Sanayi Domatesi

Herkese merhaba bu sene domates fiyatları malesef böyle;
.

Resimler ve ekler

• 1000017258.jpg
    1000017258.jpg
    44.6 KB · Görüntüleme: 39
  • 1000017257.jpg
    1000017257.jpg
    33.3 KB · Görüntüleme: 39
Sektöre uzağım ama Bu nedir? Çöpten toplayıp fabrikaya döksen bundan fazla maliyet çıkar, eken var mı bu fiyata?
Özellikle güney Marmara Bölgesi Karacabey/Mustafakemalpaşa ve Ege Bölgesi sanayi domatesinde en yoğun uretim alanları geçen yıl 2.75 civarıydı bu sene maliyetlere göre düşünürsek çok doğru söylüyorsunuz ama bu bölgelerde üreticiler topraklarını domates, silaj mısır, dane mısır yada biber, karpuz, patlıcan gibi ürünlerle değerlendiriyorlar. Karpuz ekse maliyetler yüksek ve karpuzun hasatının olduğu günlerde tüccardan geken teklifleri değerlendirmek zorundalar, biber desek o da sanayi domatesi gibi bir riski var.
Pazarlama şeklini sebze meyve hallerine komisyon olarak gönderme imkanı olanlar şanslı ama hal işinde de her komisyoncu malımızı değerinde ve çürütmeden satar diyemem bazı komisyoncular biliyorum 500kg malı bile 1 hafta dükkanda bekletip malın raf ömrünün geçmesine aldırış etmiyor ve bu tarz komisyoncular genelde kendi mallarını satmaya öncelik veriyorlar.
Ben kendimizden örnek verirsem bizim çok şükür komisyona çalıştığımız Bursa ve İstanbul daki dükkanlar çok şükür malımızı bir şekilde satabiliyorlar onlar da kazanıyor bizde ama dediğim gibi bölgedeki birçok üretici hal yolu bilmiyor.
Sanayi domatesinde de ya bu fiyattan fabrikaya yada sözleşmeli olarak bir aracıyla anlaşma yapacaklar yada serbest piyasaya (rampaya) malı göturecekler o günkü güncel fiyattan mallarını değerlendirecekler.
Bu sene icarlar da çok yüksekti Allah herkesin yardımcısı olsun zaten seneye geri adım atanlar illaki olur.
Belki dolar kuru arttıkça bir güncelleme olur fiyatlarda