LAHANA YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKİNDA

Vallahi Bursa halinde hiç bir zaman 6-8 TL arasından gittiğini görmedim,duymadım. Geçen sene(bu sene hasat edilen yani 2021 Ağustos gibi ekilenler) fide maliyetleri 20 kuruş civarındaydı. Dönüme 2000 kök atsa kök başı 75 kuruş - 1 TL maliyet oluyordu. Toplu alımlarda(kamyon bazlı) dediğim gibi 2-2.5 arasıydı. Gelecek sene maliyetleri tabi artar. Fide fiyatı bile 55-60 kuruşlara çıkmış. Çevrenizde 6-8 TL ye satacağınız yer varsa hiç düşünmeyin ekin hocam. Bunların çok ciddi bi gübreleme maliyeti de yok zaten.
Bahsettiğim Fiyatlar Kg Fiyatı Değil Adet Bazında Belki Orada Yanlış Anlaşılma Olmuş Olabilir. Dönüme 2000 Kök Ekilebiliyor Fakat O Zamanda Gelişim ve Kalite Eksik Kaldığı İçin Sağlıklı Olmayabilir.

Bende bursa bölgesinde düşünüyorum ama daha erken Ekim yapmayı düşünüyoruz Haziran başı gibi ilk ürün olarak satışı nasıl olur acaba erken çıkardığımız da
Fideyi Alacağınız Yerle Görüşün Derim. Biz Karacabey Bölgesinden ve Yenişehir Bölgesinden Yıl Boyu Tedarik Ediyoruz. Hangi Cins Ekiyorlar bilmiyorum. Son 1 Ay Harici Hiç Lahanasız Kaldığımız Olmadı :)

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bahsettiğim Fiyatlar Kg Fiyatı Değil Adet Bazında Belki Orada Yanlış Anlaşılma Olmuş Olabilir. Dönüme 2000 Kök Ekilebiliyor Fakat O Zamanda Gelişim ve Kalite Eksik Kaldığı İçin Sağlıklı Olmayabilir.

Fideyi Alacağınız Yerle Görüşün Derim. Biz Karacabey Bölgesinden ve Yenişehir Bölgesinden Yıl Boyu Tedarik Ediyoruz. Hangi Cins Ekiyorlar bilmiyorum. Son 1 Ay Harici Hiç Lahanasız Kaldığımız Olmadı :)
Teşekkürler hocam

• Beğen
Lahana piyasası çok değişkendir. Sağda solda yazılanlara göre sizi zengin etmez, her ortamda yetişen ve verim alması kolay bir bitki değildir! Don olayından etkileniyor, don olayının 3 4 günü geçmesiyle bozulmalar başlar. Hastalık ve zararlı yönetimi zordur. Son maliyetlerle birlikte ekilişi riskli duruma geldi. Eğer iklim uygunsa,suyunuz varsa, pazarınız varsa, drenajı iyi arazilerde denenebilir.....

• Beğen