Tapu Kadastro Müdürlüğü Arazi Ölçüm / Sorgulama Programı (MEGSİS)

Ynt: Tapu Kadastro Müdürlüğü Arazi Ölçüm / Sorgulama Programı (MEGSİS)

İbrahim Ellerin dert görmesin. Gerçekten (tahmin edemeyeceğin kadar) ihtiyacım vardı. Uygulamadan da haberim yoktu. İlaç ilaç..

Bir genç olarak uygulamadan haberimiz olmamasını doğal karşılıyorum. (Yaşlılık zor zanaat)

Yusuf Abi Murat Abi ' ye katılıyorum. 'Sandın, yaktın bizi :) '

sebazios link=topic=79586.msg942482#msg942482 date=1417686028' Alıntı:
İbrahim Ellerin dert görmesin. Gerçekten (tahmin edemeyeceğin kadar) ihtiyacım vardı. Uygulamadan da haberim yoktu. İlaç ilaç..

Bir genç olarak uygulamadan haberimiz olmamasını doğal karşılıyorum. (Yaşlılık zor zanaat)

Yusuf Abi Murat Abi ' ye katılıyorum. 'Sandın, yaktın bizi :) '
muratla sen durup dururken neden taşlıyorsunuz yaw..
valla herseyi bilen siz bundan nasıl haberiniz olmaz diye sandım. ..
harbiden aldandım dile düştümmü.. :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79586.msg942484#msg942484 date=1417686159' Alıntı:
muratla sen durup dururken neden taşlıyorsunuz yaw..
valla herseyi bilen siz bundan nasıl haberiniz olmaz diye sandım. ..
harbiden aldandım dile düştümmü.. :)

Başka 'herkes biliyordur sanılarak paylaşılmayan' cevherler yoktur inşallah :)

Varsa alalım yani..

Not: ben sık sık çiftçilik ile ilgili 'çok bilinen' (bkz. mibzer kullanimi ve ekim yapmanın püf noktaları konusu) bazı bilgileri ayrıntılı sekilde paylaşıyorum.

Çiftçiliğin a,b,c ' si olan o bilgilerin paylaşımları ile ilgili bile 'bilinmeyen yada yanlış bilinen' o kadar çok ayrıntı ortaya çıkıyor ki, şaşırıyorum. Üstüne özel ve genelden oyle nuans sorular geliyor ki, yanlış cevap vermemek icin tekrar arastirma yapmak gerkiyor. Araştırdıkca da ustune yeni bilgiler yığılıyor..

Sonra bakıyorum. Utana sıkıla kendi kendime su cümleyi kuruyorum: Harbi hiçbir sey bilmiyormuşuz ya la..

sebazios link=topic=79586.msg942505#msg942505 date=1417689732' Alıntı:
Başka 'herkes biliyordur sanılarak paylaşılmayan' cevherler yoktur inşallah :)

Varsa alalım yani..

Not: ben sık sık çiftçilik ile ilgili 'çok bilinen' (bkz. mibzer kullanimi ve ekim yapmanın püf noktaları konusu) bazı bilgileri ayrıntılı sekilde paylaşıyorum.

Çiftçiliğin a,b,c ' si olan o bilgilerin paylaşımları ile ilgili bile 'bilinmeyen yada yanlış bilinen' o kadar çok ayrıntı ortaya çıkıyor ki, şaşırıyorum. Üsüne özel ve genelden oyle nuans sorular geliyor ki, yanlış cevap vermemek icin tekrar arastirma yapmak gerkiyor. Araştırdıkca da ustune yeni bilgiler yığılıyor..

Sonra bakıyorum. Utana sıkıla kendi kendime su cümleyi kuruyorum: Harbi hiçbir sey bilmiyormuşuz ya la..
haklısın seni gidi bilgi küpü :)
lakin şuraya dikkat çekmek isterim..
geriye doğru şöyle bir tura çıkalım. .
bazen 'forumda bu bilinmez paylaşalım 'dediğim. .
ve paylaştıktan sonra pişman olduğum onlarca konu var..
açtığım konuya ilgi duymayıp 'hani millet bu bilmiyor demesin'..
pm ' den aynı konu hakkında onlarca soru yağdıran oldu..
ben bu anlayış şeklini yadırgıyorum aga...
bilmemek değil öğrenmemek ayıp dimi :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79586.msg942529#msg942529 date=1417693314' Alıntı:
haklısın seni gidi bilgi küpü :)
lakin şuraya dikkat çekmek isterim..
geriye doğru şöyle bir tura çıkalım. .
bazen 'forumda bu bilinmez paylaşalım 'dediğim. .
ve paylaştıktan sonra pişman olduğum onlarca konu var..
açtığım konuya ilgi duymayıp 'hani millet bu bilmiyor demesin'..
pm ' den aynı konu hakkında onlarca soru yağdıran oldu..
ben bu anlayış şeklini yadırgıyorum aga...
bilmemek değil öğrenmemek ayıp dimi :)

Aynen aga.

Sonuna kadar katılıyorum.

Bilmiyorum demeyi ayıp sanmak, bilmemekten daha ayıptır..
(bunu bi yere yazayım)

İkinci önemli nokta da öğrenmeyi bırakmamak. Çevreme bakıyorum. 'Tamam, ben bu işi öğrendim, olay bitti' diyenler, şimdi olmasa bile kısa süre sonra dumura uğrayacaklar fakat haberleri yok.

Kendini öğrenmeye kapattığın an, bir daha yeni birşey öğrenme şansını öldürdüğün andır. (Bunu da yazayım. Döktürüyorum bu gün yavv :D )

Değişmeyem tek şey değişimse, değişime direnmenin mantığı ne? (Şair olmalıydım ben, kesinlikle :) )

Neyse. Bilmemezliklerimizden kurtulabilmek için olmalı tüm var oluş çabamız..

