Sıfırdan devlet destekli projeli 30 başlık süt üretim çiftliği

Hayvancılık yada bitkisel üretim her ikisi içinde en başta olması gereken en azından ailenin geçimini sağlayacağın, çiftçilik dışında farklı bir gelir kaynağı eğer bu yoksa optimum verimle bile bu işi yapsan hiç şüphesiz ayakta duramassın. Elinde olanında kaybedersin. Maalesef böyle. Şu anda ayakta duran işletmelere bakarsan bunun doğru olduğunu görebilirsin. Umarım böyle bir gelirin vardır ve güzel ülkemizin üretimine katkı sağlarsın.

Maliyet hesabınız düşük tutulmuş. 27 litre süt veren hayvana 8kg süt yemi zor yeter. 2500TL işçi parası iyimser, Türk işçiler 2800-3000TL istiyor şu aralar, sigortası vs. derken 4000TL'yi bulur. Süt desteği en son 3 kuruştu, yani 0.03TL bu şekilde hesaplarsanız günlük süt desteği 25TL filan yapıyor 486TL değil. Buzağıların mama ve yem maliyeti hesaplanmamış, bir buzağı 3 ay boyunca günlük yarım kg mama tüketir. Mama'nın kg fiyatı 10TL civarı. Daha buzağı başlangıç ve büyütme yemi var. Son olarak kuruda ki ineklerin yem masrafı hesaplanmamış.

Siz kısaca şöyle hesaplayın, süt parası işletmeyi çevirir, buzağı parası kar kalır.

eyvallah hocam teşekkürler buzağı maliyetini hesaplamadım çünkü buzağı gel,irlerini hesaba katmadım birbirlerini karşılar hatta kar eder süt desteği alan arkadaşım bar kendisi 0,60 olarak söyledi onuda araştırırım işçi parasına gelince orada 4000 tl kendime extra personel için ayırdım oradan cıkıyor görünmeyen personel masrafı olarak yinede hepsini gözden geçirmek şart böyle tavsiyer sayesinde güncel fiyat ve hesaplar çıkıyor 27 litrre süt ortalama olarak aldım

Hocam neden Ahır köy içinde olmasın dediniz ? Dededen kalma 2600m2 duvarlarla çevrili içinde çok güzel evi olan kuyu suyu, sanayi elektriği dahi olan bir yerimiz var. Evin karşısına 50 sağmallık bir yer yapmayı düşünüyordum ileride :)

olacak şikayetten dolayı devamlı kontrol denetleme yersiniz buda size extra masraf olarak döner yerleşim yerlerinden uzak olması herzaman avantaj...

eyvallah hocam teşekkürler buzağı maliyetini hesaplamadım çünkü buzağı gel,irlerini hesaba katmadım birbirlerini karşılar hatta kar eder süt desteği alan arkadaşım bar kendisi 0,60 olarak söyledi onuda araştırırım işçi parasına gelince orada 4000 tl kendime extra personel için ayırdım oradan cıkıyor görünmeyen personel masrafı olarak yinede hepsini gözden geçirmek şart böyle tavsiyer sayesinde güncel fiyat ve hesaplar çıkıyor 27 litrre süt ortalama olarak aldım
Usta ne yaptın kurabildin mi çiftliği

selamın aleyküm....

sıfırdan çorum bölgesinde süt üretim çiftliği açmak istiyorum kendimce güncek pisaya fiyatlarından bir tablo oluşturdum bana fikirlerinizi veya bu işi daha güzel şekilde nasıl yapabileceğimi tavsiye ve eleştirilerini bildirirseniz memnunkalırım bu işin zorluklarını bilerek girmek istiyorum ve severek yapacağımdan eminim şimdiden herkeze teşekkür ederim... başta 22 dönüm araazi alarak kısım kısım başlamayı planlıyorum şuan sadece planlama ve yer temini için araştırma yapıyorum kaba yemi kendim üretmek planlarımın içinde...

biraz fazla ayrıntı var kafınızı ağırtabilir şimdiden kusura bakmayın...
ANAHTAR TESLİM ÇİFTLİK YAPIYORUM ÖZELDEN MESAJ ATABİLİRSİNİZ