Pancar ve Mısır Ekimi İçin Şakalak veya İrtem Havalı Mibzer Tercihi

Ynt: Pancar ve Mısır Ekimi İçin Şakalak veya İrtem Havalı Mibzer Tercihi

Günaydın Barış,

Gübre mibzerin ağırlığını bayağı arttırıyor. Bilhassa 6 sıralıda. Ayrıca gübre dökmesi ekim işini yavaşlatıyor.

Biz mısır/pancar/ayçiçeğinde taban gübresini ekermak mibzerle boş tarlaya veriyoruz ve müteakiben son tarla işlemeyi yapıyoruz (Aysan tırmık veya rototiller).

anayurtlu link=topic=72994.msg849734#msg849734 date=1392832721' Alıntı:
Delik çapları kaç mm biliyor musun abi ?

5 fazlayla kurtarmıyo abi :D bide öyle çok yer ekilmeyecek sezonda 250 dekar pancar 100 dekar falanda mısır ekeriz onun için gaspardo pek bize olmaz.
kardesim yeni mal alıyorsun yinede sen bilirsin ben sönmezler le 5 sene ekicilik yaptım mısır ve pancar ektim hiç sıkıntı cekmedim sakalak bu sene agzıma etti delikleri tıkanmıs dönume 4 zor aldık 1 metrede 1 pancar vardı sonradan ögrendikki delikleri tıkanıyormuş toplu igne deliği kadarmiş eken arkadasta cok zorlandı 215 dönümden 670 ton verdi önceki sene 85 dönüümden vermişti ayni rakamı gerisini sen düşün

servetim link=topic=72994.msg849989#msg849989 date=1392878346' Alıntı:
kardesim yeni mal alıyorsun yinede sen bilirsin ben sönmezler le 5 sene ekicilik yaptım mısır ve pancar ektim hiç sıkıntı cekmedim sakalak bu sene agzıma etti delikleri tıkanmıs dönume 4 zor aldık 1 metrede 1 pancar vardı sonradan ögrendikki delikleri tıkanıyormuş toplu igne deliği kadarmiş eken arkadasta cok zorlandı 215 dönümden 670 ton verdi önceki sene 85 dönüümden vermişti ayni rakamı gerisini sen düşün

delik dediklerin disk deliklerimi ? disk delikleri senin elinde çapını istediğin gibi seçebilirsin. ben bazı tohumları domates diskiyle ekiyorum tohumdan çok tasarruf ediyo. özellikle ithal tohumda. tohum kaplamalı olursa büyük delikli olsada sıkıntı yok çift atma olmaz. mesela tatlı mısır tohumunu ayçiçeği diskiyle ekiyorum çift sıkıntısı olmuyo. disk için fabrikayı arayıp disk çapını ve delik sayısını söylersen hazırlayıp sana yollarlar. disklerin fiberlerini her sene değiştiririm ekici ünitelere gelen hava hortumlarınıda sürekli kontrol edin delinmiş kopmuş olabilir.

bende ekicilik yapıyorum 5 senedir şakalakla ekiyorum şuana kadar hiç sıkıntı yaşamadım şikayet almadım. ekimide genelde td65 hızlı 2 ile yani 2. vitesle yapıyoruz :) anca yetişiyo.

hacimmet link=topic=72994.msg849876#msg849876 date=1392843964' Alıntı:
Ben 4-5 yıldır şakalak kursaklı tip havalı mibzer kullanıyorum ama Barış alacaksanız mutlaka yeni pistonla 70 santime geçebilen modellerden alın bizde bahsettiğim madelle değiştirmeyi düşünüyoruz ama takasta çok para istiyorlar.

aynen öyle alırsanır ve sadece pancar mısır için alıcaksanız pistonlu alın. 70 ve 45 cm e kolayca ayarlarsınız. ben bıktım usandım desem yeri :) ugraştırıyo insanı.

Anıl Tiraki link=topic=72994.msg849958#msg849958 date=1392853523' Alıntı:
Bir Hayrabolulu olarak Hayrabolu malı olan İrtem ' i öneririm.Fakat bulunduğun bölgede parça tedariğin iyi olmayacaksa Şakalak al.Ama şunu da ekleyim İrtem ayçiçeği diyarı trakyanın malıdır 30 senedir havalı makina üretmektedir ve o ürettiği makinalar hala çalışmaktadır.Benim makinamda İrtem ve 25 yaşında hala çalışıyor.

Parça tedariği hakkında bugün her iki marka bayiisi ile görüşeceğim. Şakalakta parça sıkıntısı olmaz ama irtemde net birşey söyleyemem.

atila link=topic=72994.msg849982#msg849982 date=1392874846' Alıntı:
Günaydın Barış,

Gübre mibzerin ağırlığını bayağı arttırıyor. Bilhassa 6 sıralıda. Ayrıca gübre dökmesi ekim işini yavaşlatıyor.

Biz mısır/pancar/ayçiçeğinde taban gübresini ekermak mibzerle boş tarlaya veriyoruz ve müteakiben son tarla işlemeyi yapıyoruz (Aysan tırmık veya rototiller).

