Tarımda makine ve ekipmana destek yok!

Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!

Yorumlara baktım da, neredeyse (ben dahil) tüm çiftçiler desteğin kaldırılmasına gayet sevinmiş.

Genel olarak bakıldığında, bize sunulmuş bir 'kıyak' geri alındı. Yani üzülmemiz gerekiyor..

Burdan çıkan sonuc şu:

'Ekipman destekleme politikası o kadar yanlış yapılmış ki, 10 Çiftçi ' den 8 tanesi sonlandigina seviniyor :D

eski düzene dönsün zaten...
9 bin tlye anlattığım makinayı destekler çıktığı sene adam aniden
14 bin tlye yükseltti...
ne gerek vardı..
adı destek kendi köstekti..
fiyatlar aşağı inse iyi bari.

ben 4 senedir hububat mibzeri yazılıyorum çıkmadı
destekten önce 4500 lira olan makina 8 bin oldu dierk
köyde 2 zengine balya makinası çıktı makinayı alan adam inanın şuan 1000 adet peşin alacak parası var ama yapçak bişey yok

Daha dün gibi hatırlıyorum hibe desteği çıkmadan bir yıl önce pancar söküm makinasını 24500 liraya aldım.
Hibe desteği çıktı bir yıl sonra. Aynı makinanın fiyatı birinci yıl 32 ikinci yıl 36 sonrasında 40 lara dayandı. Bu yıl fuarda 50 diyen olmuş.

omeryucel link=topic=83811.msg1001446#msg1001446 date=1431623580' Alıntı:
Daha dün gibi hatırlıyorum hibe desteği çıkmadan bir yıl önce pancar söküm makinasını 24500 liraya aldım.
Hibe desteği çıktı bir yıl sonra. Aynı makinanın fiyatı birinci yıl 32 ikinci yıl 36 sonrasında 40 lara dayandı. Bu yıl fuarda 50 diyen olmuş.
yani sistem çiftçiyi koruyalım dedi ama ekipmanı üreteni tutamadı..
ve bu kezde sanayiciyi bindirdi çiftçinin sırtına..
canım çiftçide harbiden destek aldığını sanıyordu.. aman Allahım...

mücahit Demir link=topic=83811.msg1001433#msg1001433 date=1431619351' Alıntı:
5 diksi sıkmalı ot biçme makinası sordum 21.000₺.. Bu nedir yani. Kullandıkları malzeme 6.000₺ geçmez,%200 işçilik koymuşlar.
Aynen öyle, kullandığı malzemenin parasal değerinin üstüne, % 200 el emeği, zanaat adı altında KAR koyuyorlar. Yeminle şu % 200 farkı eşeklere semer yapan dedeler vardı, adamcaz 3 gün uğraşır el emeği göz nuru semer yapardı, bu fark onlara helal. Diğerlerine değil. Mibzer yapıyorlar, içine gübre ve tohumu dolduruyorsun, 2 sene sonra bakıyorsun alet bel vermiş, sağa sola esnemiş, şavtı kaymış. Neden saç kağit gibi. Disklere bilya takıyorlar, bakıyorsun 1 sene sonra diskler yalpalamaya başlıyor. Sonrada abuk subuk fiyatlar isteniyor.
Bunun birde başka yönü var. Devlet 50 hibe diyor, makina 4 ten 8 e çıkıyor, buraya dikkatinizi çekerim, makinanın % 18 vergisi oda 1800-2000 tl eder, devlet anında kasasına koyuyor, Ne oldu farkın 2000 TL sini devlet geri aldı, sanayici kalkınsın, havaya girsin diye de kalan 2000 TL. yi ona öptürüyor. Biz çiftçiler de ucuza mal aldık diye seviniyoruz. Yok biz ucuza mal almıyoruz arkadaşlar, biz değerinde mal alıyoruz, Vergisini havadan ödüyoruz, devlet kazanıyor, kalan farkıda sanayici cukkaya attığı gibi bizim ödediğimiz paranın içinde de ayriyeten zaten karını alıyor. Yani iki kere kar ediyor :( Devlet vergiden kazanıyor . Sakın ola devletin cebinden para filan çıkıyor zannetmeyin. Yok öyle bir şey.

2013 de 40000tl ye aldığım kayhan Ertuğrul balya makası elk sayaç pistonla tarla ve yol konumuna alma daha sağlam iğne muhafazası gibi eklentiler yapmışlar ama bayi yanımda bugün 38000tlye 8bini peşin 15000i 11nci ayda kalanı 2016 11nci ayda dedi fabrika elindeki malı çıkarmaya çalışıyor

Desteğin kalktığı iyi oldu bu düşük faizli krediyi önceden vermeleri lazımdı bu makine fiyatları ikiye katlanmadan önce.desteğ krediden sonra çıkarmaları lazımdı.pancar söküm makinesinden bahsedelim desteklet ilk çıktgında 25000 liraydı sıfırı şimdi tam 55000 oldu değişen ney hiç bişey o zaman 25000 sıfır aldığım makine yine 25000 satıyorum ikinci el olarak sıfırını alıyorum 55000 yarısını eski makine karşıyo yarısınıda devlet makinem yenileniyor.bunlar böyle değildr makine fiyatları düşükkrn sanayici bu kadar fiyatt katlamadan düşük faizli kredi verilse çok iyi olurdu

Bu habere üzülenler sadece bu desteklerden nemalananlar olur herhalde.3-5 kişiye torpil yapılırken tüm çiftçilere kazık soktular.Ben tamamen karşıyım bu tip desteklere hatta tüm desteklere karşıyım.Mazot desteği vermeye başladılar mazotu 4-5 kat arttırdılar.Gübre desteği vermeye başladılar gübre fiyatları katladı.Ürünlere fark ödemeye başladılar ürün fiyatları yerin dibine girdi.Hayvancılıkta faizsiz kredi verdiler alanların mıçına kaçtı.Ekipman desteği çıkardılar ekipman fiyatları katladı sırf bir kaç bin çiftçi yaralanacak diye üstelik 81 ildede değil bir de 81 ilde yapsalar 5 ' e katlanır fiyatlar.Sırf bir kaç kişiye destek verilecek diye milyonlarca çiftçinin suçu ne.Bize kimse dokunmasın abi destek veriyoruz deyip kasnaklama düzeltiyorlar.TKDK ' da çalışacak kişi sayısı sınırlandırılmışken burada çalışan kişi sayısı bu sayıdan kat kat fazla sırf birilerinin çıkarı için.Çiftçiye verilerek destekleri başkalarına maaş olarak veriyorlar.Kene gibi yapışmışlar çiftçinin kanını emiyorlar o yüzden iyi muhasebe edin bu konuyu.Hiçbiri çiftçiyi düşünmüyor aksine bitirmeye çalışıyor.Bu desteklerde çiftçi için değil sanayici için yapılmış resmen.O yüzden destekte olmasın faiz indirimi de olmasın bu yine sanayici lehine olacak peşin parayla gitmedikçe adam sana istediği fiyattan satacak makinayı ağzını bile açamayacaksın.Devlet rekabet ortamı yaratacağı yerde işbirlikçi ortam yaratıyor.Hiçbir destek faiz indirimi olmasın ki tarım makinası üreticisi de otursun bir poposunun üstüne rekabet ortamı tekrar sağlansın.