Rotovatör mü, Diskaro mu?

Ynt: rotovatö'mü diskaro'mu ?

Sadece sürülmüş araziyi ekime hazırlamak içinse kesinlikle diskaro, diğerinden 1 kat çekene kadar diskaro dan 2 kat çekersin çok daha seri iş olur. Bıçak değiştirme masrafıda çabası. Diskaronun saçları çabuk bitmez. Ancak sert veya otlu yerlerde yeri sürmeden işi bitirmek isterim dersen meyve bahçelerinde mesela o zaman da rotavatörün kıymeti biçilmez.

ydincbayram link=topic=81139.msg963794#msg963794 date=1422474799' Alıntı:
Sadece sürülmüş araziyi ekime hazırlamak içinse kesinlikle diskaro, diğerinden 1 kat çekene kadar diskaro dan 2 kat çekersin çok daha seri iş olur. Bıçak değiştirme masrafıda çabası. Diskaronun saçları çabuk bitmez. Ancak sert veya otlu yerlerde yeri sürmeden işi bitirmek isterim dersen meyve bahçelerinde mesela o zaman da rotavatörün kıymeti biçilmez.
bende sizin gibi düşünüyorum.biz pulluk ile tarlayı aktarmadan ekim yapmayız, genelde fiğ- yulaf- mısır ekeriz.

2100 rotavatörde 48 bıçak var. Tanesi 7,5 TL. İşçilik de 100 TL olsa hesapla. Yerine göre değişir ama zorladığında bıçaklar fazla dayanamaz çabuk biter. Ben sadece baharın yani nisan ayında otu iyice büyütüp yerde iyice tavlanınca meyve bahçelerine 2 kat ve dama olacak şekilde çekiyorum. Gayet güzel oluyor.

Diskaro, rotovatörü göre çok daha az ve yüzeysel bi toprak işlemesi yapar. (Ağır tip goble ' de iş değişir ama diskaro denilen disc-harrow isimli alette durum böyle)

Amaç, mehvelik, fidanlık, bağ gibi dikili alanlarda, sadece otu körlemede ise tercih kesinlikle diskaro olmalı. Ama tohum yatağı hazırlamak ince işçilik isteyen bir iş söz konusu ise, diskaro, rototiller yada rotovatörün işçilik kalitesinin yanına dahi gelemez.

Yukarıda Ali ' nin videoda durum mevcut. Hiçbir diskaro o anızı o hale getiremez.

ORION link=topic=81139.msg963795#msg963795 date=1422474846' Alıntı:
3 metrelik kuhn 24 bin tl
3 metrelik türkay 22 bin tl(eskişehirde bi firma fiyatları 3 hafta falan önce sorduk) rotavatör fiyatları biz deneyip alcaktık ama çok yakar az iş üretir diye almadık çok ağır makina 3 metrelik kuhn u TM 120 çok zorlandı... çalıştıramadı desem yeri var
Kuhn arkası ağır tip merdanemi yoksa boru tipi dedikleri merdanemiydi hatırlıyomusun

Ali SARAÇ link=topic=81139.msg963807#msg963807 date=1422476865' Alıntı:
Fiyat çok uygun kuhn için türkayın 22 oldugu yerde kuhn bedava

Çamurda ekim yapmayı deniycektik işte gününü falan kararlaştırdık kuhnu deneyip alacaktık deneycemiz gün yine yağmur yağdı tarla çeltik tarlası gibi oldu daha yeni yeni girmeye başladık tarlaya yani öyle çok zor durumda kalmıyorsanız gerek yok bence rotavatöre traktörün yavaş gitmesi bir dez avantaj ve ağır bir ekipman çok mazot yaktırır diyorlar bilmiyorum ben deneyemedim ama ağır merdaneli bir disk hem hızlı hem az mazotla iş görür

Veya şu an kullandığım esener 9lu arkasında ağır tip marul disk var çok başarılı bir alet kendiside ağır baya :) 800 gr falan mazotla çok güzel iş yapıyor

Ancak yılda 2 defa ürün ekiyorsam veya kombine ekim yapıyorsam kesinlikle rotavatör alırdım Aksi halde boşa masraf derim ben pek çok ekipman var onun yerine kullanılabilecek.

