Süt 4 TL olursa ne olur?

16.02.2010
769
500

Yazının sahibi Mehmet Baha Özmen kendisi hem veteriner hem de kendi işletmesi var merak eden arkadaşlar Facebooktan da takip edebilirler

Süt fiyatları 4 tl olursa ne olur?
Cevap basit, önce küçükler sonra orta büyükler kaybolur.
Nasıl mı? Önce Düve fiyatları 20.000 den 30.000 ne çıkar çünkü talep patlar, arkasından yem fiyatları uçar çünkü herkes daha çok süt almak için yeme hucum eder.
100 sağmal 200'e 500 sağmal 1.000 e 2.000 sağmal 5.000 e, 5000 sağmal 10.000 çıkar, bunun için sermeya ve kredi lazımdır, nasıl olsa dur diyen yok.
Büyük sermayederlerin teminatı yeterli olduğu için çok düşük faizli kredi kullanırlar, çünkü istihdam yarattıklarını veteriner hekime iş verdiklerini , işçi çalıştırdıklarını yedirirler, halbu ki modernizazyona gittikleri için çok az sayıda işçi çalışır.
Bu arada küçük sayıyı büyütmek modern sağım makinaları almak ister, teminat dendiği zaman kalakalır, ucundan kıyısından teşvik ve yatırımlardan yararlanmak ister ama olmaz. olsa da süt bollaşmıştır büyük süt firmaları tercihini günlük 10 tonun üzerindeki yerlerden kullanılır, onların sütü aridir, bakteri sayısı çok düşüktür, yağ ve protein oranları dengelidir, ben de olsam ben de büyük tonajlı yerden alırım, hiç işim yokta aracığa toplayıcığa para vereceğim , O parayı çiftliğe veriririm sıkıntı biter.
Genelde sıkıntı milli gelirin yukarıya doğru artmasındandır, halbu ki sosyal adelet milli geliri ortadan yükseltmektir.
Küçük ve orta ölçekli de derki biz çiftçiler olmaz isek siz ne yiyeceksiniz deyip kendinizi avutursunuz.
Hiç kimse sizlerin çıkarı için sütün fiyatını artırmak için kendini zorlamıyor, önce bunu anlayalım, Bu Altın değil ki çıkarması zor, Ne kadar çok çıkarsa fiyat etkilenmemiyecek. Bir zaman sonra Küçüklerin sütleri ellerinde kalacak.
Büyüklerin lobileri vardır, siyaseti kendi çıkarları için kullanırlar ve bunun doğrultunda piyasayı etkilerler, haklı olarak milyonlarca lira yatırım yapmışlardır, sermaya para kazanmayacağı yere yatırım yapmaz.
Daha çok daha çok kazanmak ister.
Peki ne yapacağız.
Öncelike süt birlikleri ve danızlık birlikeri bu oyunun içinden çıkıp bu işin gerçek sahibinin yanında olacaklar, Bundan sonra 400 başın üstüne yeni barınaklara izin verilmiyecek, Yeni çiftliklerin açılmasını engelleyecek, müstahsilin sütün kalitesine artırmada destek verilecek, hayvanların refahı için barınak yenilenmelerine yardımcı olunacak, çakma spermalar yerine en kaliteli boğaların spermalarının kullanılmasına öncelkte bulunulacak. Onlar cahil anlamaz denilmiyecek, eğitim için bütün adımlar atılacak.
Bu yem lafıda sıktı artık, kooeratif ve birlikler çiftçilerin kendi yemlerini yapmada yardımcı olacak.
Çok mu zor, olmaz mı O zaman ömrümüz yeterse 10 yıl sonra görüşürüz, çünkü ben bu filmi 10 defa izledim.
Kalın sağlıcakla
FB_IMG_1608125764169.jpg

