STEYR 8073 lerin BALON TEKERLEKLİLERİMİ İNCEMİ NEDEN?

Ynt: STEYR 8073 lerin BALON TEKERLEKLİLERİMİ İNCEMİ NEDEN?

balon teker ve ince teker.

ikisininde kullanım zamanına göre artıları ve eksileri vardır. mesela bende başak 2073 te ince teker var. anız sürümünde, buğday ilaçlamada iyi kullanışlı. anız sürerken traktör rahat gidiyor, motoru yormuyor. ince terker sert toprakta iyi tutunuyor.

ama balon tekeri aradığım zamanlarda olmuyo değil. kaba toprakta, sürülmüş toprağı karıştırırken kesinlikle balon tekerlek daha iyi tutunuyor.

netice olarak ince teker benim için çok avantajlı. hem büyük traktör işini yapyor hem küçük traktör işini yapıyor.

arkdslar bizde 83 768 wardı ılk sahıbıydık . ınce teker köpek gıbı tırmanırdı orman işinde we haylı zor yıpratıcı şartlarda kullandık. motorda harıka bı cekıs wardı ince teker performansı baskadır steyrin. suan cıftceker basak war balon teker yaptık motor cekısten nerdeyse bı fıtes dustu.ama bızımkı mecburıyetten ınce tekerle bu motorlar hem dar hem yuksek. ormanda nası dewrıldıgını anlayamazsın bıle 3 kere dewırmstık steyrı. basaktakıler hem balon hem 15cm alcak en yan yerlerde bıle rahatlıkla calışabılıyoruz suan.

84 model 8073 vardı daha yeni elden çıkarttık arkadaş ince tekerdi balçık çamurun içinde ön ağırlıklar çamura dayanmış halde çıktı yeterki ayagını gazdan esirgeme.Favorim ince teker bi 8073 ama rampa konusunda ince teker kalın teker kadar iyi olmaz

yanılıyorsun Efe rampada ince teker daha iyidir. balon teker asla ince tekeri yerini tutamaz. çünkü yüke vurdun mu asfaltta yada herhangi bi zeminde motorun çekişini düşürür

28 yıllık ince teker bir 768 steyr kullanıcısı olarak benimde birşeyler yazmam gerekir diye düşündüm. kim ne derse desin steyr için en randımanlı lastik ince tekerdir. çamurda biraz kolay çökebilir ama yarıp gider altı oturmadıkça çamurda kolay kolay kalmaz. çamurluklar ile lastikler arası çamur sıkıştırmaz. sürüm esnasında pullak çizisinde daha rahat gider. yere daha sağlam tutunduğundan çamurda ve karda dahi daha az patinaj yapar. ara çapalamalarında ve buğday ilaçlamalarında herzaman daha avantajlıdır.bayır,yokuş gibi olaylarda da hiçbir dezavantajı yoktur. geriye ne kaldı bilmem ama avrupadan ilk gelen steyrlere bir bakın, hiç balon lastikli olan varmı? bu traktörü icat eden mühendisler bunu bu şekilde ürettiklerine göre muhakkakki bildikleri birşeyler vardır değilmi?

768 link=topic=12641.msg370108#msg370108 date=1301603174' Alıntı:
28 yıllık ince teker bir 768 steyr kullanıcısı olarak benimde birşeyler yazmam gerekir diye düşündüm. kim ne derse desin steyr için en randımanlı lastik ince tekerdir. çamurda biraz kolay çökebilir ama yarıp gider altı oturmadıkça çamurda kolay kolay kalmaz. çamurluklar ile lastikler arası çamur sıkıştırmaz. sürüm esnasında pullak çizisinde daha rahat gider. yere daha sağlam tutunduğundan çamurda ve karda dahi daha az patinaj yapar. ara çapalamalarında ve buğday ilaçlamalarında herzaman daha avantajlıdır.bayır,yokuş gibi olaylarda da hiçbir dezavantajı yoktur. geriye ne kaldı bilmem ama avrupadan ilk gelen steyrlere bir bakın, hiç balon lastikli olan varmı? bu traktörü icat eden mühendisler bunu bu şekilde ürettiklerine göre muhakkakki bildikleri birşeyler vardır değilmi?
Güzel, yerinde ve tam manasıyla açıklayıcı olmuş abi anlş-*s

senol_84 link=topic=12641.msg293127#msg293127 date=1283271320' Alıntı:
balon teker ve ince teker.