ORION link=topic=81139.msg963813#msg963813 date=1422477444' Alıntı:
Çamurda ekim yapmayı deniycektik işte gününü falan kararlaştırdık kuhnu deneyip alacaktık deneycemiz gün yine yağmur yağdı tarla çeltik tarlası gibi oldu daha yeni yeni girmeye başladık tarlaya yani öyle çok zor durumda kalmıyorsanız gerek yok bence rotavatöre traktörün yavaş gitmesi bir dez avantaj ve ağır bir ekipman çok mazot yaktırır diyorlar bilmiyorum ben deneyemedim ama ağır merdaneli bir disk hem hızlı hem az mazotla iş görür

Veya şu an kullandığım esener 9lu arkasında ağır tip marul disk var çok başarılı bir alet kendiside ağır baya :) 800 gr falan mazotla çok güzel iş yapıyor

Ancak yılda 2 defa ürün ekiyorsam veya kombine ekim yapıyorsam kesinlikle rotavatör alırdım Aksi halde boşa masraf derim ben pek çok ekipman var onun yerine kullanılabilecek.
Fikrine saygım var rotovatör ve dik rotovatör çok özel aletler benim gözümde bende diskaroda var şunu söyliyim kendi adıma ikisinide kullanan biri olarak rotovatör diskaronun yaptığı işi yapar diskaro rotovatörün yaptığı işi yapamaz keşke yapsaydıda kuhnu almasaydık :))

Ali SARAÇ link=topic=81139.msg963819#msg963819 date=1422478392' Alıntı:
Fikrine saygım var rotovatör ve dik rotovatör çok özel aletler benim gözümde bende diskaroda var şunu söyliyim kendi adıma ikisinide kullanan biri olarak rotovatör diskaronun yaptığı işi yapar diskaro rotovatörün yaptığı işi yapamaz keşke yapsaydıda kuhnu almasaydık :))
Benimde kuhn ' a saygım var kuhn olduğunu bilseydim öyle ileri geri konuşmazdım :D Aynı yerde kuhn pulluğu vardı ust tabakları boyum kadar tabak başı 35 hp yazmışlar :D 4 lüydü benimde onda aklım kaldı :D

arkadaslar yerı mı burası bılmıyorum ama dık rotovator donerlı rotovatorden daha az guc harcayıp daha az yaktırıyormus ve taban yapmıyormus dık rotovator iyi iş yapar mı konuyla ılgılı bılgıısı olan varsa yazarsa sewınırım

Smf link=topic=81139.msg963824#msg963824 date=1422478839' Alıntı:
arkadaslar yerı mı burası bılmıyorum ama dık rotovator donerlı rotovatorden daha az guc harcayıp daha az yaktırıyormus ve taban yapmıyormus dık rotovator iyi iş yapar mı konuyla ılgılı bılgıısı olan varsa yazarsa sewınırım
Taban yapmaz dik ama daha fazla yaktırıyor motoru tutuyo çünkü

Ali SARAÇ link=topic=81139.msg963837#msg963837 date=1422480442' Alıntı:
Taban yapmaz dik ama daha fazla yaktırıyor motoru tutuyo çünkü
izmırde ata makıne yalan soluo o zaman dık roto koymus bu donerlıden az yaktırıp motoru yormuo dıordu ne olucak bu fırmaların yalan solemelerı anlamıorum

Smf link=topic=81139.msg963838#msg963838 date=1422480569' Alıntı:
izmırde ata makıne yalan soluo o zaman dık roto koymus bu donerlıden az yaktırıp motoru yormuo dıordu ne olucak bu fırmaların yalan solemelerı anlamıorum
İsterlerse az yaktırır cnm toprağın yüzünü 2 parmak karıştırırsa az yakar benim smylediğim 20 cm batırsınlar o zmn görelim kim az yakıyo kim çekiyo

Ali SARAÇ link=topic=81139.msg963805#msg963805 date=1422476548' Alıntı:
Kuhn arkası ağır tip merdanemi yoksa boru tipi dedikleri merdanemiydi hatırlıyomusun
sebazios link=topic=81139.msg963804#msg963804 date=1422476374' Alıntı:
Diskaro, rotovatörü göre çok daha az ve yüzeysel bi toprak işlemesi yapar. (Ağır tip goble ' de iş değişir ama diskaro denilen disc-harrow isimli alette durum böyle)

Amaç, mehvelik, fidanlık, bağ gibi dikili alanlarda, sadece otu körlemede ise tercih kesinlikle diskaro olmalı. Ama tohum yatağı hazırlamak ince işçilik isteyen bir iş söz konusu ise, diskaro, rototiller yada rotovatörün işçilik kalitesinin yanına dahi gelemez.

