Çiftçilik sıfırdan öğrenilir mi ?

Merhaba arkadaşlar, bu günlerde(aslında senelerce) çiftçilik düşünüyoruz, biraz tarla var(büyütmek şartıyla), işimize gidecek bir traktör de aklımıza yattı, yerimiz de var, ancak bunu babama açınca çiftçiliği bilmediğini ve hiç çiftçilik yapmadağını söyleyerek karşı çıktı(aslında evlenene kadar köyde yaşamış coğrafyayı biliyor) sadece herk, kazayağı gibi toprak işleme makinelerini ve traktör sürmeyi biliyor ancak dekara ne kadar tohum atılacağını vs. bilmiyor, sizce bunların bilinmemesi önemli mi ? kolay öğrenilebilir mi yani önemli olan bu gibi konular mı yoksa sermaye mi ? Sorularımı cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim :)

Usta bilen biri bul sorarak bağdat bulunur biz sora sora tarıma başladık ilk sefer bu yıl ektik 8000 dekar sudanda. tarım sora sora yapılır tabi verimin bilen adamınki gibi olmaz ama dolu sel böceklenme malı depoya çekip orda kurtlandırma gibi acayip durumlar olmadiginda da batmazsın kolay kolay

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

ben 5 yıl önce hiçbirşey bilmeden tigemin sattığı traktörlerden 6600 ford alarak başladım sonra pulluk kazayağı mibzer... sırası geldikçe aldım. detayları, inceliklerin bir çoğunu trakklupten öğrendim. forumda okumadığım konu yorum yoktur. çok tecrübeli arkadaşlar var. ama iç anadoluda yaşıyorsan trakyadaki buğday ekimi konuları senin işine yaramaz. yine forumdaki iç anadolu çiftçisinden sorup öğrenebilirsin. çevrende çiftçi varsa motorlarının arkasına bak motorların arkasında pulluk takılıysa çift zamanıdır.sende git bir çizi çek çamur değilse sür. motorların arkasında ilaç makinası dolaşıyorsa ilaç zamanı gelmiş demektir. keza kaz ayağı takılıysa ikileme zamanı.sonrası zamanla alışırsın. ekilecek buğday miktarı gübre miktarı mibzer ayarı derinlik ayarı hepsi forumda mevcut zaten. ilk etapta ucuz işimi görecek bir traktörle başladım çiftçeker ihtiyaç doğdu 8095 tümosan aldım. sanırım sizinde gözünüzü korkutan birsürü malzeme traktör alıp ya yapamazsak ne olacak korkusu. size tavsiyem ilk etapta yaşlı eski bakımlı çevrenizde iyi tamircisi olan ucuz bir traktörle başlamanız.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Köyde ekeceğiniz bitkiyi ekenler varsa onlardan yardım alabilirsiniz. Tarla işleme işlerini ilk zamanlar işi bilen birine yaptırıp izleyerek öğrenebilirsiniz. Zaten tohum - ilaç gibi konularda çoğu kişi ziraatçılardan sık sık bilgi alıyor. Buğday - arpa v.s. kuru tarım yapacaksanız çabuk öğrenirsiniz. Ancak sebzecilik - meyvecilik gibi işler bayağı ustalık ve deneyim ister. İ

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Öncelikle dostlarım, her birinizin yorumları için teşekkür ediyorum, sizlerin yazdığı kıymetli cevapları babama okudum, şimdilik bir tepki vermedi ama bence kıvılcımı çaktım gibi :) bugün köyde olduğumuz için zaten bayağı traktör, tarım aleti gördü, nasip olursa da 14 Eylül'de Tarım Fuarı'na götürmeyi düşünüyorum. Bu arada traktörü yaşlı ve ucuz olarak seçtik, bence şimdilik idare eder bayağı bir videoya da baktım ve ben tatmin oldum, Ford 5000 bize hem fiyat bakımından hem güç bakımından yardım edeceğe benziyor :)

Not:Kuru Tarım yapacağız ama hiçbir nadas alanını da boş bırakmayı düşünmüyoruz, nadas arazilerinde nohut, aspir gibi bitkiler yetiştirmeyi düşünüyoruz.

çifçilik ögrenmek zaman ister tecrübe işidir malı çikarmaktan önemli olan o malı degerinde pazarlaya bilmektir ben doğduğumdan beri bu işi yaptığım halde halen her yıl yeni teçrubeler ediniyorum teknolajiyi takip etmek çok önemli her yıl yeni ilaçlar yeni tarım makinaları yeni toğumlar çıkıyor yeniliğe açik olmak lazım size tavsiyem bu işe küçük ölçekli başlayın öğrenene kadar ek işler yapın ve yavaş yavaş büyün