Samsun, Kenevir Üretiminde Tekrar Zirveye Çıktı

3.jpg

Samsun, Kenevir Üretiminde Tekrar Zirveye Çıktı

Samsun, Türkiye'nin kenevir üretim merkezi olarak yeniden ilk sıraya yükseldi. Samsun'da 253 üretici tarafından 4 bin 879,5 dekar alanda kenevir üretimi yapılırken, 2024 yılı için 240 üretici tarafından toplamda 4 bin 623,751 dekar alanda üretim planlanıyor. Kenevirin sanayisi ve tarımıyla birlikte üretiminin artarak devam etmesi bekleniyor.

Stratejik Ürün Kenevirin Samsun'daki Önemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'kenevir üssü' olarak nitelendirilen Samsun, kenevir üretiminde tekrar birinci sıraya yükseldi. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, il genelinde 253 üreticinin izinli olarak kenevir ürettiğini belirtti.

"Kenevirin son kalesi Samsun'dur," diyen Sağlam, "Kenevir, kimyadan sağlığa, sağlıktan sanayiye, tekstil ve uçak sanayine kadar birçok alanda kullanılabilen stratejik bir üründür. 2013 yılında 7 dekara kadar düşen kenevir üretimi, 2020 yılında 2 bin 633 dekar alanda tohum, 14 dekar alanda lif üretimine sahipti. 2021 yılında ise 113 dekara kadar gerileyen tohumluk üretimi, 2022 yılında başlayan yatırımlarla birlikte yeniden artış gösterdi," dedi.

2024 Yılı İçin Planlanan Üretim

2024 yılı için 1 Ocak - 1 Nisan tarihleri arasında üretim izni müracaatları alınmış ve 240 üretici tarafından bin 650,5 dekar alanda tohum, 2 bin 973,1 dekar alanda lif olmak üzere toplam 4 bin 623,751 dekar alanda üretim yapılması planlanmıştır. Ayrıca Havza'da 13 üretici 255 bin 764 dekar alanda lif üretecek. Böylece toplam üretim alanı 4 bin 879,5 dekara yükselecek ve üretici sayısı 253'e ulaşacaktır.

Yeşil Altının Üretimi Artarak Devam Edecek

Sağlam, "Kenevirin yetiştirilmesi zor değil ve kuraklık dışında belirgin bir sorunla karşılaşılmamıştır. Endüstri ve sanayi bitkisi olan kenevir, Samsun'da düşük girdi maliyetleri ve ekolojik uygunluk nedeniyle önemini artırmaktadır. Mamul değil, hammadde olan kenevirin sanayisi ile birlikte lifi ve tohumu ile yeşil altın olarak tarımı artarak devam edecektir," dedi.

Kenevirin sadece CBD ve THC olarak değerlendirilmesinin kenevire haksızlık olduğunu belirten Sağlam, "Kenevir, Samsun için önemli bir katma değerdir. Sözleşmeli tarım modeli ve sanayide değerlendirilmesi ile birlikte (ip, kedi kumu) kenevir iyi bir münavebe bitkisi olarak ilimize ve ülkemize yüksek katma değer sağlayacaktır," ifadelerini kullandı.

Kenevir Üretiminin Kontrolü ve Düzenlenmesi

Kenevir, dünyadaki birçok ülke tarafından üretim, ithalat ve ihracatı kontrol altına alınmış bir bitkidir. Sağlam, "Kenevir, 70 ülke tarafından kontrol altına alınan bitkilerden biridir. Türkiye'de de üretimi, kullanımı ve ticareti sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Samsun'da kenevir üretiminin sürdürülebilir olması için yerel yönetimlerden destek alınarak tarlaların endüstriyel kenevir olduğu ve uyuşturucu özelliği olmadığı yönünde uyarıcı tabelalarla farklı müdahalelerin önlenmesi sağlanacaktır," dedi.

Samsun'un kenevir üretiminde liderliğini sürdürmesi ve sanayi ile tarımda önemli bir yer tutmaya devam etmesi, hem yerel hem de ulusal ekonomiye büyük katkı sağlamaya devam edecektir.