Yukarıda Ali ' nin videoda durum mevcut. Hiçbir diskaro o anızı o hale getiremez.
Arkadaş doğru söylüyor. Hiç bir diskaro anızı bu hale getiremez. Yalnız bazı arkadaşlar rotatiller için hem zaman hem mazot sarfiyatı fazla olur diyorlar. Ben buna katılmıyorum. Kendim denedim test ettim. Bir kere anızlı tarlayı sürmek için pulluk kullanacaksın yaktın mı mazotu, gitti mi zaman...Sonra dönüp diskaro çekeceksin, belkide 2 kere çekeceksin, yine mazot ve zaman harcadın. Buraya kadar doğru. OYSA rotatiller ile tarlaya bir kere gireceksin, toprağı bulgur gibi edip çıkacaksın. Sonuç nedir sizce... Zaman ve mazot eşit çıkacak. Tek fark daha düzgün işlenmiş ve anızı buhar olmuş, bir tarlaya sahip olacaksın. Sonuçta üründen daha çok verim alacaksın. Ben bıçak eskimesi konusunda da şunu söylemek isterim. Önünde patlatma olduğu için kabarmış toprağı işliyor. Eğer tarlada taş yoksa korkmayın, o bıçaklar 2000 dekar arazi işlemeden PERT olmuyor. Çünkü , IŞIL işlem görmüş italyan çeliği kullanacaksın. Saygılar.

mücahit Demir link=topic=81139.msg963546#msg963546 date=1422444741' Alıntı:
Sürülmüş araziyi ekime hazırlamak için kullanacağız.

Benim bildiğim rotatiller ile rotavatörün arasındaki fark rotavatörde şanzıman oluşu. Rotatiller 40-50 da yer işledim sadece, rotavatöre göre traktörü bariz fazla tutuyor. Zaten şanzıman farkıda burada anlaşılabiliyor. Sebazios bir mesajda rotatiller için çift taraflı zincir ile güc aktarımı yaptığını yazmış. Ben tıpkı rotavatördeki gibi makinanın sağ tarafından zincir ile güç aktarıldığını biliyorum. Tabi yanlışım olabilir.

İkisininde yeri ayrı ama orion ' un dediği gibi bence diskaro yakıt/süre açısından daha üstün. Yakıt süre problem değilse elbette rotavatör daha iyi hem daha estetik iş çıkartır. Toprak tavı ve yapısı çok önemli. Ayrıca sizin hangi ürün hasadı sonrasında ve genelde hangi çalışma dönemlerinde kullanacağınızıda düşünmek gerekir. Kuru ve normal tavda rotatiller iyi iş yapar fakat tav fazla ise zararda yapabilir. Diskaro daha nemli toprakta çalışabilir.

Diskaro toprağı çevirerek, sapları gömerek çalışır. Rotavatör toprak ve sapları parçalayarak çalışır. Unutulmamalıl ki toprağı un-ufak olacak şekilde parçalamak iyi değildir.

Münavebede Ayçiçeği varsa veya hasat sonrası çok artık kalıyorsa diskaroyu 3 kezde çekseniz bence rotavatörün bir kez çektiğinizden daha iyi tohum yatağı hazırlayamaz.

Sonuçta sizin kararınız şu yönde olmalı. Zaman ve yakıt problem olmuyorsa rotavatör alın. Rotavatör 2-2.5lt yakarsa ( 285s- 205cm kombinasyonu ) mazotun hakkını verir. Tarlada ayçiçek sapı vs iş değil diz boyu ot olsun isterse. Toprak yapınız kumlu ise diskaro sizin için daha iyi olacaktır düşüncesindeyim.

Not : Rototiller dediğim dik bıçaklı şanzımansız olanına bence hiç bulaşmayın.