Pas ilacı

Marttamı atılıyor ben Nisan yada mayıs dye biliyordum martta atılıyorsaa mahsul e pek zarar vermez traktör
Ben traktalıyım sen kırıkkaleliymişsin iklimsel farklar olabilir ancak biz Mart ayında kök boğaz ilacı atarız bi nevi pasın etki ettiği hastalıklara etki eder biz pas ilacını Mayıs başı gibi Başak oluşum dönemlerinde atarız hem bitkiyi hastalıklara karşı korur hemde yeşil aksamı daha diri tutar bitki besin elementlerinden ve sudan daha fazla yararlanmasını sağlar bu da tabbiki doğrudan verime etkisi vardır

Ekilen tohum özelliklerine bakilip.Hassas diyorsa ,hava durumları da gözetilerek atılabilir.
Yoksa gerek yok.Bence.
Mesala Çeşit olarak andino.Ne sarı pas ne külleme ne kökboğoz nede septorya .Hiç bir hastalığa yakalanmıyor çok dayanıklı.Ama kaşifbey çok sever küllemeyi septoryayı sarı pası hemen yakalanır.Ramata 6 sıralı arpada yaprak yanıklığına çok hasssas.Paslara karşı orta derece dayanıklı.Gerçi arpayı 7-8 seneridr ekerim hiç pas görmedim.Tek sorunu arpa yaprak lekesi.Karma2000 cinsi tiriticale sarı pas, septorya, külleme,Akıla gelebilecek her türlü hastalığa çok dayanııklı.Dediğin gibi pasa dayanıklı türlerde pas ilacı atmak hem cebe masraf hem izli ekim deyilse tarlayı çiğnemek attığın taşa ürküttüğün kuş deyecekmi misali zarar oluyor.Bence tarlalar iyice gözlenmeli.Pasa dayanıklı çeşitlerde illa yaptım olacak hesabı pas ilacı atmanın hiç bir getirisi yok.Pas ilacıda pas olmadıktan sonra atılsada verim filan arttırmaz.