Bu da başka bir yazısı

1988 Özal dönemi. orta gelir düzeyine sahip mumur bir ailenin memur bir ferdiyiz. Devlet bizi Amerikaya gönderdi Embryo nakli için.
Daha Avrupayı görmemişiz, ilk defa uçağa biniyoruz, 5 uçak değiştirdikten sonra Ankara-İstanbul-londra-Newyork- Şikago ve IOWA.
Kırsal bir yer mısır ve erkek danadan başka bir şey yok.
Türkiye'de insanların ansiklobedilere parası yetmediği için gazete kuponu biriktirip (ben de dahil) Ansiklobedi almaya çalışıyoruz.
AAA o da ne Cd yapmışlar hepsi bunun içinde, yani salak gibi kupon biriktiriyoruz( görüşünü sevmediğimiz ve çöpe attığımız gazetelerin kuponlarını.)
AAA o da ne plak, teyp bitmiş, millet Cd den şarkı dinliyor,
AAA o da ne biz Betamax ( bir beşyüzlük bozdurup almıştım) VHS denilen kastte film izliyoruz onlar CD den. daha sonra Cd çaları 100 tl almıştım
Hafta sonu alış verişe gideğiz Bakkal yok mağaza yok, patron hafta sonu götüreceğim dedi.
AAA o da ne gıdadan tutun da beyaz eşyaya mobilyaya kadar her şey bu AVM lerde.
AAA o da ne gelde kitapları çöpe atma, dökmüşler diri mısırları danaların önüne, serbest yiyor danalar (high moisture corn), girdim danalrın içine olamaz bokundan çıkar dedim, Patron gülüyor gel buraya bir şey olacak sana, yermiyim bokunda boncuk değil mısır tanesi arıyorum. What the fuck( yok am... koyayım).
Ben bir garip Orhan Veli anlamadım ne oluyor.
Geldim anlatmayı çok severim, herkes güldü anlattıklarıma, senin götün kalkmış dediler.
İşte O Amerika'da şimdi 60.000 başlık işletmeler var, Küçükler nerde? Mc donald da garsonluk yapıyorlar.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
Dedim kendime '' sen garip bir çingenesin, neyine gerek gümüş zurna''

şimdi düşüncelerine yanlış diyemem ama kesinlikle küçük işletmeler ölür diyemeyiz butik işletmeler , kendi ürününü üreten işletmeler illaki olacaktır. aynı mantıkla büyük otel zincirleri butik otel motel bitirirdi ama onları tercih edenler de var.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Asgari ücret , 300 TL iken süt fiyatı 50-60 krş tu , 80 krş fiyata çıkınca sektöre yatırım geldi.
Süt günün şartlarında 6-8 TL olmadıktan sonra sektöre kimse yatırım yapmaz.
Havanda su dövüyorlar.
Bugün koyde yegenim 14 tane süt ineğini 130 bin tl ye sattı
100 başa yakın büyük baş hayvanı vardı kaba yemin %80nini kendı cıkarıyordu

Bende anlam veremiyorum artık herkes ama herkes ağlıyor kimse memmun değil devlette çıkıp açıklama yapmıyor mutahıte soruyom o ağlıyor mobilyacı ağlıyor bu sene hariç çiftci zaten ağlama modun da asgari ücretliye sormaya bile gerek yok bugun dolmuşun sigorta yaptırdık 1800 lira gençliğimi yedi 1 TL neredeyse para kazanmıyor dönüp bakıyorum herkes araba alıyor traktör alıyor ev alıyor 4 ay daha bekleyeceğim yorumlamak için

Bende anlam veremiyorum artık herkes ama herkes ağlıyor kimse memmun değil devlette çıkıp açıklama yapmıyor mutahıte soruyom o ağlıyor mobilyacı ağlıyor bu sene hariç çiftci zaten ağlama modun da asgari ücretliye sormaya bile gerek yok bugun dolmuşun sigorta yaptırdık 1800 lira gençliğimi yedi 1 TL neredeyse para kazanmıyor dönüp bakıyorum herkes araba alıyor traktör alıyor ev alıyor 4 ay daha bekleyeceğim yorumlamak için
Bak sende ağlıyorsun,küçük çiftçinin elinden hala,1500,1700 e alan tüccar var,soğutma tankı alsan maliyeti elk,parası var,yakında süt yemine zam gelir ,zaten geçen haftada geldi,ben bıraktım yemde vermiyorum sütte almıyorum,yazık geçimini bundan sağlayan insanlara,besicide önünü göremiyor oda zamlı yem fiyatları,bu iş 2 seneye patlar.