ikisininde kullanım zamanına göre artıları ve eksileri vardır. mesela bende başak 2073 te ince teker var. anız sürümünde, buğday ilaçlamada iyi kullanışlı. anız sürerken traktör rahat gidiyor, motoru yormuyor. ince terker sert toprakta iyi tutunuyor.

ama balon tekeri aradığım zamanlarda olmuyo değil. kaba toprakta, sürülmüş toprağı karıştırırken kesinlikle balon tekerlek daha iyi tutunuyor.

netice olarak ince teker benim için çok avantajlı. hem büyük traktör işini yapyor hem küçük traktör işini yapıyor.
Aynen katılıyorum... anlş-*s
Genel kullanımda % 70/80 ince teker daha avatajlıdır. ok-*-s

ince teker yokuş yukarı iş yapar bizim burda traktörlerin yüzde 90 ı balon yani kalın tekerdir. tomruk indirme fln yapılıyo kalın teker frenlemesi daha iyi oluyor(ama kalın teker kabak sa ince kabak lastikden en az 1 kat tehlikeli). tarla için ayrıca ince jant kullanan çok az.

8073 styer yapısı itibarı ile ara işlerinde kullanılabilecek en iyi traktörlerdendir. onun için inçe teker

Burada bazı beylerin iddaalı konuşmalarına hasta oluyorum özellikle ' ' doganbey1 ' ' e teksin bu sitede inan
Bu kadar Steyr fanatiği olmanı anlıyorumda bu kadar iddaalı konuşmana hiç anlam veremiyorum.
Yok sen yanılıyosun yok hata yapıyosun rampada daha iyidir şu bu v.s sürekli diğerlerine bi muhalefet arkadaşım herkesin kullanım yerleri şartları yeryüzü şekilleri farklı bak orda arkadaş ormandan bahsetmiş ve güzel bir örnek Steyr ince tekerle o yüksek tekerle devrilmeye müsait bak karadenizdeki ormancılık yapan Steyr lara çogu balon teker kullanır adamlar gayette güzel rampasını alıyor,ağaç çekmesini,götürmesini sağlıyor.

Birde bu eğim konusunda ki derece vermene ve % vermelerine bitiyorum ' ' doganbey1 ' '
45 derece eğimden çıkmışın inmişin 50-55 derece eğimden bilmem kaç tane römorkla bilmem kaç tonla inmişin.Yalan söylüyosun demiyorum.
Yahu kardeşim neyle ölçtün o eğimi vede o eğim yüzdesini hangi aletle belirledin. SUV larda 4x4 lerde eğim göstergeleri var onlardan mı taktın senin Steyr ' a bi söyle.
Bi kerede karşı tarafa muhalefete yada konu açan arkadaşa, arkadaşlara bi kerede ' ' senin eşşeğin erkek olsun ' ' de gözünü seveyim gençsin kanın kaynıyo anlyıorumda abartma bu kadar.

Konu itibariyle zaten arkadaşlar yazmışlar her türlü ince teker bu traktörün fabrika yapısına ve kullanışına göre daha pozitif sonuçlarr vermekte bunda çoğu Steyr kullanıcıları hem fikir...Birde ince janta balon olmaz mış ' ' senol_84 ' ' kardeşim ayaktan bacaktan 43 42 ayakkabıdan örnek vermiş cok ilgisiz alakasız bi benzetme olmuş..
Neden olmasın deneyen var mı ki fakat verim alamazsınız.Fabrika verilerine tasarımına uygun değil buna eyvallah görsellik için fantasy niyetine yapılabilir deneycek olan için.
Yapılacağı kanaatindeyim ama kullanışlı olmaz düzde giderseniz tarlada bağda bayırda hoş sonuçlar vermeyeceği muhakkak.