Pas ilacinda opera max degilse hangisi?

Arkadaslar bu sene bugdaylara kokbogaz riski olan yerlere priaxor, risk olmaz dedigimiz yerlere septorya icin fmc impact-t ilacini aldik. Pas icinde opera max dusunduk fakat acikcasi maliyetli geldi. Onun icin eger opera max kullanmiyorsaniz 2. en iyi budur dediginiz pas tercihiniz hangisi olur? Su an adama azimut, syngenta amistar xtra, fmc topguard eq ve bayer soligor one cikiyor. Bunlar ve bunlar disinda biraz daha orta maliyetli en iyi ilac onerileriniz nelerdir? Tesekkurler

Ben madisonu da çok beğeniyorum. Priaxor-Opera dışında kullansam üst kalite ilaç olacaksa madison veya azimut kullanırdım.

Opera max iyi isim yaptı firma biraz abarttı fiyatını. Bu yıl çok kişi atmayacak bu fiyatlara onlar da böylece azıcık adam olurlar geri dönerler bu politikadan İnşallah.

Ludionu çıkarttılar opera max muadili olsun diye. Önerilen dozlarda kullanılırsa azole grubundan epoxiconazole opera ile ludionda aynı miktarda. Strobin grubundan bende en kalitelisi Pyraclostrobin tabi. Ludionda bunun yerine Kresoxim Meyhyl kullanmışlar. Bu etken de aslında strobin grubuna yakın. İlk çıkan strobin gruplarından aslında bağlarda çok kullanılır külleme vs için. Pyraclostrobine göre tabi çok daha ucuz bir etken. O yüzden 2. sınıf bir pas ilacı olmuş ancak ara pas için veya yoğun pas görülmeyen yerlerde kullanılabilir fiyatı da dekar/15 tl civarı geliyordu.

18 tl civarına amistar xstra atacağıma 15tlye Ludion kullanırdım 1. sınıf birşey kullanmayacaksam. Yoksa Madison-Soligor / Azimut son dönemde en iyi üç seçenekten biri olur fiyata göre seçerdim.
Tesekkurler yorumunuz icin. Azimutu kullanmadik ama yorumlar olumlu genelde. Madisonun uretimi durdu dedi sordugumuz yer. Ben yine sizin yorumunuzu gorup nohut icin sormustum ama cikmiyor gecen yildan kalma var onu vereyim istersen dedi. Madison nativo ile ayni etkenli dedi o nedenle iyi bi secenek olucakti. Hatta duett de uretilmiyormus. Ludionu duymadim bi sorarim fiyati uygun duruyor.

Ben madisonu da çok beğeniyorum. Priaxor-Opera dışında kullansam üst kalite ilaç olacaksa madison veya azimut kullanırdım.

Opera max iyi isim yaptı firma biraz abarttı fiyatını. Bu yıl çok kişi atmayacak bu fiyatlara onlar da böylece azıcık adam olurlar geri dönerler bu politikadan İnşallah.

Ludionu çıkarttılar opera max muadili olsun diye. Önerilen dozlarda kullanılırsa azole grubundan epoxiconazole opera ile ludionda aynı miktarda. Strobin grubundan bende en kalitelisi Pyraclostrobin tabi. Ludionda bunun yerine Kresoxim Meyhyl kullanmışlar. Bu etken de aslında strobin grubuna yakın. İlk çıkan strobin gruplarından aslında bağlarda çok kullanılır külleme vs için. Pyraclostrobine göre tabi çok daha ucuz bir etken. O yüzden 2. sınıf bir pas ilacı olmuş ancak ara pas için veya yoğun pas görülmeyen yerlerde kullanılabilir fiyatı da dekar/15 tl civarı geliyordu.

18 tl civarına amistar xstra atacağıma 15tlye Ludion kullanırdım 1. sınıf birşey kullanmayacaksam. Yoksa Madison-Soligor / Azimut son dönemde en iyi üç seçenekten biri olur fiyata göre seçerdim.
Üç gün önce zıraat odalarında ludionun fiyatını sordum, 5 lt olanın fiyatına 620 TL dediler. 5 lt ile 50 dönüm ilaçlanıyor. Maliyeti operamax ın yarısı kadar. Ben de ludion düşünüyordum ama zıraatcı arkadaşlardan birisi ludion ile operamaxın üretim teknolojileri farklı deyince şimdilik beklemedeyim.

• Beğen
Tepkiler: MF5440
Tabi baya fark var opera ile ludion arasında. Benzer ürünler biri 1. sınıf diğeri 2. sınıf işte kısacası. Bölgedeki risklere göre seçim yapılabilir. 5 litresi şuan alışveriş yaptığım bayide 750 civarıydı, bu yılki fiyatlara göre yine fiyatı baya makul. Siz baya ucuza bulmuşsunuz Duett fiyatına duetten daha iyi bir ilaç. Ben ara pas olarak kullanmayı düşünüyorum. Riskli bölgelerde Ana pas ilacı olarak çok iyi seçim olmayabilir yeterli gelir mi emin değilim.

Baya eski bir ilaç. Ben ne zaman kullansam üzmedi. Nohutta da çok başarılı olmuştu. En hassas nohut çeşitlerinden birinin üretimini yapıyorum nativo bellis vs kullanmadım yıllardır onlara göre çok daha uyguna geliyor. 100 gram da değil 60-70 gram kullanıyorum nohutta. Buğdayda da iyi bir ilaç.

Geçen yılın üretimiyse fiyat makulsa alınabilir. Bu yıl bazı ilaçlarda bazı bayiler çok fahiş fiyatlar istiyorlar cidden şaşırmış gibiler. En iyi ilaca değil de maliyetine göre belki biraz daha düşük kalite de kullanılabilir. Dekara 30 lirayı geçen ilaçlar var. 610 tlye Opera Max buldum, şuanki fiyatlara göre baya uygun diğer bayilerle kıyaslayınca ama o fiyatlara onu kullanacağıma 20 liraya madison/azimut vs kullanırdım bulunabilirliğine göre. Herkes böyle yaparsa ilaç firmaları da azıcık ayağını denk alır belki. Aynı firmanın 5 tane ürünü var 4 üne %10-15 zam yapmış bir tanesine %35-40 zam yapmış. Mantığı yok sadece isim yapan tutan ilaca dayamışlar işte kısacası. Türk çiftçisi onların umduğu kadar salak değil. Almayız kullanmayız seneye indirim yaparlar.
Haklisiniz hocam. Challange sorduk cicek icin 220 tl olmus muadili bile 180 tl. Nativo icin 650 tl fiyat aldik. Madisonu ayarlarsak onu kullaniriz ama. Nohutta azimut ruhsatli zaten bugdaga gore dozu dusuk oneriliyor. Maliyeti azaliyor. Nohutta kok curuklugune rastladiniz mi ne onerirsiniz?

yamato aldim ben. japon mali. 5 litre 35 donum atiyor. 800 civari satiliyor ben 700 e buldum. 4 hastaliga iyi geliyor bide etki suresi cok uzun 42 gun. kok, kokbogaz, saripas ve septeryoya iyi geliyor diye mantikli geldi aldim. dekar maliyeti 20 tl.

• Beğen
Tepkiler: emrekaptan