Küfür içeren kelimeden dolayı uyarıldı.
Yazının sahibi Mehmet Baha Özmen kendisi hem veteriner hem de kendi işletmesi var merak eden arkadaşlar Facebooktan da takip edebilirler

Süt fiyatları 4 tl olursa ne olur?
Cevap basit, önce küçükler sonra orta büyükler kaybolur.
Nasıl mı? Önce Düve fiyatları 20.000 den 30.000 ne çıkar çünkü talep patlar, arkasından yem fiyatları uçar çünkü herkes daha çok süt almak için yeme hucum eder.
100 sağmal 200'e 500 sağmal 1.000 e 2.000 sağmal 5.000 e, 5000 sağmal 10.000 çıkar, bunun için sermeya ve kredi lazımdır, nasıl olsa dur diyen yok.
Büyük sermayederlerin teminatı yeterli olduğu için çok düşük faizli kredi kullanırlar, çünkü istihdam yarattıklarını veteriner hekime iş verdiklerini , işçi çalıştırdıklarını yedirirler, halbu ki modernizazyona gittikleri için çok az sayıda işçi çalışır.
Bu arada küçük sayıyı büyütmek modern sağım makinaları almak ister, teminat dendiği zaman kalakalır, ucundan kıyısından teşvik ve yatırımlardan yararlanmak ister ama olmaz. olsa da süt bollaşmıştır büyük süt firmaları tercihini günlük 10 tonun üzerindeki yerlerden kullanılır, onların sütü aridir, bakteri sayısı çok düşüktür, yağ ve protein oranları dengelidir, ben de olsam ben de büyük tonajlı yerden alırım, hiç işim yokta aracığa toplayıcığa para vereceğim , O parayı çiftliğe veriririm sıkıntı biter.
Genelde sıkıntı milli gelirin yukarıya doğru artmasındandır, halbu ki sosyal adelet milli geliri ortadan yükseltmektir.
Küçük ve orta ölçekli de derki biz çiftçiler olmaz isek siz ne yiyeceksiniz deyip kendinizi avutursunuz.
Hiç kimse sizlerin çıkarı için sütün fiyatını artırmak için kendini zorlamıyor, önce bunu anlayalım, Bu Altın değil ki çıkarması zor, Ne kadar çok çıkarsa fiyat etkilenmemiyecek. Bir zaman sonra Küçüklerin sütleri ellerinde kalacak.
Büyüklerin lobileri vardır, siyaseti kendi çıkarları için kullanırlar ve bunun doğrultunda piyasayı etkilerler, haklı olarak milyonlarca lira yatırım yapmışlardır, sermaya para kazanmayacağı yere yatırım yapmaz.
Daha çok daha çok kazanmak ister.
Peki ne yapacağız.
Öncelike süt birlikleri ve danızlık birlikeri bu oyunun içinden çıkıp bu işin gerçek sahibinin yanında olacaklar, Bundan sonra 400 başın üstüne yeni barınaklara izin verilmiyecek, Yeni çiftliklerin açılmasını engelleyecek, müstahsilin sütün kalitesine artırmada destek verilecek, hayvanların refahı için barınak yenilenmelerine yardımcı olunacak, çakma spermalar yerine en kaliteli boğaların spermalarının kullanılmasına öncelkte bulunulacak. Onlar cahil anlamaz denilmiyecek, eğitim için bütün adımlar atılacak.
Bu yem lafıda sıktı artık, kooeratif ve birlikler çiftçilerin kendi yemlerini yapmada yardımcı olacak.
Çok mu zor, olmaz mı O zaman ömrümüz yeterse 10 yıl sonra görüşürüz, çünkü ben bu filmi 10 defa izledim.
Kalın sağlıcaklaEkli dosyayı görüntüle 55351
***** herseye cevap verecek bahaneler hazır. Nasıl olsa halkın beynini yıkadık ne dersek bize inanırlar artık. Hemen 4 TL olunca ona buna yapıştır zammı. Ulan 4 ti olunca ekonomiye can gelir can gelir. Firmalar süt ürünlerine yüzde 25 gibi zam geçişi yapıyor. Tam yağlı dut 7.75 sen satılmak bu durumda 4 TL olması sart

