bütçeye orantılı toprak hazırlığı daha makul.

Pancar yerinde o iş sökmez.O sertlikte bir toprakta bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi imkansız.

Diskaro 10 15 cm işlesin yeterli birazda taban gübresi ister en az bir en kötü10 kilo ekimden sonrada demir merdane
Aslında diskaro kolayıma geliyo, peşinden de kazayağı ve ekim ama arkadaşların dediği gibi toprağın sıkışık olması ve bu toprağın kabartılması gerekirken yüzünden işleyip altını sıkışık bırakmak pek içime sinmiyo... Taban gübresini de 15kg atacam inşallah.

Hocam çizeli vurabildiğin kadar derin vur ki toprak iyice gevşesin seneye çabuk ısınsın.Pancar yeri çok sulanıp makineler kamyonlar tarafından çiğnendiği için aşırı sıkışık oluyor.Bu sıkışıklık iyi gevşetilmezse seneye toprak geç ısınıyor mahsul gelişemiyor veya çok geriden geliyor.Ayrıca pancar ve diğer yumrulu bitkiler topraktan fazlaca fosfor kaldırır.Ekimle beraber 20 20 0 yerine DAP kullanmanız faydanıza olacaktır.
Evet hocam, çizel + roravatör bi seçenek ama çizelin yaylı olması sıkıntı olur gibi geliyo. Gübreyi de Hekteş 8 (Azot).21(Fosfor).30(Kükürt) atacaz inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Aslında diskaro kolayıma geliyo, peşinden de kazayağı ve ekim ama arkadaşların dediği gibi toprağın sıkışık olması ve bu toprağın kabartılması gerekirken yüzünden işleyip altını sıkışık bırakmak pek içime sinmiyo... Taban gübresini de 15kg atacam inşallah.
Pancar için kiraya verdiğim yeri bugün ektim kiralayan kişi goble çekti ortalama 8 10 cm işledi bazı yerleri daha derin üstelik 6 sıralı büyük makine ile sökülmüştü alt kısmı sert dönüme 10 kilo gübre ilavesi ile ektim üzerine tırtıklı demir merdane çektim alt kısmı ne kadar sert olursa olsun baharda çok yumuşuyor ben bu işlem ile ekiyorum bı şıkıntı yaşamadım ama aldığınız kar ve yagmur yağışı toprak yapısı durumu değiştirebilir

Biz yavaştan 4 soklu 11" pullukla sürümlere başladık.
Hava durumu açık gözüküyordu , yaş olarak tarlayı sürüp yağmura yakalansa tarla asfalt gibi sertleşir.
Kasım 20 gibi kesekler üzerinde örümcek ağları gözükür.
Bir kat diskaro veya iki kat tırmık çekip ekime hazırlık yaparız.
Kasım sonuna muhtemel 19 bacak balta ayak mibzerle ekim yaparız.
Yonca biçimlerinin sonunu bu gün yaptık.
Bir kaç güne kaldırdıktan sonra sürülecek tarlalar var.
Muhtemel arpa ekeriz.
Kasım 14 ten önce ekim yapmayı pek tercih etmeyiz.
Ayçiçek yeri olsa tarla zaten tavda durur ama pancar yeri olduğu için pullukla sürüm + rotovatör daha mantıklı duruyor.
Yine de tarlanızın durumunu siz daha iyi bilirsiniz.
Kolay gelsin bereketli olsun Hocam,
demek hâlâ örümcek ağını takip edenler var, helal olsun,
Kasım 14 ten önce ekilmeyen mahsülün de güzlüğü olmaz heralde, değil mi Hocam,

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca