Lombardin ve su motoru saatte kaç litre yakıyor ?

02.02.2013
216
102

Arkadaşlar tarlanın dibindeki dereden suyu çekmek için su motoru kurmayı düşünüyorum ancak mazot maliyeti beni korkutuyor.
En ucuz maliyetli sulamayı nasıl yapabilirim ?

Elektrik alma imkanı yoksa mazotlu motorlar arasında pek fark yoktur. Sulama imkanın varsa mazot masrafından korkma. Verim artışıyla masrafın fazlasını alırsın. Mazotla sulayacaksan damlama ya da yağmurlama ile salmaya göre tasarruf sağlarsın.

0.150-0.200 kg/bg saat civarı mazot yakarlar. Yukarıda pancar motor örneği verilmiş. 10 beygir civarı çalışıyor büyük ihtimalle. Motordan aldığın güce, yani devire göre aşağı yukarı hesap bu şekilde. Lombardinileri 0.190 kg bg/saat olarak hesapla. Arazinin eğimi, tabanca sayısı falan etkilese de aşağı yukarı saatte 1.5-2 lt yakar.

13,5 Lombardini , motor 3000 devir çevirebiliyor, daha uzak mesafeye basabilir.Yakın mesafede 10 hp lombardini 11,5 hp pancar motor kadar su basıyor.Pancar motor 2200 devir çeviriyor.Ayrıca Lombardini daha hafif bir motordur, denizde kayıkçılar 13,5 hp Lombardını daha çok tercih eder.
Dedikleriniz doğru hocam. Yalnız 15 hplik pancar motorda 3000 devir. Bizde 2 tane var büyük türbin çark taktırdık düşük gazda yüksek su basıyor az yakıyor.11.5 bglik pancarada yaptıralım dedik usta ona daha küçük çark taktı oda çok su basıyor küçük tarla için ideal.Bizde kullanıyorduk lombardini yakıtta daha fazla yakıyor pancardan.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Egemena bey saatte ortalama 2 litre demissin ya bu arada 1saatte ne kadar su atar o motor mesela 10 ton su atar mi

10 ton değil 25 ton ve daha fazlasını atan motor da var. Emme derinliğine basma yüksekliğine bağlı olarak değişir. Arkadaşa özelden yazdım. Dere olduğu için tahmini bir yakıt sarfiyatı söyledim. Araziyi görmeden bir şey söylemek yanlış olur. Tarifine göre özelden sorduğu için oradan yazdım. Sizde daha net bilgi varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Basligi acan arkadasa tesekur ederim bende bilgili arkadaslardan yorum bekliyorum benimde o motorlardan alip buyuk tabancalardan bir tane calistirma dusuncem var tek basimayim kendi isimi kendim gormek icin sulama hakkindada pek bilgim yok

Basligi acan arkadasa tesekur ederim bende bilgili arkadaslardan yorum bekliyorum benimde o motorlardan alip buyuk tabancalardan bir tane calistirma dusuncem var tek basimayim kendi isimi kendim gormek icin sulama hakkindada pek bilgim yok
sana tavsiyem buyuk tabanca camurda cok eziyet olur kucuk boru 75 lik mandalli ve az su kullanan spritlerle sabit hat yap hem daha uzun omurlu olur hemde ilk maliyeti yuksek gelsede uzun vadede ucuza gelir ve lombardi yuzeyden yani max 8 metreden cekmek icin idealdir yakiti 1 ile 1.5 yakar 25 spriti cok rahat cevirir deeeden ben de var 30 ceviriyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci50
Bizim tarla 65 m genisliginde 240 metre uzunlugunda dikdortgen tarla tarlanin 65 m olan iki basinda su var alt taraf irmak ust taraf kanal kanal 150 metre irmak 20 metre irmak yuksekligi dikine 2.5 bilemedin 3 metre. Simdi ben 110 luk 200 metre boru alacagim her halukarda dediginiz gibi 75 lik boru alsam uc hat uzunlamasina kurmam lazim ve bir hatta 50 boru gitse 3 hatta 150 boru abot fiskiye derken dunyanin parasi ve tek basima bunlarla ugrasamam. Ben uzunlamasina tarlanin tam ortasina serip 4 adet cikis verecegim her bolgeyi yeteri kadar sulayinca sanzumanli fiskiyeyi sokup kor tipayi takip digerine gecirecem mahsule kadarda kaldirmam sabit olur dediginiz gibi butun secenekleri degerlendirdim belki en iyisi degil ama enaz maliyetli ve kolay olani bu gibi geldi

Bizim tarla 65 m genisliginde 240 metre uzunlugunda dikdortgen tarla tarlanin 65 m olan iki basinda su var alt taraf irmak ust taraf kanal kanal 150 metre irmak 20 metre irmak yuksekligi dikine 2.5 bilemedin 3 metre. Simdi ben 110 luk 200 metre boru alacagim her halukarda dediginiz gibi 75 lik boru alsam uc hat uzunlamasina kurmam lazim ve bir hatta 50 boru gitse 3 hatta 150 boru abot fiskiye derken dunyanin parasi ve tek basima bunlarla ugrasamam. Ben uzunlamasina tarlanin tam ortasina serip 4 adet cikis verecegim her bolgeyi yeteri kadar sulayinca sanzumanli fiskiyeyi sokup kor tipayi takip digerine gecirecem mahsule kadarda kaldirmam sabit olur dediginiz gibi butun secenekleri degerlendirdim belki en iyisi degil ama enaz maliyetli ve kolay olani bu gibi geldi

Su motoru sabit bir sistem, traktörü kullanırım derseniz.4 veya 5 lik salyangoz su pompası kullanabilirsiniz.Çıkışın ve ana hattın 100 lük boru olması gerekiyor.Alıcıda 100 lük olacak.Basınç kaybı olmaz.Fıskiyeleri takacağınız yerlerde düşürücü boru ile normal boruya geçersiniz.
70 hp lik traktör ve 5 lik salyangoz pompa mesafeye göre 40-50 fıskiye çalıştırır.Ürüne göre damlama da güzel olur. Gübreleme damlamadan yapılır, kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci50
Su motoru sabit bir sistem, traktörü kullanırım derseniz.4 veya 5 lik salyangoz su pompası kullanabilirsiniz.Çıkışın ve ana hattın 100 lük boru olması gerekiyor.Alıcıda 100 lük olacak.Basınç kaybı olmaz.Fıskiyeleri takacağınız yerlerde düşürücü boru ile normal boruya geçersiniz.
70 hp lik traktör ve 5 lik salyangoz pompa mesafeye göre 40-50 fıskiye çalıştırır.Ürüne göre damlama da güzel olur. Gübreleme damlamadan yapılır, kolay gelsin.

Verdiginiz bilgiler icin sagolun ama dedigim gibi traktor yerine 17 bg lombardin kullanacagim ve bir tane sanzumanli baslik calistirmak en zahmetsiz ve ucuz olur diye dusunuyorum. Endisem lombardinin gucu yetermi mesela 1 tane yuzuak jet 40 yada 50 yi tam anlamiyla calistirmaya. Yani benim amacim birazda tarla ile ugrasip stres atmak