Kuraklık ve Şekerpancarı

Herkese merhabalar.
Malumunuz 2021 yılı son derece kurak bir yıl olmakta. Uzun zamandır şekerpancarı ekimi yapmaktayız. Böylesine kurak geçen bir yılda kendi tecrübelerimi 20 yıllık tecrübemle sizlere aktarmak istedim.
Bu yıl özellikle çıkışlarda büyük sıkıntılar yaşayanlar oldu. Ben bu kısımda değilim. Çünkü 21 Nisan günü ektim. Ektiğim günün ardından teknolojiden faydalanıp yağış olmadığını görünce 22 Nisan günü sulama malzememi tarlalarıma dizdim. Görece çok sayılabilecek kadar şekerpancarı ekmekteyim. Yaklaşık 110 dönüm yerimiz var. Tam 8 gün kaymak tabakası yapmadan mini sprink fiskiye kullanarak sulama yaptım. 44 dönümlük bir tarlam ırmak kenarında ve sulama sonucunda mil toprak olduğu için beton gibi sertleşti. Bunu farkedip içinde yüzde 24 kükürt bileşiği (sülfat) bulunan AS gübresinden dekara 10 kg kullanıp toprak yapısında gözle görülür bir yumuşama sağladım. Sonrasında üstten ot ilacı uyguladım. İlaç uygulamasında katlamalı ilaç yapmamaya büyük özen gösterdim. Zira bu kuraklikta pancar zaten streste. Katlamalı ilaç yapanlar ilacın üst üste geldiği yerleri yaktılar ve tekrar ekmek zorunda kaldılar. Pancarda ciddi miktarda kurta rastladım. Hemen ilaçlarımı temin edip, kurtların yüzeye çıktığı akşam saat 9 dan sonra uyguladım ve yüzde 90 başarıya ulaştım. Olabilecek en az kayıpla pancarım ilk 45 günü tamamladı. Bir kez ara çapası yaptım ve bir kez de işçi çapası yapılıyor halen.
Özellikle belirtmek isterim ki, böyle kurak senelerde mutlak suretle intaş sulamasinin yapılması gerekmektedir. Eğer sulama yapamayacak iseniz normalde hiç tavsiye etmem ama çıplak tohum ekiniz ve ekim sonrası üstten merdane uygulayınız. Ayrıca tohumun ekim derinliğinin çok fazla olmamasına dikkat ediniz (2-3 cm).
Sulayacak durumunuz varsa da yağmurlara kanıp tohumu alatavda bırakmayın. Mutlaka yağış derinliğini kontrol edin. Başarılı bir intaş için en az 40mm yağış almak gerekir.
Şekerpancarı ile alakalı herhangi bir sorunuz olursa konu altında sormaktan çekinmeyin. Bilgi paylaşıldıkça artar.
Ek olarak pancarın 40 günlük ve 30 günlük durumlarını paylaşıyorum. İlk fotoğraf 2 Haziran'da, ikinci fotoğraf 23 Mayıs'ta çekilmiştir. Tarla aynıdır.

Resimler ve ekler

• IMG_20210603_125316.jpg
    IMG_20210603_125316.jpg
    258.2 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_20210523_110416.jpg
    IMG_20210523_110416.jpg
    285.2 KB · Görüntüleme: 62
Bereketli olsun.
Kurt için hangi ilacı kullandınız,kaç sefer uyguladınız
Teşekkür ederim. Dekara 100cc Lamdex uyguladım. Adama firmasının ilacı. Normal dozajin biraz üzerinde uyguladim. Dekara en az 40 litre suyla atın. İmkanınız varsa ilaçtan sonra 1 er saat sulayın. Bende Bozkurt vardı hemen hemen çözdü diyebilirim. Ama bi Dursban4 olamaz.
Eğer kurt fazla değilse de dekara 75cc yeterli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
MaaşAllah, bereketli olsun.
Mısırda, kurt için kepekle karıştırılan toz ilaçlar var.
Kepeğin içine bir miktar toz şeker katılması faydalı oluyor.
Uygulamanın akşam saatlerinde yapılması faydalıdır.
Buğday saçar gibi ilaçlı ve şekerli kepek tarlaya saçılır.
Böylelikle tallaya kepek ekmiş oluruz. 🐓

Bizim o tarafta pancar gelişimi zayıf bu sene, guneslenme suresinin düşük olmasina bağlaniyor, çıkış sulaması yapmazsan bitmez bizde,20 yıldır çıkış için sularız, kaysa yapmaması için 3-4 saat iki hatta üç kere sulanir

MaaşAllah, bereketli olsun.
Mısırda, kurt için kepekle karıştırılan toz ilaçlar var.
Kepeğin içine bir miktar toz şeker katılması faydalı oluyor.
Uygulamanın akşam saatlerinde yapılması faydalıdır.
Buğday saçar gibi ilaçlı ve şekerli kepek tarlaya saçılır.
Böylelikle tallaya kepek ekmiş oluruz. 🐓
Bahsettiğiniz yöntem çok daha etkili hocam. Ama geniş alanlarda uygulamak zor olabiliyor. Mecburen gece vakti ilaçlama yapıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bizim o tarafta pancar gelişimi zayıf bu sene, guneslenme suresinin düşük olmasina bağlaniyor, çıkış sulaması yapmazsan bitmez bizde,20 yıldır çıkış için sularız, kaysa yapmaması için 3-4 saat iki hatta üç kere sulanir
Güneşlenme süresi çok önemlidir. Kaymak tabakası yapmaması için fiskiyelerinizi mini sprink fiskiye ile değiştirin. Tek seferde sulama işini halledersiniz. Denemediyseniz denemenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: grall