Günaydın Atila abi bizde gübresiz almayı düşünüyorduk bu bilgiden sonra kesinlikle gübresiz alırız. Bizde pancar yerlerini ekmeden önce gübre makinası ile gübresini atıp tırmık ile hazırlıyoruz.

ShyraXx link=topic=72994.msg849999#msg849999 date=1392881057' Alıntı:
delik dediklerin disk deliklerimi ? disk delikleri senin elinde çapını istediğin gibi seçebilirsin. ben bazı tohumları domates diskiyle ekiyorum tohumdan çok tasarruf ediyo. özellikle ithal tohumda. tohum kaplamalı olursa büyük delikli olsada sıkıntı yok çift atma olmaz. mesela tatlı mısır tohumunu ayçiçeği diskiyle ekiyorum çift sıkıntısı olmuyo. disk için fabrikayı arayıp disk çapını ve delik sayısını söylersen hazırlayıp sana yollarlar. disklerin fiberlerini her sene değiştiririm ekici ünitelere gelen hava hortumlarınıda sürekli kontrol edin delinmiş kopmuş olabilir.

bende ekicilik yapıyorum 5 senedir şakalakla ekiyorum şuana kadar hiç sıkıntı yaşamadım şikayet almadım. ekimide genelde td65 hızlı 2 ile yani 2. vitesle yapıyoruz :) anca yetişiyo.

Bilgi için teşekkürler anlş-*s Yalnız ekim hızı 5-7 km arası ideal diye biliyorum daha fazlasında sıkıntı olmuyorsa güzel valla.

ShyraXx link=topic=72994.msg850003#msg850003 date=1392882082' Alıntı:
aynen öyle alırsanır ve sadece pancar mısır için alıcaksanız pistonlu alın. 70 ve 45 cm e kolayca ayarlarsınız. ben bıktım usandım desem yeri :) ugraştırıyo insanı.

Mısır sürekli ekilen birşey olmayacak genelde hep pancar ekiminde kullanılacak ama burda kavun karpuz ekimi de oluyor oda olursa pistonluda ayar sıkıntısı olur mu ?

servetim link=topic=72994.msg849989#msg849989 date=1392878346' Alıntı:

Disk delik çaplarını kendimiz seçebiliriz abi. Sönmezler burada sadece pancar kooperatifinde 1 adet var onda da parça sorun olabilir.

Bilader marka kullanım konusunda çok bilgim yok ama bizde de eskiden 6lı şakalak vardı gübreli.Mibzer anlamsız yere ağır oluyor bence hiç girmeyin gübreliye fırfırla atıverirsin zaten ne mazot kaybın olacak azıcık bişey fark eder mibzerin ucuzluğuyla da eşdeğer olur.

Ben arasını açıp kapatıyorum sezonda ayçiçeği ve mısır ekimi için tabiki açmak kapatmak sıkıntılı oluyor traktör hidrolik kol bağlantılarının olduğu kısımları doğrudan ekim gözlerine bağlamışlar bu açılır kapanır sistemde ana şaseden ayrı şase kullanmışlar normalde olsa bu şekilde ayrı şase kullanılmış olsa pistonlu olması önemli değil kolayca 70 e yada istediğin ölçüye açabilirsin.
Yeni pistonlu olanlar 45 ve 70 arası her ölçüye ayarlana biliyor bildiğim kadarı ile.Bizde gübresiz tip kullanıyoruz gübreli havalı mibzerleri bazı mühemdisler önermiyor gübreyi tohuma yakın attığı için bazen sıkıntı oluyormuş ama piyasaya ekim yapacaksanız gübreli olsun

Çağrı link=topic=72994.msg850021#msg850021 date=1392889897' Alıntı:
Bilader marka kullanım konusunda çok bilgim yok ama bizde de eskiden 6lı şakalak vardı gübreli.Mibzer anlamsız yere ağır oluyor bence hiç girmeyin gübreliye fırfırla atıverirsin zaten ne mazot kaybın olacak azıcık bişey fark eder mibzerin ucuzluğuyla da eşdeğer olur.
Gübresiz 6 sıralı fiyatlarını sorduk Şakalak 14.000 TL İrtem 17.000 TL olması lazım. gübreyi fırfırla atıyoruz zaten dediğin gibi gübreli hem ağır hemde tohumda sıkıntı yapabilir.

hacimmet link=topic=72994.msg850023#msg850023 date=1392891825' Alıntı:
Ben arasını açıp kapatıyorum sezonda ayçiçeği ve mısır ekimi için tabiki açmak kapatmak sıkıntılı oluyor traktör hidrolik kol bağlantılarının olduğu kısımları doğrudan ekim gözlerine bağlamışlar bu açılır kapanır sistemde ana şaseden ayrı şase kullanmışlar normalde olsa bu şekilde ayrı şase kullanılmış olsa pistonlu olması önemli değil kolayca 70 e yada istediğin ölçüye açabilirsin.
Yeni pistonlu olanlar 45 ve 70 arası her ölçüye ayarlana biliyor bildiğim kadarı ile.Bizde gübresiz tip kullanıyoruz gübreli havalı mibzerleri bazı mühemdisler önermiyor gübreyi tohuma yakın attığı için bazen sıkıntı oluyormuş ama piyasaya ekim yapacaksanız gübreli olsun

Bu açılır kapanır tiplere de bakıyım o zaman abi ona göre hangisi işimize gelirse alırız.