Şimdi esnafa 500 TL kira yardımı felan var baharada havalar ısınacak 3-5 baz puanda faizi arttırırlarsa artırmayacaz diye merkezdeki parada gitti ama olsun yem fiyatları düşer bastırıyorlar rusyadan sağlam arpa buğday geliyor seneye ayçiçeği ekende çok olur bununda posası hayvana iyi yarar heee
Süt 4 lira olduda giderler yerindemi saydı

• Beğen
3 sene önce 50 000 TL ye aldığımız traktör, günün şartlarında 100 000 TL piyasa ederi oldu.
100 000 TL arsa , 100 000 TL inşaat maliyeti olan daireler 250 000 TL gibi satılıyordu, aynı daireler bugün 400 000 - 500 000 TL.
150 000 TL ye 150 m^2 ev yaptık, bugün kü şartlarda 250 000 TL üzerinde inşaat maliyeti çıkar.
Damdaki 250 kg karkas inek, *32 TL , 8000 TL mezbaha da para toplar.
Soğutma tankımız olduğundan 3 TL ye süt satabiliyoruz.
10 000 TL, traktöre taksit öderken 20 000 TL taksit ödemek her adamın harcı değildir.
Yemi sadece kurbanlık hayvanlar biraz düzgünce tüketiyor gerisi kırma yem yiyiyor.
Yem fiyatları biraz daha yükselse hayvan kesimi daha da hızlanacaktır, bizden söylemesi.

3 sene önce 50 000 TL ye aldığımız traktör, günün şartlarında 100 000 TL piyasa ederi oldu.
100 000 TL arsa , 100 000 TL inşaat maliyeti olan daireler 250 000 TL gibi satılıyordu, aynı daireler bugün 400 000 - 500 000 TL.
150 000 TL ye 150 m^2 ev yaptık, bugün kü şartlarda 250 000 TL üzerinde inşaat maliyeti çıkar.
10 000 TL, traktöre taksit öderken 20 000 TL taksit ödemek her adamın harcı değildir.
Yemi sadece kurbanlık hayvanlar biraz düzgünce tüketiyor gerisi kırma yem yiyiyor.
Yem fiyatları biraz daha yükselse hayvan kesimi daha da hızlanacaktır, bizden söylemesi.
Damda hayvan kalmaz bitincede değerlenir bence
Dayananda sonra acısını çıkartır
Ama dayana bilirmi .

• Beğen
Sayın hocam şimdi geçensene 100 olan araç bu sene en az 175 oldu sizce tekrar 1 sene sonra 275 olur mu yoksa biraz yerinde sayar mı ne dıyosunuz bu konu hakkında böyle giderse kim ne alabilir merak ediyorum ben memurum maaşa sadece senede yüzde 12 felan zam oluyor

• Beğen
Sayın hocam şimdi geçen sene 100 olan araç bu sene en az 175 oldu sizce tekrar 1 sene sonra 275 olur mu yoksa biraz yerinde sayar mı ne diyorsunuz bu konu hakkında böyle giderse kim ne alabilir merak ediyorum ben memurum maaşa sadece senede yüzde 12 felan zam oluyor.
Atın gözlerinde kapalı gözlük var, üzerindeki jokey becerikli ise yarışı kazanır.

Kendi yemini üretmek için tarım yapan küçük çiftçi ve hayvancıya ek bir destekleme yapması lazım devletin. Büyüğü de kaçırma küçüğü de ezdirme, politika bu olursa küçük üretici çarklarını çevirebilirse zam da istemez enflasyon da tetiklenmez. Sadece süt fiyatını arttırıp hayvancıya nefes aldırmakla bitmiyorki mesele. Süt ürünleri düşük gelir gruplarının ana tüketim maddelerinden. Yukarıda yazıda haklılık payları var. Ancak cefasını da küçük çaplı hayvancılık yapanlar çekmemeli. Devletten tonla maaş alan memurlar, uzmanlar bu işe adam gibi eğilse eldeki kaynaklarla çok daha iyi bir sübvansiyon politikası oluşturulur da herkes kendi karnı doyuyor mu ona bakıyor.