NBŞ kotası yüzde 38 arttırıldı

NBŞ kotası yüzde 38 arttırıldı
14 Mayıs 2013 Salı 09:38

ANKARA - Bakanlar Kurulu hazırlıkları sürdürülen yeni şeker yasası öncesinde kotayı yüzde 50 ' ye kadar arttırma yetkisi çerçevesinde, 244 bin 400 ton olarak belirlenen ' nişasta bazlı şeker ' (NBŞ) kotasını yüzde 38 arttırdı.

Bakanlar Kurulu ' nun geçmiş dönemde NBŞ kotasının arttırılmasına yönelik tüm kararlarını mahkemeye taşıyarak iptal ettiren şeker iş sendikası başkanı İsa Gök ' ün bu karar aleyhine de dava açması bekleniyor.

TBMM ' de ilgili komisyonda görüşülmeyi bekleyen yeni şeker yasası ise Bakanlar Kurulu ' nun nbş kotasını istediği kadar arttırmasına imkan sağlıyor.

Ynt: NBŞ kotası yüzde 38 arttırıldı

nişasta bazlı şeker kotasının artması demek pancar üretıcısının kotasına tırpan vurmak demek
yıne şerefsız bırkac kısının ekmegı bıtmıs demekkı yag calacaklar ulker bılekendı fbrıkası bunyesınde gdo lu mısırdan tatlandırıcı uretıyor ucuzamal etmek ıcın bunun ıcın ıyıde ceza kesıldı ama odedıgıne ınanmıyorum

Trakya da pancarı bitirdiler gibi şimdi sırada Anadolu var. Sadece ülker değil birçok fabrika ,bazı pastane ve bu ürünleri kullanan üreticilerde ucuz mal üretmek için bunları destekliyor.

dev lobiler ayakta demek ki.neleri kaybetmemek için bu tavizi verdik buda bir sır.

birileri çalıyor,birileride oynuyor.bizde seyrediyoruz.
GDO demek adamı yavaşa yavaş öldüren ve bir ömür boyu geçmeyen kronik hastalıkların temeli.bir ömür boyu ilaç kullandıran hastalıklar bunlar.her hastanın ömür boyu ilaca verdiği para bir servet.(Bende şeker hastasıyım.)

GDO yu desteklersen insan hasta olur.İlaç firmaları köşeyi döner.en büyük ilaç firmaları hangi devletin sizce.

meselenin özü bu arkadaşlar.

bir keresinde tatlıcını birinden canım çektiği için alıp evde hep beraber yiyelim dedim eve gidince ben ve çocuk yedik ama hanım daha tadınca tadında bir değişikliğin olduğunu fark etti biraz araştırınca pancar şekerinden üretilmediğini öğrendik bir daha dışarıda tatlı gibi şeyleri hazır alıp tüketmiyoruz .

bu yazıyı sıyaset olsun dıye degıl bılgı olsun dıye yazacagım
anasol_m hukumetı donemınde şeker kanununu cıkardılar buna gore TÜRKIYEDE uretılen şekerın /90nı pancardan (pancar uretıcısını korumak babında)kalanıda tatlanndırıcılardan uretılır
amabuna 1 mad koydular kalan oran meclız degılde bakanlar kurul kararıyla /50 artar veye düşürülebılır dıye
akp ılk geldıgınde hıc iş yokgıbı ılk bakanlar kurul kararı /10 luk kısmı 15 cıkardıla şimdi /38 lere kadar cıkacak buda uretıcının elındekı kotadan calınacak
tatlandırıcılar ucuz malıyetten oturu mısırdan yapılıyor şeker kamışı var ama ulkemızde sıkıntılı ve yaygın degıl bugun ulkemızde mısır uretımı kendıne bıle yetmezken bu mısır ıllakı ıthal edılecek yanı pancar uretımı kısıtlanıp mısır ıthalatından 3 beş kodamana rant saglanacak

fransa kendi ihtiyacının 5 katı kadar şeker pancarı üretimi yapıyor ve ihracat yapıyor ve kimlere yapıyo biliyomusunuz arap ülkerlerine komşumuz ırak suriye ve daha diğer ülkelere mesela ben şahit oldum bundan 3 sene önce suriye ile ilişkiler son derece iyi iken gaziantepte komşularımız suriyeden çok ucuz fiyata şeker getirip antepte satarlardı...velhasıl durum bu iken gelinen noktada biz ne yapıyoruz cargill i ülker i eti yi ve daha sayamadığım nice şirketleri zengin ediyoruz sonrada diyolar bu ülkede neden işsizlik var neden cari açık var neden bütçe açığı var neden vergiler yüksek neden yerli sanayi yok neden ithalat fazla neden kayıtdışı fazla... işte bu yüzden ha bu kadar olumsuzluklara karşın ben ülkemden umutluyum elbet bi gün bu ülke kendi ayağına sıkmaktan vazgeçip doğru yolu bulacaktır