Birkaç aydır kullanıyorum, gayet güzel bir uygulama. Sahibinden.com ' da gördüğüm ilanlarda adamlara soruyorum parsel numarasını. Adam meranın dibi demiş, meraya 2 km var mesela :D Gidip de görmekten iyi oluyor, onca yol sonuçta :)

Programın kullanımı ile ilgili ben de biraz ekleme yapayım.

Diyelim ki ada/parsel bilgileri elinizde bulunmayan, sadece yerini bildiğiniz bir tarlanın tapu kaydındaki gerçek büyüklüğünü ve şeklini görmek istiyorsunuz. Bu durumda da arazinin bilgilerine ulaşabilmeniz mümkün.

Nasıl mı? Şöyle:

1-) ilk olarak sorgu ekranından 'coğrafi sorgu' seçeneğini seçiyoruz.

2bf0fc598bcd6c2b997e929502e2ab92.jpg

2-) Coğrafi soru ekranı aşağıdaki gibidir. Bu ekran karşımıza çıktığında, bilgi almak istediğimiz parselin koordinatlarını yazacağımız alanlar görülür:

a385b9ae6b57f6625500da8a16b4fa5d.jpg

3-) Şimdi bize arazinin koordinatları lazım. Hemen bulalım.

Bunun için kullanımı oldukça kolay olan 'google eart' gibi uydu görüntüsü üzerinden koordinat veren bir program kullanmamız yeterli. Ben ios ' da bilindik bir program olan ücretsiz 'map-o-meter' programını kullandım.

Map-o-meter ikon simge görüntüsü:

6d3d95f47b55a382a4d2e2d963c6f619.jpg

4-) Sırada koordinatın bulunması var. Oldukça basit, program aracılığı ile bilgilerini öğrenmek istediğiniz yere gelin ve araziyi işaretleyin:

513c91bd71b5358e0645377bf8de130d.jpg

5-) Koyduğunuz noktanın üzerindeki enlem ve boyal bilgileri, yani koordinatları yazıyor. Bunları olduğu gibi parsel ölçüm programına yazıyoruz ve 'sorgula' diyoruz: (virgüle dikkat)

4338ef3fe6f4715ede7433d4af78fa8d.jpg

Hepsi bu kadar.

Ufak bir iki tiyo:
- Uygulama 'google'ın haritalarını kullandığında, eğim farkı yada uydu açısından dolayı, parsel planını, uydu görüntüsünün 3-5 metre aşağısına kaydırıryor.

Bunun önüne geçmek için ekranın sol tarafındaki kırmızı artı (+) şekline tıkladığınızda açılan menüden 'Bing Uydu Haritası'nı seçerseniz, haritanın cuk diye yerine oturduğunu görürsünüz. (Bing haritası, Kadastro müdürlüğü ' nün kendi kullandığı haritadır)

Örnek:
Google haritası kullanıldığında:

e102801214d79c517fd9b910fc8ed961.jpg

Bing Haritası Kullanıldığında:

6a609d9a05d679a7b33774ecccf857b7.jpg

- Varsayılan harita 'Google Haritası' olduğundan yaptığınız her sorgu sonrası harita ayarını 'Bing' olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

- Bing Haritasını kullandığınızda, haritanın ölçek ve konumunun değiştirilmesi daha kolay ve akıcı oluyor ayrıca. Tavsiye ederim yani.

- Son tüyo da, birbirine yakın olan parseller için ayrı ayrı uğraşmak yerine, haritanın sağ üst köşesinde bulunan 'Komşu Parselleri Göster' seçeneği. Buna tıkladığınızda, bilgilerini girdiğiniz parsele komşu olan tüm arazilerin de bilgileri ekrana dökülür:

6b84f734e5f6102b8d78054e5a374c76.jpg

süper ya türkiye kuyruklu yıldıza araç indirmiş olsa bu kadar sevinmezdim :) tebrik etmek lazım. adam aşmış olayı.

Programin full versiyonunda butun tapu bilgileri,sahibi vs,bulunuyor..Ayrica arama yapmak istediginiz arazi icinde ada parsel numarasi gerekmiyor.Ama sadece belediye fen isl , tapu daireleri gibi kurumlarin kullanimina acik..

Osman Musaogullari link=topic=79586.msg942696#msg942696 date=1417718517' Alıntı:
Programin full versiyonunda butun tapu bilgileri,sahibi vs,bulunuyor..Ayrica arama yapmak istediginiz arazi icinde ada parsel numarasi gerekmiyor.Ama sadece belediye fen isl , tapu daireleri gibi kurumlarin kullanimina acik..

Tam sürümü derken? Sitede öyle bir şey göremedim ben ?

Ben belediye fen memurunun bilgisayarinda gormustum bir arazi sorgulama isi siarasinda..Sanirim sadece intranet versiyon.Yani gorebilmeniz icin kullanici adi ve sifre falan lazim.Oda sadece devlet memurlarinin kullanimina aciktir..

Tam sürümden kasıt 'kurumsal kullanıcı sürümü' herhalde. Kişisel bilgilere ulaşımın kısıtlanması için böyle bir yol seçilmiş ki yapılan doğru.

ibrahim_11 link=topic=79586.msg942863#msg942863 date=1417735297' Alıntı:
:D benim nettenmidir yada sitede konuyu gören herkez sorgulama yapıncamı kastı :D benim net sonuç bulunamadı diyo
sayfayı yenıle duzelır belkı