Rekabet Kurumundan Traktör Üretim ve Pazarlama Şirketlerine Soruşturma

Rekabet Kurumu, traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüsler hakkında soruşturma açtı.

Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 05.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla;

- AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti.
- Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti.
- Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ
- Erkunt Traktör Sanayi AŞ
- Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ
- IPSO Tarım AŞ
- Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti.
- Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ
- Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ
- Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ

Resimler ve ekler

• SmartSelect_20230131_130256_Chrome.jpg
    SmartSelect_20230131_130256_Chrome.jpg
    88.2 KB · Görüntüleme: 130
bu firmaların tamamının ceza aldığını düşünürsek tespit edilen tarihler arasında yapılan satışlardan cironun %3 ile %10 arasında ceza alırlar.ayrıca bu durumla direk alakalı yönetici-idareci-çalışan-bayi-bayi yetkilisi personelde aynı şekilde para cezasına çarptırılacak.
hayırlı olsun diyelim,
daha dün işyerimde bu konuyla alakalı eğitim semineri vardı.

yerinde inceleme kararı çıkarsa iş bayilere kadar gider rahat olun ;)

yerinde inceleme yapılırken çalışan personelin özel telefonu bile incelenebiliyor,tüm yazışmalar mailler incelleniyor,dünkü eğitimde son zamanlarda ceza alan ve dosyalarında bulunan A101-şok-bim-carfour-migrosun çalışanlarının wp yazışmaları örnek olarak gösterildi.
örneğin küçük bir ilçede 2 traktör bayisi var;
X traktör firmasının bayiliğini yapan Ahmet bey Y traktör firmasının bayiliğini yapan arkadaşı Hasan bey ile iletişim kurup bizde 75 beygirlik traktör 10 birim sizde 8 birim gel biz bu işi gelene traktörü yok çekelim 11 isteyelim sende fazla kazan bende fazla kazanayım demişse,veya rakibi olduğu firmalarla fiyat-tedarik bilgisi paylaşmış ve almışsa; bu rekabet kurulu eliyle koymuş gibi bunları tespit ediyor.

tek kızdığım araştırma için bukadar geç kalınması yada beklenmesi:(

Son düzenleme:
Öyle dedikten sonra En ucuz New Holland 650 bin oldu
olsun arkadaşım,
kirliler bi dökülsün ortaya çayını alacaksın oturup haberlerden zevkle izleyeceksin,
o araştırmanın 2. adımı bayiler olacak esas ozaman galerinin önünden geçip şöööyle bi bakacaksın ,
peşin satan gibi mi veresiye satan gibi dertlimi oturuyor,

dün eğitimi veren uzman avukatlar anlattıkça bu traktör mevzusu gözümde canlandı ne yalan söyleyeyim :)