Bende sonmez 6sirali var deyistiriyorum sakalagin 45ve70 olan teleskopik mibzerini aliyorum haftaya gelecek insaallah 70misir ekecez hemen 45e cevirip fasulye ekecez kolaylik olacak bakalim hayirlisi

Mibzerin siparişini bugün öğle vakti verdik Şakalak 6 sıra gübresiz balta ayak olacak. Diskliyi taşlı ve ağır tav yerlerde kullanamayacağımız için mecburen balta ayak aldık. Piston işine gelince oda yarın kesinleşecek bayiye gerekli bilgileri bıraktık yarına cevap gelecek ve ona göre siparişimiz sonuçlanacak. Yardımcı olan bilgi veren herkese teşekkürler....

anayurtlu link=topic=72994.msg850337#msg850337 date=1392928465' Alıntı:
Mibzerin siparişini bugün öğle vakti verdik Şakalak 6 sıra gübresiz balta ayak olacak. Diskliyi taşlı ve ağır tav yerlerde kullanamayacağımız için mecburen balta ayak aldık. Piston işine gelince oda yarın kesinleşecek bayiye gerekli bilgileri bıraktık yarına cevap gelecek ve ona göre siparişimiz sonuçlanacak. Yardımcı olan bilgi veren herkese teşekkürler....
otomatik 45 70 cm ayarlanabilen özdöken kaç tl mış onu öğrendinmi?

anayurtlu link=topic=72994.msg850337#msg850337 date=1392928465' Alıntı:
hayırlı olsun şimdiden.. iyi seçim.

anayurtlu 3105d link=topic=72994.msg850342#msg850342 date=1392928799' Alıntı:
otomatik 45 70 cm ayarlanabilen özdöken kaç tl mış onu öğrendinmi?
Özdökeni sormadık şakalak ve irtemden fiyat aldık. Şakalak 14 bin tl İrtem 17 bin tl fiyat verdi.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72994.msg850343#msg850343 date=1392928820' Alıntı:
hayırlı olsun şimdiden.. iyi seçim.

Teşekkürler Yusuf abi

anayurtlu link=topic=72994.msg850356#msg850356 date=1392929995' Alıntı:
Özdökeni sormadık şakalak ve irtemden fiyat aldık. Şakalak 14 bin tl İrtem 17 bin tl fiyat verdi.

Teşekkürler Yusuf abi
irtemde iyce abartmış o fiyata özdökenin ayarlanabilir alınır belki yinede bi öğrende arada 2-3 bin olursa özdöken al
siz zaten irtem için 17bini gözden çıkardıydınız..
bana kalsa 2. el bi temiz makına alırım çok para yav :))

anayurtlu 3105d link=topic=72994.msg850359#msg850359 date=1392930217' Alıntı:
irtemde iyce abartmış o fiyata özdökenin ayarlanabilir alınır belki yinede bi öğrende arada 2-3 bin olursa özdöken al
siz zaten irtem için 17bini gözden çıkardıydınız..
bana kalsa 2. el bi temiz makına alırım çok para yav :))

Şakalağın pistonlu modelinide sorduk yarın fiyatlarını öğrenecekler fazla fark yoksa pistonlu alalım diyoruz.

koparanlı 80.4 servet link=topic=72994.msg850378#msg850378 date=1392931986' Alıntı:
Adam zengin bastırıp alırım sıfırı diyor :) H.o bilader 2 side iyi makina yapıyor :)

Biladerim her sene başkasına ekim parası vereceğime borçlanır mibzer alırız dedik 3 seneye kendini amorti ediyo zaten. Piyasaya çalışırsam 1 senede kendini amorti eder.

Arkadaşlar bir kaç teknik bilgi vermek istiyorum.Pancar,soğan gibi ince daneli ürün eke bilmek için makinede geri üfleme sistemi olması gerekiyor.Bu ne yapıyor derseniz kaplamasız toğumları tek tek ekiyor.Pancar modellerinde sıtandart olarak üreten tek firma İrtem tarım makinaları diğer firmalar geri üfleme yapmıyor yapılmasını isteyince fiyat farkı istiyor.Diğer husus irtemin fanı diğerlerinden büyük ve güçlü dönüm başlarında kaçırma yapmıyor.Servist olayı irtemde çok iyi İrtemden bir makina aldığın zaman Makinedeki ilk çalıştırmayı Yetkili servist gelip arazide ayarlayıp gidiyor.Al irtem makineyi rahat raht düzgün düzenli ekimini yap...